172353 miejsce

Wygrana siatkarek na początek. Polska - Holandia 3:1

Polskie siatkarki udanie rozpoczęły turniej kwalifikacyjny w Halle. Nasze zawodniczki pokonały mocną ekipę Holandii po zaciętym pojedynku, 3:1.

Podopieczne Marco Bonitty obiecywały, że pomszczą polskich siatkarzy, którzy właśnie po porażce z Holendrami odpadli z turnieju w Izmirze. "Złotka" dotrzymały słowa.

/ Fot. RICK NEDERSTIGT /PAP/EPAMecz rozpoczyna się od skutecznego ataku Katarzyny Skowrońskiej z prawego skrzydła. Początek jest bardzo wyrównany, lecz to Holenderki, dzięki dobrej grze w obronie, prowadzą na pierwszej przerwie technicznej jednym punktem. Po tym czasie sędzia myli się na naszą korzyść, a Polki dokładają jeszcze dwa punkty w ataku i jest 12:9. Dobrze gramy na bloku i w kontrataku. Nasze dzisiejsze rywalki popełniają dużo błędów i na drugiej przerwie technicznej prowadzimy już czterema "oczkami". Holenderki nie potrafią przebić się przez nasz szczelny blok i prowadzimy aż 21:14. Do końca partii obraz gry się nie zmienił i łatwo wygrywamy tę odsłonę do 17.

Drugi set zaczyna się podobnie jak pierwszy. Polki "wyciągają" niesamowite piłki w obronie i prowadzimy 8:6. Świetnie gra Anna Barańska. Po czasie asem serwisowym popisuje się Gosia Glinka, a Kasia Skowrońska blokuje Manon Flier i jest 10:6. Szybko jednak tracimy przewagę, gdyż nie możemy skończyć ataku w pierwszym tempie i na drugiej przerwie technicznej przegrywamy 15:16. Po czasie Holenderki odskakują nam na trzy punkty, lecz podobnie jak wcześniej nasze rywalki szybko niwelujemy przewagę. Gdy wydawało się, że opanowaliśmy sytuację Anna Barańska posyła dwie piłki w aut i przy stanie 19:22 Marco Bonitta prosi o czas. Gdy było 21:24 wszyscy myśleli, że Holenderki nie dadzą wydrzeć sobie zwycięstwa, lecz kolejny raz dobrze gramy blokiem i doprowadzamy do stanu po 24. To nasze reprezentantki zachowały więcej zimnej krwi i ostatecznie wygrywamy tę partię 30:28.

Trzeci set rozpoczyna się od prowadzenia Holenderek 5:2. Popełniają jednak dużo błędów i szybko doprowadzamy do wyrównania. Dobrze gramy na zagrywce, a wyróżnić można Kasię Skowrońską i Anię Barańską. Właśnie po asie serwisowym zawodniczki Winiar Kalisz wychodzimy na prowadzenie 11:10. Potem znowu przytrafia nam się przestój i tracimy sześć punktów w jednym ustawieniu i na drugiej przerwie technicznej przegrywamy 11:16. W tej partii szczęście sprzyja naszym rywalkom. Bonitta wprowadza na boisko drugą rozgrywającą, Katarzynę Skorupę i Annę Podolec, lecz niewiele to daje i przegrywamy wysoko tę odsłonę, 16:25.

Czwarty set bardzo dobrze zaczyna się dla Polek. Dzięki serwisom Ani Barańskiej prowadzimy 3:0. Jednak kolejny raz szybko tracimy przewagę i na pierwszej przerwie technicznej nieznacznie przegrywamy. Po czasie toczy sie walka punkt za punkt. Świetnie gramy w obronie, a Holenderki popełniają niewymuszone błędy i wygrywamy już 16:13. Nasze rywalki grają bardzo nerwowo, w przeciwieństwie do Polek. Powiększamy przewagę do pięciu punktów po bloku Eleonory Dziękiewicz na Fransisce Huurman. Rozbite Holenderki nie potrafiły dogonić naszych "Złotek" i wygrywamy czwartą partię 25:20 i całe spotkanie 3:1!

Polki wygrały dziś w bardzo dobrym stylu. Świetnie odbierały zagrywkę, nie zawiodły również środkowe. Najlepszą zawodniczką spotkania była Anna Barańska i teraz nie dziwi wybór Marco Bonitty, który zrezygnował z Doroty Świeniewicz na rzecz zawodniczki Winiar Kalisz. Po tym zwycięstwie nasze siatkarki są w bardzo korzystnej sytuacji. Jeżeli w następnym meczu wygrają z Niemkami, zapewnią sobie awans do półfinału turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Polska - Holandia 3:1
(25:17, 30:28, 16:25, 25:20)

Składy:
Polska: Sadurek, Dziękiewicz, Gajgał, Glinka, Barańska, Skowrońska, Zenik (libero) oraz Rosner, Podolec, Skorupa, Ciaszkiewicz
Holandia: K. Staelens, Flier, Huurman, Stam, Visser, Ch. Staelens, van Tienen (libero) oraz Fledderus, Wensink