Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13005 miejsce

Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa – wczoraj i dziś

Dawny Wydział Administracyjny WSM w Gdyni, przeszedł przemianę rzadko spotykaną w dzisiejszym szkolnictwie. Jednostka dotąd kształcąca intendentów na potrzeby marynarki handlowej przekształciła się w prężny wydział nauk ekonomicznych.

Do 1991 Wydział jako część Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni kształcił intendentów okrętowych. W 1991 roku dokonano ostatniego naboru kandydatów na oficerów. W latach 1993-2000 Wydział przeszedł zmiany w kierunku kształcenia kadr dla gospodarki morskiej i lądowej regionu. W 2005 roku zmienił nazwę na Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa Akademii Morskiej w Gdyni.
Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa / Fot. Przemysław Waszak
Cały ten proces przemian został wymuszony przez zmianę prawa morskiego, które zniosło obowiązek posiadania formalnego wykształcenia morskiego przez intendentów okrętowych.
Warto zwrócić uwagę, że intendent okrętowy podczas swojej pracy na morzu musiał wykazać się nie lada wiedzą z bardzo różnorodnych dziedzin, jak na przykład organizacji żywienia, technologii gastronomicznej, usług hotelarskich, elementów protokołu dyplomatycznego, towaroznawstwa, rozliczeń finansowych, znajomości przepisów celno - dewizowych wielu państw morskich, marketingu, przechowalnictwa żywności. Ponadto równie istotna była łatwość nawiązywania kontaktów, komunikatywność, odporność psychiczna oraz praktyczna znajomość języków obcych. Dlaczego o tym wszystkim piszę? Chciałbym zwrócić uwagę na pewną kontynuację przekazywania tego szerokiego wachlarzu umiejętności i wiedzy, która obecnie dotyczy zwłaszcza studentów towaroznawstwa. To ten kierunek jest bezpośrednim spadkobiercą wieloletnich tradycji Wydziału Administracyjnego.

Dzisiejszy WPiT kształci na dwóch kierunkach studiów (oprócz towaroznawstwa jest także zarządzanie), a w ich ramach na 16 specjalnościach. Cześć studiów realizowana jest wspólnie z Hochschule Bremerhaven.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.