Facebook Google+ Twitter

Wykrywacz niewybuchów w smartfonie. Pomysł studentów WAT

Studenci z Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, opracowali aplikację, dzięki której będzie można wykryć niewybuchy.

W ciągu miesiąca studenci zamierzają udostępnić aplikację SAPER. / Fot. John Karakatsanis, Creative Commons 2.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:HTC_Trophy_smartphone.jpg?uselang=pl SAPER, bo tak nazywa się aplikacja, zmienia telefon w inteligentny wykrywacz metali. Na razie może rozpoznać 40 różnych rodzajów materiałów wybuchowych. Są to m.in. miny, niewybuchy czy pociski przeciwpancerne.

Program wykorzystuje sensor, który mierzy pasywne zaburzenia pola magnetycznego. Magnetometr, bo tak nazywa się to urządzenie, montowany jest w nowych smartfonach, gdzie służy jako kompas. Po przesunięciu komórki nad badanym obszarem, aplikacja łączy się z serwerem i porównuje charakterystykę zaburzeń elektromagnetycznych z danymi z baz. Po chwili przedstawia wyniki.

Czytaj także: Windows 7 i Xbox 360 mają zniknąć z niemieckich sklepów

Obecnie niewybuchy można wykrywać tylko z odległości 30 cm, ale trwają pracę nad tym, aby można było to robić z odległości przynajmniej metra. "Nie zastępujemy wykrywaczy min, ale wspomagamy w przypadku jego braku" - zaznacza Mariusz Chmielewski, jeden z twórców aplikacji.

W ciągu miesiąca studenci zamierzają udostępnić aplikację - podaje TVN Warszawa. Początkowo będą mogli z niej skorzystać jedynie posiadacze smartfonów z systemem Windows Phone. Program zwyciężył w konkursie Imagine Cup dla studentów - innowatorów w kategorii projektowanie oprogramowania.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

pies na baby
  • pies na baby
  • 04.05.2012 07:23

PONIEWAŻ W POLSCE ZAWODZI WZROST DEMOGRAFICZNY,
BARDZIEJ PRZYDATNY BYŁBY WYKRYWACZ CHCICY(CIECZKI) U KOBIET

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry trop .!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ja
  • ja
  • 03.05.2012 13:25

Wykrywacz niewybuców ... hm tia a gdzie wykrywacz buców?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.