Facebook Google+ Twitter

Wykryto bakterię, która może być przyczyną sepsy

Zmarły dwa noworodki. W szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie wykryto bakterię o nazwie klebsiella, nie wiadomo jednak czy to ona wywołała śmiertelną sepsę.


Epidemiolog dr Piotr Leszczyński zapewnił "wiadomosci24.pl", że nie ma poważnego zagrożenia. Mamy do czynienia z bakterią, która może być obecna u zdrowych ludzi i nie zagraża im. Może być jednak niebezpieczna dla wcześniaków.

Obecność bakterii o nazwie klebsiella, która - szczegónie u wcześniaków - może wywołać zakażenie sepsą, wykryto w akademickim Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie. Kierownictwo placówki wspólnie z sanepidem podjęło decyzję o wypisaniu pacjentek i zamknięciu dwóch oddziałów (położniczego i patologii ciąży), które poddano czyszczeniu preparatem odkażającym na bazie chloru. Dyrekcja szpitala planuje rozpocząć przyjęcia od wtorku (19 lipca). Epidemiolog dr Piotr Leszczyński zapewnił "wiadomosci24.pl", że nie ma poważnego zagrożenia.

- Wyjaśnijmy najważniejszą kwestię: nie mamy do czynienia z sepsą. Sepsa to rozpoznanie ogólnego zakażenia. Istotne jest, jaka bakteria ją wywołuje. My mamy do czynienia z baketrią o nazwie klebsiella, która może być obecna u zdrowych ludzi, np.: w przewodzie pokarmowym. Nie stanowi zagrożenia dla dorosłych ludzi - tłumaczy epidemiolog. - Jednak wcześniakowi, który nie ma jeszcze wykształconego układu odpornościowego może zagrażać rozprzestrzenieniem na cały organizm i wywołać ogólne zakażenie - sepsę. U nas często rodzą kobiety chore, których ciąże są zagrożone wczesnymi porodami, dlatego dmuchamy na zimne. Wstrzymaliśmy przyjęcia i sukcesywnie wypisujemy pacjentki, które mogą wrócić do domu. Natępnie przeprowadzimy dokładne badania środowiskowe, by sprawdzić, czy któraś z pacjentek pozostałych w szpitalu nie jest przypadkiem nosicielką bakterii i nie trzeba jej izolować.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.