Facebook Google+ Twitter

Wyjście Grecji ze strefy euro może być groźne dla Polski

Wtorkowe spotkanie szefów siedmiu greckich partii w sprawie skonstruowania rządu, zakończyło się niepowodzeniem. Według prezydenta Papuliasa niezbędne będą nowe wybory parlamentarne. Wczorajsze doniesienia zaniepokoiły finansistów, którzy wieszczą wyjście Grecji ze strefy euro, a nawet bankructwo tego kraju.

Sonda

Czy Grecja wyjdzie ze strefy euro?

 / Fot. EPA/PANTELIS SAITASNa sytuację w Grecji bardzo szybko zareagowały władze Unii Europejskiej. Problemy wewnętrzne Greków, mogą w znaczący sposób wpłynąć na inne kraje strefy euro.

"Jeśli Ateny nie będą w stanie dotrzymać swoich zobowiązań, niewykluczone jest uporządkowane opuszczenie przez Grecję strefy euro" - oznajmiła szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, jak podaje newsweek.pl.

"Oni podjęli ważne reformy, dokonali pewnych poświęceń. Zaprzepaszczenie tego wszystkiego z powodu politycznego nieporozumienia jest naprawdę bardzo, bardzo szkodliwe dla Greków" - dodała.

Rostowski: bankructwo Grecji będzie miało konsekwencje dla Polski


Problemy Greków nie powinny być obojętne również Polakom. Jak przekonuje minister finansów, wyjście tego kraju ze strefy euro bądź jego bankructwo, miałoby negatywne i groźne konsekwencje dla polskiej gospodarki.

"Zasadniczą kwestią jest to, czy wyjście Grecji ze strefy euro będzie kontrolowane czy nie i czy uda się stworzyć mechanizmy, które zabezpieczą inne kraje strefy euro" - powiedział dla tvn24 Jacek Rostowski.

"To byłoby niebezpieczne także dla Polski, bo oznaczałoby deprecjację złotego na skutek obaw, że wyjście Grecji ze strefy euro będzie niekontrolowane. Z tego wynikałyby główne skutki dla Polski. Ale efekty nie będą tak groźne, jeśli proces wyjścia z eurostrefy będzie kontrolowany. Gdy rynki zrozumieją, że to dzieje się w kontrolowany sposób, nastąpi aprecjacja naszej waluty" - dodał minister.

Grecy są zaniepokojeni kryzysem politycznym


Tymczasem według doniesień PAP, Prezydent Grecji Karolos Papulias ostrzegł przywódców partii politycznych, że istnieje zagrożenie, wycofywania pieniędzy z banków przez greckich obywateli. Grecy są zaniepokojeni przedłużającym się kryzysem politycznym i niepewną sytuacją gospodarczą kraju. Według Papuliasa, tylko w poniedziałek Grecy wycofali z banków co najmniej 700 mln euro.

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

dama pik
 • dama pik
 • 26.05.2012 16:42

łatwo krytykować

Komentarz został ukrytyrozwiń
potato
 • potato
 • 19.05.2012 11:55

Nie powinno być grozne wyjscie bo wg. wszelkich prawdopodobnychzdarzeń za Grecją ruszy Hiszpania i zapoczątkują nawet lawinę.Więc co dalej i jak Polsko?Czy mamy jakis plan działania na taki scenariusz?
Islandia poszła daleko dalej i efekty już widać(w krótkim czasie jak na kryzys ogólnoswiatowy).
Naturalnie nasze warunki są zgoła odmienne od tych krajów.Mamy położenie centralne w Europie mamy jakies jeszcze złoża i owce też mamy i dłuuuuuuugów do licha jak i one.Poczytajcie co niemożliwe jest MOŻLIWE
link: http://tygodnik.onet.pl/31,0,75521,wyrok_za_kryzys,artykul.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

„Najbardziej niepokoi nas to, jakie przesłanie na temat rzekomej niezniszczalności euro będzie zawierać wyjście Grecji ze strefy.” – taką opinię niejakiego Jima Reida z filii Deutsche Bank w Londynie przytoczył dziennik „Die Welt”. Nastroje końca świata w strefie euro! Zaś ta, jak słusznie tu zauważono w innym doniesieniu, niedaleko zajedzie na jedynym jeszcze dobrze działającym, niemieckim cylindrze.

http://www.welt.de/politik/ausland/article106324120/Ein-Kontinent-wankt-Die-Angst-vor-der-Euro-Daemmerung.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie będzie wina Polaków. Greków również nie.
Przypuszczam, że są jeszcze bardziej zagrożone siły w Europie lub świecie - bardziej odpowiedzialne za sytuację. Chyba, że ... sami nie zjemy a ich wspomożemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
awo
 • awo
 • 16.05.2012 22:14

konie kują a hrabiowie donski i rostowski nogi podstawiają.Każda okazja dobra aby narodowi dowalić aż padnie jak kawka,a przy okazji nieżle zarobić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mosze rosenkranz
 • mosze rosenkranz
 • 16.05.2012 21:49

panie rostowski pan sie wychowal w angli i pan niewie bo pan niemoze wiedziec ,ze polska robi male geschefty z grekami bo nie jestesmy sasiadami wymiana handlowa marna bo to domena niemcow i wlochow i na polske ona niema wplywu jak chcecie dokladajcie ze swoich do niemieckich interesow na funcie i czeskiej koronie to sie grecja nie odbija.

Komentarz został ukrytyrozwiń
tolek
 • tolek
 • 16.05.2012 21:33

A dlaczego złoty traci np. do chorwackiej kuny ???? Jaka jest prawda o zielonej wyspie ???

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław Amanowski
 • Stanisław Amanowski
 • 16.05.2012 20:50

Panie Rostowski niech pan teraz nie płacze nad rozlanym mlekiem, bo czy nie wiedział Pan że Polacy są przeciwni ratowania Niemieckiego EURO, Polskimi 67 mln. EURO ?
Czas zapłaty dla Pana i pańskich wspólników już bliski.

Komentarz został ukrytyrozwiń
anna komorowska
 • anna komorowska
 • 16.05.2012 20:47

rostowski to zlodziej nie wyjedzie z polski zanim wszystko zniszczy razem z tuskiem z mniejszosci niemieckiej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.