Wygrana Norwega w pierwszym starcie biathlonowego PŚ 2009/2010

Reprezentant Norwegii Emil Hegle Svendsen wygrał bieg indywidualny na 20 km w szwedzkim Oestersund. Drugie miejsce zajął Amerykanin Tim Burke, a trzeci był Austriak Chirstoph Sumann. Polacy wypadli bardzo słabo.

Emil Hegle Svendsen / Fot. Njaelkies Lea, Wikimedia CommonsW środę odbyły się pierwsze zawody Pucharu Świata 2009/2010 w biathlonie, podczas których rozegrano zawody w biegu indywidualnym pań na dystansie 15 km. Dziś natomiast nowy sezon zainaugurowali panowie. Zawodnicy mieli do pokonania indywidualnie trasę 20 km.

Zawody wygrał trzeci w klasyfikacji generalnej PŚ w ubiegłym sezonie Emil Hegle Svendsen. Norweg zaprezentował się dziś dobrze zarówno od strony biegowej, jak i strzeleckiej (0+1+0+0). Drugie miejsce zajął równie dobrze dziś biegnący i strzelający (0+0+0+1) Amerykanin Tim Burke - sensacja zawodów. Trzeci rezultat uzyskał natomiast Austriak Christoph Sumann, który podobnie jak Svendsen i Burke na strzelnicy spudłował tylko raz (0+0+0+1).

Znacznie poniżej oczekiwań na inaugurację PŚ zaprezentowali się dwaj najlepsi zawodnicy w ubiegłym sezonie. Zarówno Norweg Ole Einar Bjoerndalen, jak i Polak Tomasz Sikora nie zdobył dziś punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Obaj pogrzebali swoje szanse na dobry rezultat przede wszystkim na strzelnicy - pudłowali pięciokrotnie. Sikora (1+1+3+0) dodatkowo słabo pobiegł i zajął w efekcie odległe 71. miejsce. Bjoerndalen natomiast został sklasyfikowany na 43. pozycji (0+1+2+2).

Bardzo słabo spisali się również pozostali nasi reprezentanci. Mirosław Kobus, najlepszy dziś spośród Polaków, na strzelnicy spudłował wprawdzie tylko podczas pierwszej wizyty - chybił dwukrotnie, ale wolno pobiegł i zajął dalekie 67. miejsce. Łukasz Szczurek natomiast spudłował trzykrotnie i zajął 87. miejsce, a Łukasz Witek mylił się cztery razy i zajął 93. miejsce. W pierwszych zawodach w sezonie sklasyfikowano łącznie 132 zawodników.