Facebook Google+ Twitter

Wyjątkowy Aspi

Autyzm wielu osobom wciąż kojarzy się z Dustinem Hoffmanem i filmem „Rain Man” czy „Adamem” w którym główną rolę mężczyzny z zespołem Aspergera zagrał Hugh Dancy.

 / Fot. WFWTymczasem ostatnie dziesięć lat przyniosło gwałtowny wzrost pacjentów z autyzmem czy zespołem Aspergera, pochodzących z różnych środowisk społecznych. Połączeni tym samym zespołem deficytów typowych dla autyzmu, często są obdarzeni wyjątkowymi talentami w różnych dziedzinach. Choć nie ma tylko jednego zestawu cech klinicznych zespołu Aspergera, to jednak pewne zachowania zwracają uwagę już w pierwszych miesiącach życia dziecka. W chwili obecnej zespół ten jest rozpoznawany u pacjentów najmniej zaburzonych autystycznie, a także u tych, u których dzięki terapii nastąpiło złagodzenie objawów.
Jakie jednak cechy charakteryzują osoby z zespołem Aspergera? Na czym polegają zaburzenia sensorycznej integracji u dzieci i jakie są podstawowe założenia SI? Na ten temat pisze Grzegorz Borkowski, absolwent pedagogiki specjalnej, pracujący z niepełnosprawnymi dziećmi w jednym ze specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz w Centrum Terapii Autyzmu Alpha w Lublinie. „Zaburzenia Sensorycznej Integracji u dziecka z zespołem Aspergera” to kolejna już publikacja autora, znanego z opracowań poświęconych wspomaganiu dzieci z zaburzeniami sprzężonymi. Opublikowana nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej książka jest cenną pozycją na rynku, adresowaną nie tylko dla oligofrenopedagogów, terapeutów czy lekarzy, ale również dla rodziców dzieci z autyzmem, czy – konkretnie – z zespołem Aspergera.
Opracowanie nie tylko przybliża nam zagadnienia związane z Aspi, ale i stanowi studium przypadku oraz próbę diagnozy sześcioletniego Mateusza, pacjenta Borkowskiego, z którym specjalista pracuje w Centrum Terapii Autyzmu. Dwuletnia praca z dzieckiem zaowocowała szeregiem wniosków i zaleceń, które mogą stanowić punkt wyjścia do terapii innych dzieci oraz stanowić wsparcie dla szerokiego grona specjalistów.
Studiując edukację osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz przygotowując się do pracy z dziećmi wielokrotnie poszukiwałam podobnych pozycji, które w zwięzły sposób, a jednocześnie klarowny i holistyczny, są w stanie przybliżyć zagadnienia związane z tematyką pozostającą w kręgu zainteresowań subdyscyplin pedagogiki specjalnej. Dlatego tez bardzo cenię sobie omawianą pozycję, która pozwala zdobyć podstawową wiedzę na temat takich procesów, jak integracja sensoryczna, czy odnośnie wrażeń docierających do naszego ciała przez zmysły.
W pierwszym rozdziale autor szczegółowo omawia termin SI oraz jej stadialny model i charakteryzuje podstawowe układy zmysłów. Znajdziemy tu również szczegółowo opracowane zaburzenia procesów SI oraz ich wpływ na funkcjonowanie dziecka w wieku przedszkolnym. Poruszona została ponadto kwestia diagnozowania i funkcjonowania dziecka z autyzmem i z zespołem Aspergera.
Rozdział drugi, dotyczący diagnozy i terapii zaburzeń procesów SI na przykładzie wspomnianego wcześniej przypadku – sześcioletniego chłopca, prowadzi do poszerzenia wiedzy na temat metody sensorycznej integracji oraz stanowi próbę zrozumienia zaburzeń występujących u Mateusza. W badanym przypadku mamy do czynienia miedzy innymi z brakiem umiejętności nawiązywania kontaktu z otoczeniem oraz niepodejmowaniem zabaw integracyjnych z rówieśnikami. Posługując się wywiadami, obserwacjami klinicznymi oraz stosownymi kwestionariuszami Borkowski stara się sformułować diagnozę zaburzeń SI, dzięki czemu możliwe jest ustalenie optymalnego planu terapii.
„Zaburzenia Sensorycznej Integracji u dziecka z zespołem Aspergera” Grzegorza Borkowskiego to pozycja niezbędna w biblioteczce każdego, kto pracuje z dziećmi autystycznymi, a szczególnie z osobami z zespołem Aspergera. W znaczący sposób może usprawnić trafność doboru metody pracy z pacjentem i zwraca uwagę na pewne kwestie związane z prawidłowym rozwojem. Mam nadzieję, że przed autorem wiele jeszcze takich opracowań, które stanowią nieodzowny zasób wiedzy dla pracowników szeroko rozumianej oświaty oraz dla rodziców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.