Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5990 miejsce

Wykorzystanie energii cieplnej do wytwarzania chłodu!

29 października 2014 roku o godzinie 13.00 w budynku Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie odbyło się uroczyste uruchomienie stanowiska badawczego, wykorzystania ciepła z miejskiej sieci do produkcji chłodu

 / Fot. Marcin JaśkoProces ma polegać na wytwarzaniu wody lodowej na potrzeby instalacji klimatyzacyjnej. Co istotne, wykonywana w ramach tego przedsięwzięcia instalacja, jest pierwszą tego typu w Małopolsce. Rozwiązanie stanowi alternatywę dla freonowych instalacji klimatyzacyjnych.

Budowa instalacji do produkcji chłodu z ciepła sieciowego pozwoli na pełniejsze wykorzystanie systemu ciepłowniczego latem. Właśnie wtedy występuje małe zapotrzebowanie na energię cieplną, ponieważ jest ona wykorzystywana jedynie do podgrzewania wody używanej w gospodarstwach domowych.

Ważny jest aspekt ekologiczny. Instalacja do produkcji chłodu z ciepła sieciowego wykorzystuje wodę, a nie szkodliwe freony, jak to ma miejsce w przypadku innych instalacji klimatyzacyjnych. „Byłby to duży przełom w działalności naszego przedsiębiorstwa, gdybyśmy zaczęli produkować chłód w okresie letnim” – podkreśliła Zdzisława Głód, Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

W pracę nad projektem zaangażowane są: Akademia Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie, EDF Polska SA 1/oddział w Krakowie i Elektrownia Skawina SA.

„Celem współpracy jest przeprowadzenie badań nad możliwością wykorzystania ciepła sieciowego do wytwarzania chłodu na potrzeby klimatyzacji. Chcemy ograniczyć ilość zużytej energii – do tej pory wykorzystywanej w instalacjach klimatyzacyjnych – kosztem energii cieplnej. Pierwszym krokiem współpracy jest wybudowanie pilotażowej instalacji” – zaznaczył Emil Stańczyk, pracownik naukowy AGH.

Produkcja chłodu do klimatyzacji z ciepła sieciowego to jeden z najbardziej nowatorskich pomysłów MPEC, EDF Polska, Elektrowni Skawina, przy współpracy z środowiskami naukowymi AGH. Innowacyjna technologia znajdzie zastosowanie w dużych halach i biurowcach.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Mpec


Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tak zgadza się, jeśli już ktoś zainwestował w technologie freonowe to do najbliższej modernizacji (10-20 lat) nie będzie ze względów finansowych tego zmieniał. To oczywiste. Ale nowe inwestycje mogą wziąć taką alternatywę pod uwagę... i jeśli będzie się opłaciło to wszyscy na tym skorzystają. Świat się zmienia i to co było niedorzeczne 10 lat temu dziś może być uzasadnione. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Inicjatywa słuszna, popieram.
Chciałem jedynie uściślić, że woda nie jest czynnikiem chłodniczym jak wynika z artykułu, a jest w tym układzie medium przenoszącym energię (ciepło) .
Zamiana ciepła wody w chłód odbywa się u odbiorcy w specjalnych chłodniach absorpcyjnych , które pobierają znacznie mniej prądu prądu niż standardowe chłodnie freonowe. Pobierają mniej ponieważ część energii jest w cieple. Dzięki temu zwiększa się sprawność elektrociepłowni i ciepłowni miejskich w okresie letnim. Dzięki zwiększeniu sprawności, zmniejsza się emisja CO2 i wszyscy się cieszą.
A tak jest tylko w teorii . Projekt jest spóźniony o 20 -30 lat. Biurowce zostały pobudowany ( jest to strategiczny klient) . Teraz zamiana chłodni na absorpcyjne jest trudnym przedsięwzięciem. Urządzenia są bardzo dużych rozmiarów , najczęściej lokalizuje się je na dachu. Do windy się nie zmieszczą nawet w kawałkach. Trzeba wynajmować wielki dźwig a najlepiej helikopter. A to są koszty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, nie wiem jak w Warszawie ale w Lublinie LPEC (Lub. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej) kupuje ciepło wyprodukowane podczas produkcji energii elektrycznej przez elektrownię "Wrotków". Poza sezonem grzewczym elektrownia nadal produkuje "prąd" ale LPEC odbiera tylko ok 20 % "ciepła" (tylko CWU) w porównaniu do sezonu grzewczego. Reszta ciepła powstałego w elektrowni trafia do atmosfery czyli SIĘ MARNUJE...! W układach klimatyzacyjnych i dużej części chłodniczych nie musi być temperatura minusowa, więc nadal twierdzę że to świetny pomysł wykorzystania marnującej się energii. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Woda zamiast szkodliwych freonów ?
Temperatura wrzenia wody wynosi 100°C a substancji wykorzystywanych w chłodnictwie np.-35°C. Więc woda niespecjalnie nadaje się do tego. Owszem były konstruowane chłodnie absorpcyjne wykorzystujące wodę jako czynnik chłodniczy. Tyle , że owe chłodnie nadawały się wyłącznie do miejsc, gdzie byłą bardzo duża produkcja bezużytecznego ciepła - np. huty.

Freony to bardzo duża grupa substancji chemicznych. Od 20 lat nie produkuje się freonów (zawierających duże ilości aktywnego chloru) które reagowały z ozonem i przyczyniały się do dziury ozonowej.
Wraz ze zniknięciem szkodliwych freonów znikła dziura ozonowa . Dziś na topie jest CO2.

W projekcie z ciepłą wodą wykorzystywaną do celów chłodniczych, chodzi o zwiększenie wpływów w "martwym" sezonie letnim dla sprywatyzowanych ( np. warszawski SPEC) zakładów ciepłowniczych. Nie ma tu mowy o wykorzystaniu jakiejś marnującej się energii.
Być może gdyby projekt się przyjął ( cena ciepła byłaby konkurencyjna z ceną energii elektrycznej) to biurowce zaczęłyby zamieniać swoje agregaty sprężarkowe wykorzystujące freony do produkcji chłodu, na urządzenia absorpcyjne . Dzięki temu zmniejszyłoby się obciążenie sieci energetycznej, która ledwo zipie nie tylko w mroźne ale i w upalne dni i noce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubię wiadomości o wykorzystaniu marnującej się energii. Kogeneracja, energetyka rozproszona, OZE i ogólnie zwiększanie wydajności energetycznej i zmniejszanie strat przesyłowych to przyszłość energetyki. Interesuje się alternatywami w energetyce i uważam że wykorzystanie nadmiaru energii cieplnej z kogeneracji poza sezonem grzewczym do "produkcji chłodu" czyli w alternatywnych układach chłodniczych to genialny choć "stary jak świat" pomysł.
Bardzo dobry artykuł! Zwięzły i na temat bez zbędnych dygresji i komentarzy.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.