Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

452 miejsce

Wygrałeś samochód? To masz problem!

Loterie w centrach handlowych przyciągają tłumy. Nikt jednak nie spodziewa się, że zdobycie głównej, niejednokrotnie bardzo kosztownej nagrody, to dopiero początek problemów.

Niejednokrotnie byliśmy świadkami loterii w centrach handlowych. Najczęściej wystarczyło zrobić zakupy, podejść do stoiska, wypisać odpowiednią liczę kuponów konkursowych i wrzucić je do urny. Nagrody zawsze zachęcają do wzięcia udziału w losowaniu. Najczęściej są to drogie samochody, czasem motocykle, wycieczki zagraniczne, drogi sprzęt RTV i AGD. Każdy chce zgarnąć nagrodę główną, bo przecież pozostałe nagrody wcale nie są takie satysfakcjonujące. Każdy sobie myśli „wygram samochód, albo motocykl i będę jeździł, niech sąsiedzi i znajomi zazdroszczą”. Dlatego też robi się coraz większe zakupy, bo im większa jest wydana kwota, tym więcej kuponów można otrzymać, a to zwiększa szansę na zdobycie pierwszej nagrody.

Nareszcie nadchodzi dzień losowania. Urna z konkursowymi kuponami jest wypełniona po same brzegi. O wyznaczonej godzinie zbierają się ci najbardziej zainteresowani, a także ci, którzy wierzą w swoje szczęście. Prawdopodobnie każdy z obecnych przy losowaniu myśli „wydałem tyle pieniędzy i wrzuciłem tyle kuponów, że muszę wygrać!”. Wybija godzina zero i urna zostaje otwarta. Obecni z zapartym tchem oczekują, usłyszeć swoje nazwisko na samym końcu, bo nagrodę główną losuje się w ostatniej kolejności. Zwycięzca zostaje wylosowany i poproszony na scenę po odbiór nagrody. Chwila szczęścia, uśmiech, majestatyczne przejście przez tłum ludzi, którzy tylko obeszli się smakiem i na główną nagrodę mogą tylko popatrzeć z zazdrością.

Wszystko ładnie, pięknie, ale tak naprawdę teraz dopiero zaczyna się prawdziwy problem. Przede wszystkim trzeba zapłacić podatek od nagrody, jeśli jej wartość przekracza 1000 złotych. Zwykle jest to 10 proc. wartości zdobytej nagrody, więc zakładając, że wygrany przez nas samochód lub motocykl warty jest około 50 tysięcy złotych, trzeba Urzędowi Skarbowemu zapłacić 5 tysięcy. Nagrodę trzeba odebrać do 7 dni, inaczej przepadnie. Trzeba więc zebrać niemałą sumkę pieniędzy w krótkim czasie. Osoby mniej zamożne, mogą sobie od razu odpuścić. Poza tym, żeby odebrać samochód lub motocykl należy go także zarejestrować. W tym wypadku należy udać się do wydziału komunikacji w odpowiednim urzędzie, odstać swoje w kilometrowych kolejkach i na koniec zapłacić za rejestrację pojazdu, czyli znów wydać odpowiednią sumę pieniędzy, w zależności od typu rejestrowanego pojazdu. Kolejny wydatek czeka nas przy odbiorze dowodu rejestracyjnego, ponieważ należy opłacić ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie należy opłacić niezależnie czy pojazd wyjedzie na drogę, czy nie – płacimy za samo jego posiadanie. Jeżeli jednak mamy zamiar poruszać się wygranym samochodem lub motocyklem, należy oczywiście możliwie jak najszybciej opłacić pozostałe ubezpieczenia AC i NW, a to ciągnie za sobą kolejne wydatki.

Po załatwieniu tych wszystkich finansowych spraw, można wsiąść do naszego nowego samochodu i… pojechać na przegląd. Przeglądy są obowiązkowe, a już na pewno w przypadku nowych pojazdów. Trzeba więc znów wydać kolejne pieniądze w stacji kontroli pojazdów, żeby pojazd został dopuszczony do ruchu. Ostatecznie zostają jeszcze pojedyncze wydatki na paliwo i ogólne utrzymanie samochodu, co czasem niestety również przekracza finansowe możliwości loteryjnych zwycięzców.

