Facebook Google+ Twitter

Wyjechać ? (recenzja)

„Uciekać najdalej – może nie znajdą mnie, Uciekać przed siebie…” słowa piosenki Iry nieustannie przewijały mi się w umyśle, wraz z lekturą książki Macieja Rajka „Wyjechać” (z tym, że zamiast słowa „ uciekać”, pojawiało mi się „wyjechać”).

Marek po przebudzeniu czuł wszechogarniające zniechęcenie. Chwilę później nie miał siły wysiąść z autobusu, którym miał dojechać do pracy, a dojechał na lotnisko, kupił bilet na samolot do... dokądkolwiek, a tym miejscem okazała się… Brazylia (tu pasują bardziej słowa piosenki: „Wsiąść do „samolotu” byle jakiego, nie dbać o bagaż…”).

Zostawił za sobą dotychczasowe życie. Życie, które tak naprawdę nigdy nie było jego życiem. Życie w którym zawsze ktoś decydował za niego, zawsze robił to co należy i czego oczekują inni. Był w związku, w którym nie był szczęśliwy, scementowanym kredytem na mieszkanie, a praca nie dawała mu żadnej satysfakcji.

Tak zaczyna się fabuła książki „Wyjechać”, skupiającej się na ucieczce do wolności. Do tego by „żyć po swojemu”, wyrwać się z objęć szarej codzienności, o podjęciu ryzyka, odnalezieniu sensu i radości życia.
Któż choć raz nie marzył, by wyjechać najdalej jak tylko się da, zostawić wszystko za sobą i spróbować innego życia?
Autor sprawnie posługując się słowem, zgrabnie opisuje perypetie bohatera w słonecznej Brazylii. Kusi różnymi atrakcjami, podsuwa bohaterowi różne okazje, ale i zagrożenia. Zręcznie operuje pewnymi „kliszami”, ale też nie sposób odmówić dozy oryginalności oraz uchwycenia ducha rock’n’rolla.

Książkę przeczytałem z przyjemnością. Myślę, że sięgną po nią raczej osoby młode lub młode duchem. Pragnienia w niej zawarte są jednak na tyle uniwersalne, że każdy pragnący uciec, ucieknie w lekturę z przyjemnością.

Warto przeczytać i dowiedzieć się, czy bohaterowi udało się spełnić marzenia. Należy pamiętać jednak, że jak każda fikcja literacka, tworząca literaturę piękną jest tylko (, a może lepszym słowem jest aż?) … spisanym pragnieniem.
Dodatkowym plusem są atrakcje Brazylii, zarówno te wynikające z pięknych okoliczności przyrody, miast, imprez, muzyki, jak i opisy płci pięknej. Coś dla siebie znajda też fani muzyki rockowej.

Wyjechać? Niech każdy sam sobie odpowie. Najlepiej po przeczytaniu tej książki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zainteresowałem się i sięgnę po pozycję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.