Facebook Google+ Twitter

Wyłącz światła, włącz się w akcję "Godzina dla Ziemi 2009"

28 marca o godzinie 20.30, na jedną godzinę zgasną światła w domach, firmach i instytucjach publicznych na całym świecie. Wyłączone zostaną również oświetlenia słynnych budowli, takich jak opera w Sydney, Koloseum, hotel Burj Dubaiin w Dubaju czy most Golden Gate w San Francisco.

 / Fot. WWFDziś w urzędzie m.st. Warszawy odbyła się konferencja prasowa poświęcona akcji „Godzina dla Ziemi”. Organizatorem spotkania jest WWF Polska, a gośćmi byli prezydenci Warszawy i Poznania, Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Ryszard Grobelny. Celem akcji jest wyrażenie niepokoju z powodu globalnego ocieplenia oraz zwrócenie uwagi nie tylko polityków ale i zwykłych ludzi na takie działania, które będą mogły zahamować dalsze zmiany klimatu.

Prezydent Poznania, Ryszard Grobelny tłumaczy, że nie jest istotna ilość zaoszczędzonej energii podczas tej jednej godziny, ponieważ jest to ilość symboliczna w kontekście całego bilansu energetycznego. To co jest istotne to zwrócenie uwagi chociaż części mieszkańców na zużycie energii. Jeżeli coraz więcej ludzi zacznie gasić światła zawsze wtedy gdy nie są one potrzebne, to efekt oszczędności, również w skali całego miasta, będzie bardzo znaczący.

Akcja jest bardzo popularna i trudno nie przyznać, że przynosi efekty. W zeszłym roku prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała zespół do spraw ochrony klimatu, który zajmuje się konkretnymi działaniami, jak zbieranie baterii w szkołach i urzędach, zbieranie przeterminowanych leków i termometrów w aptekach, organizacja kampanii edukacyjnych, pilotażowy program termomodernizacji budynków szkolnych, promowanie komunikacji miejskiej, by ograniczyć rosnącą liczbę samochodów, testowane są ekologiczne warianty transportu zbiorowego. Pani Prezydent wspomina także o nowoczesnej oczyszczalni ścieków Czajka, której budowa już trwa. Warszawa jest również członkiem C40, czyli grupy 40 metropolii, które podjęły współpracę na rzecz ochrony klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Ogólnoświatowa kampania „Earth Hour” czyli „Godzina dla Ziemi” odbywa się po raz trzeci. Pierwszy raz w 2007 roku światła zgasły w Sydney. Na apel australijskiego oddziału WWF odpowiedziało ok. 2 miliony osób. Zeszłoroczna akcja nabrała rozmachu. W drugiej edycji uczestniczyły 372 miasta z całego świata, w tym Warszawa i Poznań. Rok temu ponad 100 mln osób wzięło udział w akcji, natomiast w tegorocznej edycji przewiduje się, że światło może zgasić nawet 1 miliard ludzi! Już teraz udział potwierdziły 64 państwa czyli prawie dwa razy więcej niż rok temu. Również w Polsce akcja nabiera rozpędu, ponieważ swój udział zgłosiło już 19 miast, a ich liczba stale rośnie.

W dniu konferencji, czyli dokładnie 60 dni przed akcją, rozpoczyna się oficjalne odliczanie. Jest to również dzień, w którym rusza intensywna kampania promocyjna i zapisy na stronie internetowej WWF. Znajduje się tam specjalna mapa, na której można sprawdzić ile zgłosiło się osób i w którym województwie akcja jest najpopularniejsza. Będą tam również na bieżąco prezentowane wszystkie budynki i instytucje, które 28 marca „zgasną”. Od Moskwy, przez Warszawę po Chicago, świat pogrąży się w ciemnościach na jedną godzinę, ale symboliczny gest rozjaśni – miejmy nadzieję – na długo naszą drogę do efektywnej walki z globalnym ociepleniem.

Zobacz stronę kampanii „Godzina dla Ziemi”, wpisz się i zgaś światło za 2 miesiące!
www.wwf.pl/godzinadlaziemi

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Ja rozumiem w takiej Warszawie, czy innych w większych miastach powyłączać te neony, reklamy... i alarmy. Ale u nas na wsi ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Akcja ekologów śmieszy energetyków http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,6436423,Akcja_ekologow_bawi_energetykow.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

jako forma hapeningu pewnie tak
w globalnej rzeczywistości chwia ciemności bez znaczenia

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://ecoportal.com.pl/content/view/2583/246/

jak to przeczytasz i poguglasz to znajdziesz duuuzo wiecej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jestem wielkim miłośnikiem ekologii i globalnego ocieplenia, które faktycznie pełni rolę postmodernistycznego straszydła bez względu na to czy teoria jest prawdziwa czy nie. Nie twierdzę też że WWF i inne organizacje tego typu nie mają zysków ze swojej działalności. Czy w związku z tym wszystkim powinienem na złość zapalić wszystkie światła i obrzucić błotem osoby które promują zwykłą powszednią oszczędność i minimum dbałości o środowisko?

Co do samego ocieplenia klimatu to być może i go nie ma, wg mojej osobistej oceny niemożliwością jest, że tak potężna industrializacja w XX w. nie zostawi żadnego śladu na klimacie. Ale jeżeli już powołujemy się na naukowców i dowody naukowe to proszę je od razu przedstawić lub chociaż o którego naukowca/grupę chodzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedys straszyli dzieci czarną wołgą, teraz globalnym ociepleniem. Najciekawsze jest w tym wszystkim to że ONZ zupełnie nie słucha naukowców którzy mają zupełnie inne zdanie niż ONZ i dowody naukowe na to że globalne ocieplenie nie istnieje a człowiek produkuje zaledwie ułamek procenta gazów cieplarnianych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogi anonimowy ver. To , że ktoś mówi o ociepleniu, nie znaczy, że owo "globalne ocieplenie" istnieje naprawdę. Ja bym to zjawisko nazwał raczej "globalne ogłupianie" i wyciąganie pieniędzy na pseudo-ekologiczne działania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Głupia akcja, nie zamierzam się włączać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • M Z
  • 28.01.2009 00:41

Nie ma co się prześmiewać. Wbrew temu co niektórzy chcieliby uznać za bajki, problem istnieje i nie zniknie. Tak czy siak nikt nie rozliczy każdego czytelnika z jego zachowania w danym dniu, ale może warto się zastanowić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.