Loterie w centrach handlowych przyciągają tłumy chcące wygrać niesamowite nagrody. Jak się okazuje, wydajemy fortunę na dużą liczbę kuponów, aby zwiększyć swoje szanse na główną nagrodę. Nikt jednak nie przypuszcza, że poza tym trzeba będzie wydać o wiele więcej, aby tę nagrodę odebrać. W dzisiejszym świecie poza szczęściem trzeba mieć także wypchany portfel. Zastanówmy się więc dwa razy zanim weźmiemy udział w loterii, której główna nagroda jest na tyle kosztowna, że przekracza nasze finansowe plany. Z drugiej jednak strony nie popadajmy w skrajności i myślmy pozytywnie, bo kto nie chciałby wygrać nowego sportowego Jaguara!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Jan Nowak
  • Jan Nowak
  • 29.12.2011 20:16

Autor tego tekstu to kompletny idiota. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli ktoś nie ma pieniędzy na utrzymanie pojazdu to niech pozwoli, by ta nagrada przepadła i już...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mariola Kowalska
  • Mariola Kowalska
  • 03.06.2011 11:45

Autor tekstu na siłę chyba chciał zabłysnąć swoim "odkryciem". Niestety nie zapoznał się tak naprawdę z formalnościami, bo wypisuje bzdury.
Co do faktu opłacenia podatku od wygranej...no cóż, jeśli nie mamy 10tyś na podatek, to zawsze chyba można pożyczyć tę kwotę i podatek opłacić, a potem sprzedać pojazd i nawet jeśli zamiast 100tyś zgarniemy 70, odejmując koszty i sprzedając pojazd nawet taniej od wartości rynkowej, to chyba warto?
W związku z wygranym samochodem ponosi się opłaty. A w związku z zakupionym autem wartości 5tyś. nie ponosi się opłat typu ubezpieczenie, rejestracja, itp.?
Nie rozumiem robienia dramatu z wygranej. Jak nie chce Ci się postać 60 minut w kolejce, to nie bierz udziału w loterii, nikt Cię nie zmusza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mateusz Białek
  • Mateusz Białek
  • 06.01.2011 21:29

AKURAT TU SA GLUPOTY WYPISANE NAWET JESLI POKRYJESZ TE KOSZTY NIECH WYJDZIE MAX 10 TYS. TO SPRZEDASZ TEN SAMOCHOD ZA 50 TYS WIEC 40 NA + JESTES A POAZTYM NA PALIWO ZAWSZE WYDAJESZ WIEC TO ZADEN DODATKOWY KOSZT A JEZELI CHCESZ MIEC NOWY SAMOCHOD TO BYNAJMNIEJ NIE PONOSISZ NAJWIEKSZEGO KOSZTU JEGO KUPNA!! CZYLI MOZEMY WYGRAC EXTRA FURE WARTA 100TYS A ZAPLACIC 10 CZY 20 A JA SIE NIE PODOBA TO SPRZEDAC I ZNACZNIE ZAROBIC MI SIE TAKIE COS PODOBA

Komentarz został ukrytyrozwiń
rozgoryczony
  • rozgoryczony
  • 05.12.2010 23:18

Polacy lubią narzekać!!!jeśli nie chcecie wygrać dajcie innym szanse oni to wykorzystają i się uciesza i nie bedą marudzic jak wy! wyprowadzenie na czysto takiego samochodu to około 6000tys a zauważmy ile bedziemy do przodu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
xyz
  • xyz
  • 09.09.2010 22:43

Dla nowe samochodów nie jest wymagany przegląd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To już lepiej kupić nowy samochodzić w salonie niż brać udział s super konkursach z jeszcze lepszymi nagrodami. Mniej spraw do załatwiania, a kasa ta sama.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, LukD - masz racje, jeżeli odrazu chcesz jeździć po odebraniu tymczasowego dowodu rejestracyjnego OC trzeba opłacić odrazu.
pozrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

"LukD właśnie ja spotkałam sie z sytuacją, że pojazd był nowy i nie był zarejestrowany. Aby go odebrać jako nagrodę trzeba było go zarejestrować:/ i przedstawić jakieś tam potwierdzenie."
Aaa, skoro tak, to przepraszam, zwracam honor.
"A - i OC musisz wykupić aby odebrać dowód rejestracyjny - czyli masz miesiąc czasu na to bo tyle czeka się na ten właściwy."
Ale jeśli chce się jeździć przed odebraniem dowodu rejestracyjnego, to OC trzeba chyba wykupić od razu?
Pozdr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy tekst :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

LukD właśnie ja spotkałam sie z sytuacją, że pojazd był nowy i nie był zarejestrowany. Aby go odebrać jako nagrodę trzeba było go zarejestrować:/ i przedstawić jakieś tam potwierdzenie.

A - i OC musisz wykupić aby odebrać dowód rejestracyjny - czyli masz miesiąc czasu na to bo tyle czeka się na ten właściwy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.