Facebook Google+ Twitter

Wyjazd do Gibraltaru

Gibraltar jako alternatywne miejscu urlopu. To ciekawe miasto zachęca turystów swymi urokami i zabytkami.

Panorama Gibraltaru / Fot. HohumDużo jest w Internecie artykułów dotyczących atrakcyjnych turystycznie miejsc, czyli najbardziej pożądanych kierunków wakacyjnych urbexów. Tymczasem jest w Europie niewielki skrawek, który jak dotąd najczęściej odwiedzają wypoczywający w Hiszpanii turyści. Chodzi o położony nad Morzem Śródziemnym na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, port-miasto Gibraltar.

Mimo, że jego powierzchnia zajmuje zaledwie 6,5 kilometra kwadratowego, miasto jest najbardziej zaludnionym terytorium świata. Trudno w to uwierzyć, ale ok. 4,3 tys. mieszkańców przypada na kilometr kwadratowy. Większą część półwyspu zajmuje mająca długość 4,8 kilometra i 427 metrów wysokości, Skała Gibraltarska. Ta rozpoznawalna na całym świecie pionowa skała kojarzyła się Grekom z postawionym przez mitycznego herosa Heraklesa na krańcu świata słupem.
Stoi w Gibraltarze wzniesiona przez Arabów twierdza obronna, która przez wieki miała ogromne znaczenie strategiczne. Wzniósł ją zdobywające te tereny w 711 roku wódz Berberów. W 1462 roku odbili ją Hiszpanie. Niestety, na mocy pokoju w Utrechcie musieli przekazać półwysep Brytyjczykom, a Gibraltar od 1830 roku stał się oficjalną kolonią Wysp Brytyjskich. Oficjalnym językiem na Gibraltarze jest angielski, ale większość jego mieszkańców biegle posługuje się i hiszpańskim.
Nie ma tu bogactw naturalnych i ograniczony jest zasób w słodką wodę. Przeznaczona do celów spożywczych woda magazynowana jest w wykutych skalnych zbiornikach. W centrum miasta turyści najczęściej buszują na wyprzedażach w markowych butikach, w sklepach elektronicznych i z alkoholem. Duży jest też wybór restauracji.

Jednym z piękniejszych obiektów Gibraltaru jest opuszczony cmentarz bitwy pod Trafalgarem. Uznaje się go po paryskiej nekropolii Montmartre za drugi najpiękniejszy w Europie, XIX wieczny cmentarz. To nie lada gratka dla fanów urban exploration! Na romantycznie oplecionych bluszczem pomnikach dojrzeć można małpy makaki, które w Europie jedynie na Gibraltarze można zobaczyć wolno żyjące. Jest ich tu ok. 250. Objęte są gubernatorską opieką, gdyż w świetle przepowiedni pewnego arabskiego wróżbity,Gibraltar będzie w rękach Brytanii dopóki będą na nim mieszkały małpy. Poza małpami atrakcją turystyczną jest kompleks jaskiń i korytarzy. Jaskinia Saint Michael’s Cave zamieniono na salę koncertową, mogąca pomieścić tysiąc osób.

Łącząca Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim Cieśnina Gibraltarska, zaliczana jest do jednego z najbardziej uczęszczanych traktów morskich świata. W przeszłości miała ona ogromne znaczenie strategiczne. Ci, którzy panowali nad terenem kontrolowali z wycelowanymi z twierdzy w morze armatami przepływ między tymi wodami statków. Do miasta dostać się można lądowym przejściem granicznym pomiędzy Gibraltarem i Hiszpanią, w hiszpańskim mieście La Línea de la Concepción.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W sumie dotąd mało wiedzialem o Gibraltarze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.