Facebook Google+ Twitter

Wyjątkowa Biblioteka w Krakowie!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-05-16 14:40

Żywa Biblioteka to nietypowe przedsięwzięcie, którego celem jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń poprzez bezpośrednią rozmowę z osobą reprezentującą dyskryminowaną grupę.

Co takiego sprawia, że "Żywa Biblioteka" jest niezwykła?

Niewątpliwie fakt, że tutaj celebruje się różnorodność, szerzy tolerancję, zaszczepia szacunek dla tego, co inne powoduje, że nie powinno się przechodzić obok tego wydarzenia obojętnie. Właśnie z obojętnością Żywa Biblioteka chce walczyć. Metody „walki”- Książki i ich historie.
W Żywej Bibliotece to ludzie są najważniejsi, Ci którzy z jakiegoś powodu, często nie mając na ten powód wpływu są dyskryminowani, nierozumiani.
Ogromną rolę w tej akcji odgrywają
Książki, które poprzez rozmowę potrafią często przełamać stereotypy, które najczęściej burzą pozytywny obraz danej grupy w społeczeństwie. Uczennice, które odwiedziły Żywą Bibliotekę w Rudzie Śląskiej twierdzą, że to „bardzo ciekawe doświadczenie. Można spojrzeć na świat z innej perspektywy. W umysłach Polaków często działają historyczne stereotypy, związane z zaborami. Rozmowa pokazała, że nasze kultury mają wiele wspólnego.”
Stereotypy, które
najbardziej krzywdzą człowieka najczęściej budowane są na niewiedzy, w Bibliotece po bezpośredniej rozmowie, Czytelnik ma możliwość konfrontacji tego co wie, wydaje mu się, że wie a jak wygląda prawda. Ma niecodzienną okazję do zadania nurtujących go pytań na które otrzyma odpowiedź.
Jest to wyjątkowa okazja do poznania kogoś kogo wcześniej nie miało się okazji, a może nie chciało poznać.
Wielką zaletą akcji takich jak Żywa Biblioteka jest fakt, że przepływ informacji jest skrócony- bezpośrednia rozmowa stwarza idealne wręcz warunki do edukowania.
Tutaj staramy się burzyć mury obojętności, ludzie, którzy nas odwiedzają często rozmawiają z wieloma Książkami, ciche i nieśmiałe na początku rozmowy przeradzają się w dyskusje, które później owocują zrozumieniem i szacunkiem- mówią organizatorzy akcji z Krakowa.
Metoda Żywej Biblioteki okazała się bardzo skutecznym narzędziem promowania postaw tolerancji i idei różnorodności. Organizowana jest w 45 krajach na świecie, w Europie m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Islandii, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii. W Polsce odbyła się w m.in.
Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy, Opolu, Rzeszowie. W wielu miastach stała się wydarzeniem cyklicznym, tak jak np. w Krakowie.
Od 2003 roku Żywa Biblioteka jest wykorzystywana przez programy Rady Europy w ramach edukacji na temat praw człowieka.
A wszystko zaczęło się w
2000 roku, kiedy to młodzi ludzie związani z organizacją „Stop przemocy” chcąc zająć się tematem respektowania praw człowieka, spontanicznie zorganizowali bibliotekę, w której można było „wypożyczyć” osoby z grup postrzeganych stereotypowo i porozmawiać z nimi.
Miało to miejsce w Danii na międzynarodowym festiwalu muzycznym w Roskilde. Twórcy nie przypuszczali, że ich spontaniczne zorganizowana akcja będzie później należeć do często wybieranych metod edukowania w ramach tolerancji.
Projekt ten opiera się na przekonaniu, że prawa człowieka muszą być uznawane i szanowane przez ludzi, a nie jedynie przez regulacje prawne. Celami Żywej Biblioteki są przede wszystkim: wzrost świadomości ludzi na temat stereotypów i uprzedzeń oraz ich konsekwencji, pokazanie działalności instytucji zajmujących się prawami człowieka, reagowanie na aktualne problemy dyskryminacji, wykluczenia społecznego, łamania praw człowieka, nieposzanowania ludzkiej godności, wzrost zaangażowania lokalnych społeczności na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji.
Żywa Biblioteka stara się wypromować postawy poszanowania i tolerancji dla różnorodności. Dlatego też organizatorzy Żywych Bibliotek starają się o jak najbardziej różnorodny Katalog Książek.
Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa (www.polistrefa.pl) organizuje już
po raz 3 akcję w Krakowie.
W grudniu 2010 roku , krótko po pierwszej Żywej Bibliotece zorganizowanej przez
fundację, zauważono potencjał tego wydarzenia i wyjątkowe zainteresowanie na tego typu akcje. Uczyniono Żywą Bibliotekę akcją cykliczna. Fundacja pracuje nad przygotowaniem już 3 odsłony akcji podczas której
planuje się pokaz filmów
edukacyjnych, przygotowano tytuły takie jak „Niebieskoocy”, „8 historii, które nie zmieniły świata”. Oczywiście, najważniejsze dla Żywej Biblioteki to różnorodny
Katalog Książek nad którym dalej trwają prace. 26 maja 2012 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie będzie można porozmawiać z wieloma ciekawymi osobami, które przyjęły zaproszenie, m.in. ateista, Żyd, lesbijka, osoba transpłciowa i wiele innych. Z roku na rok Księgozbiór jest coraz bogatszy, jednak Fundacja znając lokalne potrzeby Krakowa,
bardzo stara się
pozyskać do Księgozbioru osobę transpłciową, niepełnosprawną i z mniejszości etnicznej.
Katalog „Książek” jest
wciąż otwarty a opisy „Książek” oraz informacje na temat wydarzenia dostępne są na www.zywabibliotekakrakow.blogspot.com

Znajdź nas na Google+
(Fundacja Polistrefa)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.