Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2752 miejsce

Wydrukuj sobie legitymację. Internet pomaga w tworzeniu fałszywek

W internecie bez żadnego problemu można zdobyć wzór legitymacji szkolnej, jak i studenckiej do wydrukowania. Można na niej wprowadzić dowolne dane oraz dołączyć każde zdjęcie.

Tak wygląda legitymacja szkolna pobrana z internetu i wydrukowana w domowym zaciszu / Fot. Piotr DrabikKto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 - mówi jasno 270. artykuł ustęp pierwszy kodeksu karnego. Dotyczy on również przypadków posługiwania się fałszywą legitymacją - zarówno szkolna, jak i studencką. Przykłady wykrycia takiego przestępstwa można przywoływać bez końca, co pokazuje powszechność tego zjawiska.

 / Fot. w24W maju 2011 r. policjanci z warszawskiej Woli, zatrzymali do kontroli 17-latka, który posługiwał się sfałszowaną przez siebie legitymacją szkolną. Poza tym miał przy sobie drugi, również podrobiony dokument. Nastolatek trafił do aresztu, czeka na proces w tej sprawie.

Dlaczego, głównie młodzi ludzie decydują się na fałszowanie legitymacji? Powodów jest tak wiele, jak przypadków wykrycia podrabiania. Chęć zakupu alkoholu czy papierosów przez nieletnich, ukrycie swoich danych przed policją czy dla przedłużenia zniżki dla uczniów i studentów w komunikacji. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku, przestępstwo staje się praktycznie niewykrywalne, ponieważ kontrolerzy, zarówno w komunikacji miejskiej jak i kolejowej, nie mają możliwości zweryfikowania danych z legitymacji. W takim przypadku muszą się zdać się na własną intuicję.

W takim razie skąd młodzież bierze wzory legitymacji? Odpowiedz jest prosta - z internetu. Nie potrzeba zbytnich umiejętności hakerskich, aby znaleźć pusty wzór dokumentu. Wystarczy wykorzystanie wyszukiwarki internetowej i kliknięcie w odpowiedni wynik. Czasem nawet i to jest zbędne ponieważ w wyszukiwarce obrazów pojawiają nam się gotowe do wypełnienia legitymacje, zarówno awers jak i rewers. Poza tym wzory dokumentów można znaleźć na popularnych forach internetowych, takich jak peb.pl oraz darkmachie.pl, które łącznie posiadają ponad 2 miliony użytkowników. Bez żadnego problemu puste legitymacje znajdziemy w serwisie chomikuj.pl. Kopie tych dokumentów są na tyle dobre, że pozwalają na wydruk legitymacji w jakości praktycznie takiej samej jak oryginał. I w tym momencie warto się zastanowić, czy w miejscu odpowiedzialnym za druk legitymacji, nie doszło przypadkiem do przecieku?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

janeek
  • janeek
  • 14.07.2011 12:29

ten kosssakiewicz to sie nameczył. Reporter z niego jak z p__ gwużdż .

Komentarz został ukrytyrozwiń
manek
  • manek
  • 13.07.2011 12:33

Panie Kossakowski ! Każdy z nas mówi czasami głupstwa. Nieznośne są tylko głupstwa wygłaszane uroczyście. Może więc niech pan swojej "specjalności" nie przypisuje pozostałym. A nawiasem - tak mało ma pan do powiedzenia - może warto się zastanowić nad sensem wypowiedzi- bo tego jakby brak. A ja zastanawiam się, czy pan z tego narodu pochodzisz ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Publikowanie takich informacji na portalu z wiadomościami i dodawanie do kompletu zdjęć tylko dodatkowo rozpowszechnia zjawisko. Za mało było popularne do tej pory?

A do pana Kossakowskiego - oszukiwanie to żadna tam polska specjalność... - Pewnie nie czytał pan o "oryginalnych książkach gwarancyjnych" drukowanych w Chinach na zamówienie niemieckich komisów motoryzacyjnych? Niemcy na niby tworzą kompletną historię "regularnie serwisowanego auta z małym przebiegiem" używając tych książek i wykonanych specjalnie dla nich też w Chinach "oryginalnych" pieczątek z istniejących warsztatów. Za granicami naszego państwa też jest mnóstwo oszustów tylko oni się z tym tak nie reklamują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska specjalność - oszukać państwo:(

Komentarz został ukrytyrozwiń
wykrztauczony
  • wykrztauczony
  • 12.07.2011 20:52

...no to się nie dziwię,że mamy aż do "bulu" tylu wykształconych posłów, polityków i takich tam różnych co w "nadzieji" na ciepłe posadki zdecydowali się na taki desperacki krok.

Komentarz został ukrytyrozwiń
AnD
  • AnD
  • 12.07.2011 20:50

artykuł wygląda jak poradnik początkującego fałszerza, bezsens niczym nie poparty...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.