Facebook Google+ Twitter

Wyjechali na wakacje wszyscy nasi podopieczni...

8 zasad stworzonych przez Małopolskie Kuratorium Oświaty, z którymi zapoznać się powinni wszyscy rodzice, dzieci, a także organizatorzy wczasów.

Patrycja, Karolina, Maryna, Sylwia na warszawskim osiedlu tuż przed wyjazdem na kolonie. Fot. Ewa Wołkanowska / Fot. Ewa WołkanowskaOsiedle na warszawskich Bielanach. Na podwórku otoczony dziesięciopiętrowymi blokami mały plac zabaw. - Mogliby nam tu wybudować fontannę albo basen... - mówi 16-letnia Karolina. Od godziny siedzi z koleżankami na wysokiej betonowej płycie. - Mój ty Kartofelku! - rzuca się na nią 9-letnia Martyna – niedługo pojedziemy w góry, a tam spędzimy dwa dni w parku wodnym. Całe dwa dni! Choć kiedyś chciałabym pojechać do Egiptu...

- Ja bym wolała gdziekolwiek, byle z rodzicami – wtrąca 15-letnia Patrycja. - Żartujesz? - Martyna i Karolina przekrzykują się nawzajem – z rodzicami to obciach, głupio bym się czuła – Karolina od kilku lat nie spędza wakacji z rodziną – z rodzicami czułabym się uwięziona, a na koloniach wychowawcy mniej cisną. Zresztą, sami rodzice chętnie nas wysyłają. Muszą w końcu odpocząć...

- Jakie są przywileje wyjeżdżania bez rodziców? - dopytuję.- Można kupować, co się chce i rodzice nie marudzą! - wykrzykuje Martyna. - Nie muszę chodzić spać wcześniej. W łóżku można leżeć i rozmawiać z koleżankami – wtrąca 11-letnia Sylwia.

Kolonie dają również możliwość zakosztowania szaleństwa Zielonej Nocy, kiedy tylko najśmielsi mają odwagę, by zmrużyć oczy. - Moja mama nie rozumie, że można się świetnie bawić, smarując w nocy innych pastą do zębów – śmieje się Karolina.

Kolonie, obozy, wycieczki - wakacje. Tysiące dzieci z całej Polski w okresie letnim wyjeżdża na kilka tygodni z domu. Na czas wyjazdu opiekę nad dziećmi przyjmują opiekunowie i organizatorzy wczasów. O czym należy pamiętać, decydując się na powierzenie swojego dziecka pod opiekę innym ludziom? Małopolskie Kuratorium Oświaty stworzyło 8 zasad bezpiecznego wypoczynku, o których pamiętać powinni organizatorzy wyjazdów dla dzieci, a także rodzice ich podopiecznych.

1.Zdrowy rozsądek – pierwsza i najważniejsza zasada. Kuratorium zwraca uwagę, że wypoczynek powinien być dostosowany do potrzeb uczestników, a nie ich opiekunów. Jest to niewątpliwie zła wiadomość dla tych wychowawców, którzy planowali jednego dnia zdobyć Giewont, Gerlach i Rysy.
2.Dziecko zawsze pod opieką – kolejna wskazówka dla opiekunów. W czasie trwania wczasów dzieci nie mogą ani na chwilę być pozostawione bez opieki. Jakkolwiek nęcące by to było, opiekun nie ma prawa powiedzieć: „Dzieci, dzisiaj macie czas wolny, róbta, co chceta!”.
3. Regulaminy i reguły – lektura obowiązkowa dla wszystkich. Dzieci powinny się zapoznać z zasadami obowiązującymi na basenie, w miejscu obozu, w muzeum czy nawet w kinie. Reguły obowiązujące podczas trwania odpoczynku uczestnicy powinni potwierdzić własnoręcznym podpisem.
4.Zdrowie i życie najważniejsze – cytując bohatera „Hydrozagadki”: „najważniejsze
są zasady BHP!” Opiekun w zasadzie nie powinien się rozstawać z apteczką, telefonem komórkowym i listą numerów alarmowych. Rodzice powinni pamiętać o tym, by opiekunowi przekazać informację o stanie zdrowia dziecka. Warto zwrócić uwagę na to, że organizator wycieczki podczas wyprawy górskiej powinien zapewnić przewodnika, a na pływalni – ratownika. I choć burza w lesie może być przeżyciem romantycznym, opiekun powinien przypomnieć sobie zasadę mówiącą o zdrowym rozsądku...
5.Bezpieczny transport - podczas przejazdów na 15 uczestników musi przypadać 1 wychowawca. Rodzice powinni doprowadzić i odebrać dzieci z miejsca wyjazdu i przyjazdu. Warto zwrócić uwagę na to, że prawni opiekunowie dziecka mogą wystąpić do policji z prośbą o przeprowadzenie kontroli stanu technicznego pojazdu, którym będzie podróżowało ich dziecko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.