Facebook Google+ Twitter

"Wyjście ludzi z miasta" - wystawa Zbigniewa Libery w Bytomiu

Bytomskie Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika" od soboty prezentuje panoramę fotograficzną Zbigniewa Libery, zatytułowaną "Wyjście ludzi z miasta".

"To ciemna strona wyobraźni: to, o czym się myśli, a czego nie widać." / Fot. Piotr A. Jeleń"To ciemna strona wyobraźni: to, o czym się myśli, a czego nie widać." Taka myśl, zawarta na pierwszej stronie biuletynu o wystawie, przyświeca Zbigniewowi Liberze. Jak dalej możemy przeczytać "Instalacje fotograficzne Zbigniewa Libery nawiązują formą do dziewiętnastowiecznych batalistycznych panoram. Sesja-kadr z potencjalnego filmu katastroficznego-zrealizowana została na nieużywanym odcinku autostrady pod Płockiem.[/i]

W swej panoramie fotograficznej artysta przedstawia świat po katastrofie, a w nim ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania. Pozbawieni podstawowych źródeł do życia, energii elektrycznej, wody i paliw opuszczają swoje miasta w poszukiwaniu miejsc W swej panoramie fotograficznej artysta przedstawia świat po katastrofie... / Fot. Piotr A. Jeleńpozwalających im na przeżycie. Praca Libery przedstawia wizję świata, jaka może spotkać ludzkość po katastrofie ekologicznej czy też nuklearnej.

"To scenariusz, który możemy sobie wyobrazić, ale którego nie przyjmujemy do świadomości" - podkreśla Stanisław Ruksza z Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika", kurator wystawy. "Wyjście ludzi z miasta" jest kontynuacją poprzednich prac Zbigniewa Libery "Pozytywy" i "Mistrzowie", "koncentrujących się na analizie fotografii prasowej i jej możliwości kształtowania kolektywnej pamięci, tym także kanonów historii sztuki."

"To scenariusz, który możemy sobie wyobrazić, ale którego nie przyjmujemy do świadomości" - podkreśla Stanisław Ruksza z Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika" / Fot. Piotr A. Jeleń"Wyjście ludzi z miasta" zostało wyprodukowane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w ramach wystawy "Earl Years" dla KW Institute for Contemporary Art w Berlinie. Bytomska wystawa jest premierą artysty, a prezentowana w scenerii sali teatralnej odwołuje się do dumnych "one-man-show" z końca XIX wieku.

Zwieńczeniem bytomskiej ekspozycji będzie 31 sierpnia wykład Stanisława Rukszy, pt. "Kiedy kultura traci sens", który odbędzie się w opuszczonym salonie samochodowym przy ulicy Strzelców Bytomskich.

Wystawę możemy oglądać do 31 sierpnia w Bytomskim Centrum Kultury przy ulicy "Wyjście ludzi z miasta" jest kontynuacją poprzednich prac Zbigniewa Libery / Fot. Piotr A. JeleńŻeromskiego 27.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Bywa, że bawienie się wyobraźnią przynosi efekty odwrotne do oczekiwanych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie tak:
"To scenariusz, który możemy sobie wyobrazić, ale którego nie przyjmujemy do świadomości"
... przerażające.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.08.2010 09:09

Katastroficzne i przerażające...5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł przedstawiający niezwykłą osbowośćZbigniewa Libery. Przyznam, że takie katastroficzne wizje czasem wkradają się w moje myśli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.