Facebook Google+ Twitter

Wyjeżdżamy za granicę. O czym musimy pamiętać?

Wybierając się na wypoczynek za granicę lepiej unikać problemów i po prostu mieć przy sobie ważne dokumenty uprawniające do przekraczania granicy.

Straż Graniczna - kontrola drogowa / Fot. Archiwum Straży GranicznejNareszcie zaczęły się upragnione wakacje, urlopy, wspaniałe plany wyjazdów za granicę, miłe przygody, ale żeby było rzeczywiście wspaniale musimy pamiętać o podstawowych zasadach przekraczania granicy. Niezbędne informacje na ten temat mamy od straży granicznej, płk. Marka Jarosińskiego z Karpackiego Oddziału w Nowym Sączu.

Polacy jako obywatele Unii Europejskiej mogą przekraczać granice w obrębie Unii na podstawie dowodów osobistych lub paszportów. W strefie Schengen, do której należą 22 państwa oraz w krajach stosujących jej przepisy, czyli w Szwajcarii, Norwegii i Islandii, poruszamy się swobodnie, często bez konieczności okazywania dokumentu uprawniającego do przekraczania kolejnych granic. Jednak trzeba pamiętać o tym, że taki dokument należy obowiązkowo mieć przy sobie.

W nocy też są kontrole / Fot. Archiwum Straży GranicznejPamiętać więc należy o konieczności posiadania własnego dokumentu tożsamości - dowodu osobistego lub paszportu. Dotyczy to także dzieci w każdym wieku, o czym niestety rodzice często zapominają - dzieci zarówno młodsze dzieci, jak i starsze muszą się legitymować własnym dokumentem, uprawniającym do przekroczenia granicy. Także wtedy kiedy podróżują z rodzicami, opiekunami. Dość dawno skończyły się możliwości wpisywania dzieci do paszportu rodzica, obecnie obowiązują nas dokumenty tożsamości potwierdzające uprawnienie każdej osoby do przekroczenia granicy, niezależnie od wieku. Paszport lub dowód osobisty można wyrobić dziecku już w kilka dni po urodzeniu, nawet zaraz po uzyskaniu metryki urodzenia dziecka.

Niestety często zdarza się już na granicy, że Straż Graniczna odbiera telefony od rodziców dzieci w wieku szkolnym, które chciałyby pojechać na wycieczkę za granicę, na jakieś zawody sportowe, na imprezy kulturalne, artystyczne, a okazuje się, że te dzieci nie mogą wyjechać, bo nie mają żadnego dokumentu tożsamości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

dokumenty tożsamości to nie wszystko.Warto mieć EKUZ Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.http://www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katnr=5&dzialnr=6&artnr=4347

Komentarz został ukrytyrozwiń
Matka
  • Matka
  • 10.07.2011 09:08

Bardzo pożyteczny tekst i w dalszym ciągu aktualny. Warto o tym nadal pisać .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.