Facebook Google+ Twitter

Wykup mieszkań należących do spółdzielni na zasadach z 2007 roku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-18 19:02

Członkowie spółdzielni mieszkaniowych będą mogli je wykupić na zasadach wprowadzonych w 2007 roku, czyli po rozliczeniu ze spółdzielnią kosztów budowy - bez dodatkowych dopłat. Parlament zakończył pracę nad nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

W ustawie znalazł się zapis, że spółdzielnia mieszkaniowa nie może osiągać zysków kosztem swoich członków - poinformował poseł Grzegorz Tobiszowski. Dzięki niemu, bez dodatkowych opłat, będzie można przekształcić mieszkania lokatorskie czy spółdzielcze własnościowe.

Przekształcenie w odrębną własność odbywa się na wniosek członka spółdzielni, który ma prawo do mieszkania lokatorskiego lub spółdzielczego własnościowego.

Poseł Tobiszowski dodał, że członek spółdzielni powinien też spłacić wszelkie zobowiązania, w tym wywiązać się ze spłat związanych z kredytem na budowę mieszkania. Spółdzielnia ma 6 miesięcy na podpisanie odpowiedniego aktu notarialnego, a jeśli powstają jakieś wątpliwości, spółdzielca może zwrócić się na drogę sądową. Wprowadzono zapis zwalniający w takich przypadkach spółdzielcę z opłat sądowych.

Ustawa ma wejść w życie 30 grudnia tego roku. Sejm musiał zmienić ustawę po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przepisy umożliwiające tak zwany wykup mieszkań "za symboliczną złotówkę" za niezgodne z konstytucją. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.