Facebook Google+ Twitter

Wyjątkowy instrument ułatwi poszukiwanie wody we Wszechświecie

12-metrowy radioteleskop APEX należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego został wzbogacony o instrument do poszukiwania wody we Wszechświecie.

 / Fot. ESO/Sascha KrauseInstrument SEPIA został zainstalowany na radioteleskopie Atacama Pathfinder Experiment (APEX) znajdującym się w Andach Chilijskich. Wykorzystuje on wyjątkowe warunki atmosferyczne na płaskowyżu Chajnantor w północnym Chile - podaje Europejskie Obserwatorium Południowe. W przeciwieństwie do innych miejsc na Ziemi obserwacji nie uniemożliwia para wodna. Sucha atmosfera to tylko jeden z wymogów umożliwiających poszukiwanie śladów wody we Wszechświecie. Instrumenty badawcze muszą zostać schłodzone do temperatury -269 stopni Celsjusza, czyli 4 stopnie powyżej zera bezwzględnego.

SEPIA wykrywa promieniowanie w zakresie długości fali 1,4–1,9 milimetra. Oznacza to, że instrument będzie wstanie wykrywać molekuły wody nie tylko w Drodze Mlecznej, ale też w innych galaktykach. Oprócz tego SEPIA wychwyci tlenek węgla i zjonizowany węgiel we wczesnym Wszechświecie - informuje ESO.

Czytaj także: [a]http://www.wiadomosci24.pl/artykul/czy_na_plutonie_jest_calkowicie_ciemno_w_poludnie_pluton_przypomina_ziemie_tuz_po_zachodzie_slonca_339101.html;Czy na Plutonie jest całkowicie ciemno? W "południe" Pluton przypomina Ziemię tuż po zachodzie Słońca[a]


"Pierwsze pomiary przy użycia instrumentu SEPIA na teleskopie APEX pokazują, że naprawdę otwieramy nowe okno związane z poszukiwaniem wody w przestrzeni międzygwiazdowej" – twierdzi John Conway z Chalmers University of Technology w Szwecji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.