Facebook Google+ Twitter

Wydobyty z dna Bałtyku Douglas A-20 został przekazany Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Douglas A-20 podniesiony z dna Bałtyku to jeden z szesnastu zachowanych na świecie samolotów tego typu. Dzięki przeprowadzonym badaniom wiadomo, że wydobyty samolot został ostrzelany przez okręt wojenny. Wodował z uszkodzonym lewym silnikiem.

 / Fot. PAP/Adam WarżawaPochodzący z okresu II wojny światowej wrak samolotu Douglas A-20 został odnaleziony na dnie Bałtyku podczas rutynowych badań pomiarowych na początku czerwca 2013 roku. Podniesienie w całości samolotu nie było łatwym zadaniem, ale udało się tego dokonać na początku października dzięki pomocy Marynarki Wojennej RP, która przygotowała niemal całkowicie zakopany wrak do wydobycia i spółki LOTOS Petrobaltic, która udostępniła do operacji statek badawczy "St. Barbara" oraz holownik "Kambr", należące do grupy kapitałowej LOTOS Petrobaltic.

Czytaj więcej: Z dna Bałtyku wydobyto wrak samolotu Douglas A-20 z czasów II wojny światowej

3 listopada wrak samolotu został przekazany Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jak podkreśliła minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska: "To ewenement, że z dna Bałtyku udało się wydobyć tak dobrze zachowany wrak. W niektórych miejscach widać wyraźnie, że zachowały się urządzenia sterownicze, okablowanie, elementy wyposażenia samolotu, nawet zegary". I dodaje: "dzięki badaczom wiemy, że samolot został strącony przez niemiecki okręt. Wiemy, że załoga bombowca ocalała. Samolot wodował, ale załoga zdołała go opuścić. (...) Nie rozegrała się tu żadna ludzka krwawa tragedia, sprzęt został utracony w wyniku działań bojowych. Ale na szczęście znalazł się na naszych wodach terytorialnych (...). Dziś nie ma wątpliwości do kogo należy" - czytamy na wyborcza.pl.

Zobacz także: Filipiny rok po przejściu tajfunu Haiyan (zdjęcia)Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"...Dziś nie ma wątpliwości do kogo należy" - czytamy na wyborcza.pl" - prawdopodobnie służył w lotnictwie radzieckim.
Rosjanie dzięki Act Land Leasy dysponowali najwiekszą ilością A 20 różnych typów, w sumie szacuje się ją na 2901 z 3125 egzemplarzy, jakie Stany Zjednoczone zamierzały przekazać Związkowi Radzieckiemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.