Facebook Google+ Twitter

"Wydrążony człowiek. Muza ognia". Dan Simmons na deszczowe lato

Dan Simons to amerykański pisarz science fiction, którego książki wydano w 29 krajach. Debiutował jako pisarz w 1982 roku opowiadaniem "Pod prąd Styksu". Kilka lat później napisał powieść "Pieśni bogini Kali", która zdobyła World Fantasy Award.

Okładka książki "Wydrążony człowiek. Muza ognia" / Fot. Lesław AdamczykW książce "Wydrążony człowiek. Muza ognia" czytelnik znajdzie dwie powieści, jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy science fiction Dana Simonsa. Jest on laureatem
Nagrody Hugo i Nagrody Locusa.

Pierwsza opowieść to "Wydrążony człowiek" - połączenie hard science fiction z elementami grozy. Jej bohaterem jest Jeremym Bremen, który jest doskonałym telepatą. Dzięki tej zdolności może poznać każdą myśl czy tajemnicę drugiego człowieka. Umiejętność ta nie jest dla niego darem lecz raczej przekleństwem, gdyż doprowadza bohatera do obłędu. Jedyną "tarczą" jest dla niego żona. Gdy ta umiera na raka, bohater zostaje zalany przez myśli innych ludzi, niekoniecznie dobrych i prawych. Bohater zatraca się w rozpaczy, potęgowanej przez telepatyczną więź łączącą go z żoną. W tych tragicznych okolicznościach Jeremy wyrusza w podróż donikąd, spaliwszy za sobą wszystkie mosty. Opowieść, co jakiś czas, jest przeplatana retrospekcjami tajemniczego, wszechwiedzącego narratora, którego tożsamość czytelnik poznaje dopiero na końcu książki. Powieść jest pełna metafizyki, filozofii i naukowych dywagacji.

Druga powieść to "Muza Ognia", krótka space opera, opowiadająca o wędrownej trupie aktorów, która wystawia na wielu planetach sztuki Szekspira. Nie jesteśmy w tym uniwersum panami kosmosu. Ziemia została podbita, zniewolona i zamieniona w kosmiczną pustynię przez obcą, wrogą cywilizację Demiurgowów. To właśnie przedstawiciele tej cywilizacji składają aktorom propozycję nie do ""odrzucenia. Od ich występu zależą w bardzo dużym stopniu dalsze losy ludzkości.

"Wydrążony człowiek. Muza ognia" Dan Simons
Tłumaczenie: Piotr Staniewski, Janusz Ochab, Grażyna Grygiel
wyd. Prószyński i S-ka 2011 r.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Sądząc po rzeczowej recenzji książka musi być godna przeczytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Recenzja ciekawa dla miłośników literatury science fiction.
Nie jest to jednak mój ulubiony gatunek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Ciekawa recenzja. Ruszam do księgarni nabyć tę książkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.