Facebook Google+ Twitter

Wyjście z Iraku to koniec marzeń o zniesieniu wiz do USA?

To pytanie stawiane jest za każdym razem, gdy pojawiają się głosy o możliwości opuszczenia Iraku przez naszych żołnierzy. Nie można zatem nie zadać go teraz – kiedy rząd Donalda Tuska decyduje się na ten ryzykowny, ale dość zrozumiały krok.

Krok ryzykowny, bo wyraźnie Polska odchodzi od prowadzonej przez Jarosława Kaczyńskiego proamerykańskiej polityki, która jeszcze w wielu politycznych kwestiach może być pomocna.

Spór o wizy (jeśli można to nazwać sporem) toczy się ze stroną amerykańską już ładnych parę lat, nie przynosząc praktycznie żadnych pozytywnych rozstrzygnięć. Kolejne rzesze Kongresmanów obiecują „szybkie” rozwiązanie tej patowej sytuacji, jaką bez wątpienia jest fakt, iż obywatele jednego z największych sojuszników USA muszą stać w wielogodzinnych kolejkach przed Ambasadami i prosić o wizy. Decyzja o wyjściu z Iraku na pewno nie przysłuży się jakimkolwiek postępom w rozmowach ze stroną amerykańską, która może podejść do sprawy na zasadzie „jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie”, gdyby nie jeden bardzo ważny szczegół. Tym szczegółem jest oczywiście tarcza antyrakietowa, która ma być zlokalizowana w Czechach i w Polsce. Wydaje się, że sprawa tarczy jest ważniejsza niż ewentualne pozostanie polskich żołnierzy w Iraku i strona amerykańska nie będzie miała wielkich pretensji do rządu Donalda Tuska, że z końcem października opuszczamy Irak. Powrót naszych żołnierzy z Iraku było jednym z ważniejszych haseł wyborczych PO, więc ekipa Tuska nie może pozwolić sobie na niezrealizowanie tej obietnicy, gdyż od razu zostanie to wyłapane przez „konstruktywną” opozycję, które de facto chce pozostania naszych wojsk w Iraku przez kolejne lata.

Jednak wracając do tematu wiz to decyzja o powrocie z Iraku nie odbije się zbyt głośnym echem w rozmowach polsko-amerykańskich ze względu na tarczę antyrakietową, która staje się priorytetem polityki USA. Problemy zaczną się w momencie, gdy polski rząd nie zezwoli na budowę tarczy, ale do tego jeszcze daleka droga…


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

To nie była groźba, tylko określenie umiejętności formułowania ocen.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polscy żołnierze zabijają Irakijczyków? Jasne, chodzą i strzelają do Irakijczyków jak do kaczek, żeby stworzyć pierwszą polską kolonię
Chyba nie do końca zdajesz sobie sprawę, ze znaczenia tego co napisałeś? Jeżeli zdajesz sobie sprawę, to tym gorzej dla ciebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż, zwiększające się szanse Obamy w wyborach prezydenckich wskazują, że USA raczej będą szukały dróg wyjścia z Iraku, a nie utrzymywania się tam za wszelką cenę, jak chciała administracja Bush'a

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tarcza antyrakietowa priorytetem polityki USA? Kongres dał kasę (mniej niż chciał Bush) na projekt pod kilkoma, dosyć istotnymi warunkami. Zaraz też władzę mogą przejąć Demokraci i tarcza pewnie wyląduje na półce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

moim zdaniem wizy to problem nieco wyolbrzymiony przez media - odkąd Polacy mogą pracować w wielu krajach UE, zniesienie wiz nie jest już tka palącą kwestią... a zważywszy ile nas kosztował pobyt w Iraku - nie opłaca sie tam zostawać i mamić nadziejami, że Amerykanie nagle zmienią zdanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.