Facebook Google+ Twitter

Wygrać tytuł „cezara” w kości?

Kim był pierwszy europejski hippis? Kto i z jakiej okazji po raz pierwszy ustanowił juwenalia? Dlaczego koń miał zostać konsulem? Odpowiedzi na te pytania kryje jedna z najciekawszych epok historycznych – starożytność.

GNU Free license / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Achilles%27s_shield_%28Corfu_Achilleion%29.JPGDla tych, którzy do tej pory historię kojarzyli tylko i wyłącznie z nudnymi wykładami, setką dat do zapamiętania i mozolnymi notatkami w zeszycie, mam dobrą wiadomość. Za chwilę, drodzy Czytelnicy, będziecie mieli okazję poznać od kuchni jedną z najbardziej intrygujących epok w historii świata – starożytność. Uwaga, tego nie nauczą Was w szkole!

Hippisowski nurt znają wszyscy, ale mało kto wie, że jego pierwszy przedstawiciel stąpał po ziemi już w starożytności - Diogenes. Ten grecki filozof znany był z tego, że łamał wszelkie konwenanse, podważał najważniejsze autorytety - prowadził ubogie życie. Na dowód tego trzeba wspomnieć, że Diogenes mieszkał w wielkim glinianym dzbanie! Niestety, jego miejsce zamieszkania uległo zniszczeniu – w związku z tym Diogenes musiał zamieszkać w drewnianej beczce.

Warto też zwrócić uwagę na Demostenesa – wspaniałego mówcę i gorącego przeciwnika potęgi Filipa Macedońskiego. Ten starożytny polityk znany był z doskonałej dykcji. Świetną wymowę zawdzięczał żmudnym ćwiczeniom – wkładając do ust żwirek, starał się przekrzyczeć szum morskich fal.

Następny wiek był okresem ekspansji północnych plemion Galów. W roku 390 przed naszą erą do Wiecznego Miasta dotarły wrogie wojska, które z łatwością je złupiły. Obronić udało się jedynie Kapitol i to dzięki… gęsiom! Podczas, gdy w nocy oddziały północnych plemion zbliżały się do granic Rzymu, kapitolińskie gęsi swoim gęganiem obudziły mieszkańców, którym udało się w porę zmobilizować i obronić Kapitol.

Jednym z najwybitniejszych matematyków, jakich ziemia nosiła, był Archimedes. Autor najsłynniejszego prawa fizycznego zginął w czasie walk na Sycylii, gdy wojska rzymskie próbowały odbić państwo Syrakuzy z rąk Kartagińczyków. Archimedes został zabity przez jednego z rzymskich żołnierzy. Słynny matematyk miał zwrócić uwagę legioniście, który podeptał narysowane na piasku figury geometryczne - w odpowiedzi został pozbawiony życia.

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:John_William_Waterhouse_-_The_Remorse_of_the_Emperor_Nero_after_the_Murder_of_his_Mother.JPG / Fot. John William Waterhouse (1849-1917)Jak się okazuje już w starożytności uprawiano gry hazardowe. Stawki bywały naprawdę wysokie – można było wygrać nawet tytuł cesarza. Gdy Rzymem rządził Probus, jeden z dowódców legionów galijskich – Prokulus, wygrał kilkakrotnie w kości. Zwyczajem było, że na cześć zwycięzcy oddziały krzyczały „imperator” – ta iskra wystarczyła, by rozniecić ogień. Zaraz potem do Prokulusa zaczęto krzyczeć „Ave Caesar” – dowódca nie został jednak cezarem, nosił tytuł uzurpatora.

W czasach, gdy rzymskiego cesarza zaczęto otaczać boskim kultem – Gajusz Kaligula postanowił udowodnić, ze jego władza jest nieograniczona. Znany ze swoich okrucieństw i patologii władca, nakazał senatowi uznać jego konia za senatora – co więcej – żądał, żeby ogłosić go również konsulem!

W poczet charakterystycznych władców rzymskich wpisał się również okrutny cesarz Neron. Pomimo swojej despotycznej natury, cesarz był świetnym poetą i deklamatorem - tak przynajmniej musiało uważać jego najbliższe otoczenie. Z powodu swoich zamiłowań do życia kulturalnego postanowił, na wzór igrzysk olimpijskich, zorganizować neronie. Te odbywające się co pięć lat spotkania miały być okazją do rywalizacji gimnastycznej. Zawodom towarzyszyły również popularne konkursy muzyczne. Temu samemu cesarzowi zawdzięczamy również juwenalia, czyli młodzieżowe igrzyska. Odbyły się one po raz pierwszy z okazji zgolenia przez Nerona młodzieńczej bródki!

Cesarz Neron znany był z fanatycznych prześladowań pierwszych chrześcijan. Wyznawcy owej religii dopiero od 391 r. mogli cieszyć się pełnią praw – nie dość, że chrześcijaństwo stało się wtedy państwowym wyznaniem, to dodatkowo zabroniono uprawiania wszelkich kultów pogańskich. W związku z tą decyzją zaniechano organizacji igrzysk olimpijskich – spalono również słynną bibliotekę w Aleksandrii. Spłonęła wtedy ogromna część najważniejszych publikacji naukowych starożytności. To był tylko pierwszy krok z całego procesu niszczenia pogańskich ksiąg, w ramach działalności chrześcijańskich władców…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.