Facebook Google+ Twitter

"Wyklęci" faktycznie nie dla wszystkich. Odpowiedź na artykuł Darka Szczeciny

Żołnierze Wyklęci nie wszystkim kojarzą się pozytywnie. Niestety prawda nie obroni się sama, trzeba więc odpowiadać na propagandę mówiącą o szlachetnych i nieskazitelnych "Wyklętych".

Obchody Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" / Fot. PAP/Jacek TurczykW odpowiedzi na artykuł Pana Darka Szczeciny "Wyklęci? Nie dla wszystkich" postanowiłem napisać kilka słów ze swojej strony. Faktycznie, wyklęci nie dla wszystkich. A dlaczego? A bo niektórzy uzurpują sobie to miano i dopuszczają się rzeczy które w systemie demokratycznym nie są mile widziane i to słusznie. Jak Pan wspomniał, większość "Wyklętych" to Armia Krajowa która nie złożyła broni po zakończeniu działań wojennych. Ci którzy zostali przy życiu po klęsce Powstania Warszawskiego, ci którzy zostali wyszkoleni w Anglii, ci którzy nie zgodzili się na nowego "gospodarza" w Polsce. I pamięć o nich należy pielęgnować. Z bólem serca stwierdzam, że zbyt często ta okazja wykorzystywana jest do manifestowania postaw nie mających z legendą AK wiele wspólnego, a gloryfikująca postawy skrajne, tak bardzo podobne do tych którymi otumaniono Niemców w czasie trwania III Rzeszy. Patriotyzm jest pięknym i szlachetnym uczuciem, jest jednak zbyt często deptany przez uczucie zupełnie inne - nacjonalizm. I na to zgody być nie może.

"Oni zabrali nam jedzenie i zabili krowę" - wspomnienie mieszkańca Lubelszczyzny.

Będąc na obchodach 70 rocznicy powstania Armii Krajowej rezerwacie Jata byłem świadkiem takiej oto sceny. Kilku młodych ludzi było żywo zainteresowanych opowiadaniami kombatanta Narodowych Sił Zbrojnych z czasu jego tragicznej młodości. Nie pytali jednak o jego przeżycia, ale o sposoby działania młodych bojówek narodowych, sposoby werbunku i w ich mniemaniu ich szlachetnej tradycji. Chcieli słuchać o tym jak zabija się ludzi. Za tzw. "komuny" robiło się z nich faszystów w najczystszej postaci co nie było prawdą. Dzisiaj próbuje się z nich zrobić nieskazitelnych bohaterów co też prawdą nie jest. I nie można robić z tego tematu tabu. Albo przyjmujemy historię w całości, albo wcale. Nie można wybiórczo przejmować jednych pięknych tradycji a zapominać o innych, tych mniej szlachetnych. Gruba kreska pomiędzy prawdziwymi "Żołnierzami wyklętymi", a zwykłymi bandytami. Bo jak inaczej nazwać jak nie bandyctwo egzekucje na cywilach i mniejszościach narodowych? Pogrom Kielecki czy zbrodnia w Wierzechowinach - te przykłady nie powodują u nas dumy i może nie powinniśmy dziwić się niektórym włodarzom, że nie chcą u siebie obchodów kontrowersyjnych wspomnień sprzed lat. Bo sama idea darzenia szacunkiem tych ludzi którzy walczyli dalej nie wzbudza aż tyle emocji. Oczywiście pojawiają się pytania o sens tej walki, ale to temat na dyskusję przy innej okazji. To co budzi kontrowersje to czyny niegodne żołnierza polskiego, a także podpieranie się pięknymi ideałami przez skrajną prawicę, tę która zamiast emanować pięknym patriotycznym uczuciem pluje i warczy na wszystko co inne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Wojna deprawuje człowieka. A w III RP są tacy co to chcą się pod Wyklętych podwiesić, uzyskać kombatanctwo, a zaraz po wojnie byli zwykłymi zbirami i korzystali z okazji. Ich komuchy nie ścigali, bo nie byli zagrożeniem dla nich, w końcu nękali i ograbiali tylko zwykłych ludzi .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie widzę nic odkrywczego ani ciekawego w powyższym felietonie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W odpowiedzi na odpowiedź plecam: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko laicy wrzucają wszystkich do jednego worka lub sterowani przez bezpiekę tak jak z policjantów w kominiarkiach 11 listopada zrobiono narodowców zadymiarzy.

wici

powstańcie żołnierze wyklęci
Ojczyzna zza świata wzywa was
rozkradają kraj drapieżcy
wróg już stoi u bram

krew teraz tylko na sprzedaż
synowie o Polskę nie chcą się bić
walczyliście o wolność dla wszystkich
a zostało wielkie nic

potomkowie katów i sędziów
tworzą prawo zdrady i zła
dążą by Polska zginęła
- czy możecie w trumnach trwać

wasze serca zostały gorące
zmartwychwstajcie by bronić kraj
wasza odwaga to tysiące dywizji
Matka Ojczyzna prosi was

tad
01.03.2013

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli ktoś myśli ,że dzisiejsza skrajna prawica będzie czciła " żołnierzy wyklętych " jest w wielkim błędzie .
Będą marsze , transparenty [ z hasłami antyrządowymi ] i zadymy . To ich tlen , wydarzenia z przeszłości .
Żołnierze AK też podzielili się na WiN i Narodowe Siły Zbrojne .
Wszystkich wrzucono do jednego worka i tworzy się mity Wyklętych .
Chylę czoła przed prawdziwymi patriotami walczącymi z narzuconym reżimem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.