Facebook Google+ Twitter

Wymiar (nie)sprawiedliwości

Według danych opublikowanych ostatnio w prasie, pomyłki w wymiarze sprawiedliwości kosztowały podatników w ubiegłym roku ponad 14,5 mln zł.

Polski wymiar sprawiedliwości popełnia coraz więcej błędów. Odszkodowania wypłacane przez Skarb Państwa sięgają już 14,5 mln zł rocznie. / Fot. Piotr BrylewskiKwota ta, według tych samych doniesień, przeznaczana była na rekompensaty za niesłuszne i bezpodstawne decyzje: prokuratorów polegające na niezasadnym stawianiu zarzutów, policjantów dokonujących nieuzasadnionego zatrzymania czy sędziów wydających błędne wyroki. Dziś bowiem, jak się okazuje, coraz częściej zdarza się, że w toku postępowania na sali sądowej zarzuty prokuratorów nie znajdują odzwierciedlenia w dowodach.
A przykłady można mnożyć. O tych najbardziej spektakularnych dziennikarze informują niemal systematycznie. Ostatni, który można znaleźć w prasie pochodzi ze Śląska.

Sąd Okręgowy w Katowicach. Na ławie oskarżonych zasiada rodzina D., bardzo znana w Katowicach. To właściciele między innymi jednej z prężnie działających na Śląsku firm produkujących maszyny górnicze. Dotychczas tak jak inni przedsiębiorcy na Śląsku rozwijali swoją firmę i inwestowali w nowe przedsięwzięcia. Prokuratura zainteresowała się nimi w momencie kiedy, kupili ziemię rolną od Kościoła. W sądzie deklarują w rozmowie z dziennikarzami, że w swojej dotychczasowej działalności zawsze trzymali się litery prawa. Nigdy wcześniej nie mieli też do czynienia z prokuratorem. I jak rzeczywiście sprawdziłem, do tej pory nie uczestniczyli w żadnym procesie karnym.

Tymczasem Radosław Woźniak, prokurator z Gliwic postanawia udowodnić swoje tezy. Jednak już na sali sądowej, każda kolejna rozprawa wykazuje, że jego akt oskarżenia nie ma realnych podstaw. I tak na przykład, jak opisała Polska Agencja Prasowa, prokurator zakwestionował prawo Jacka D. do zakupu ziemi rolnej, o którą toczy się proces, bo ten, według śledczego, nie jest rolnikiem. Już na drugiej rozprawie – jak podała PAP - Jacek D. przedstawił dokumenty na to, że ma ukończone kursy rolnicze, a tytuł rolnika posiada… od początku lat 70.

To nie wszystko. W tym samym procesie gliwicki prokurator zarzucił Jackowi D…. podwójne zameldowanie. Jak wynika z medialnych relacji, obrońcy wykazali absurd tego zarzutu, bo w polskim prawie istnieje nadal obowiązek czasowego meldunku, w każdym miejscu, gdzie przebywamy więcej niż 3 dni. Taki meldunek czasowy dokonywany jest na przykład w hotelu. Podwójne zameldowanie, w tym jedno stałe, a drugie czasowe, ma więc co najmniej parę milionów Polaków.

Prokurator, formułując akt oskarżenia, wykazał się także nieznajomością procesów gospodarczych. Zarzucając bowiem rodzinie, że „ukrywała handel ziemią”, nie wziął pod uwagę faktu, że wszystkie transakcje związane z zakupem gruntów zostały zapisane w księgach wieczystych. A te, jak powszechnie wiadomo, są jawne i może do nich zajrzeć praktycznie każdy.
Szkoda, ze prokurator wcześniej nie sprawdził tych faktów zanim zaangażował w tę sprawę cały wymiar sprawiedliwości. Wyrok jeszcze nie zapadł, ale już teraz wszystko wskazuje na to, że zarzuty postawione przez prokuraturę nie składają się w logiczną całość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

dosia
  • dosia
  • 24.08.2012 12:35

to prokuratura i sądy gliwickie ...Nie cierpie kolesiostwa, . Slabych przpieraja do muru, a silnych i bogatych sie zwyczajnie boją

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, zapoznałem się z materiałem p. Chorążewicza. Myślę, że dostępne statystyki błędnych decyzji sądowych to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
radca
  • radca
  • 21.08.2012 14:07

Na ten temat świetny artykuł napisał a.chorążewicz-"państwo bezprawia" wiecej takich przypadkow opisano

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ania Sapiech
  • Ania Sapiech
  • 18.08.2012 11:22

jak się mylić, to na grubą kasę :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janek Nowak
  • Janek Nowak
  • 17.08.2012 14:15

Wiadomo, że Śląsk obfituje w bogaczy. A tam gdzie pieniądz, zaraz zlecą się „życzliwi”. I mamy potem procesy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mgdalena kozioł
  • mgdalena kozioł
  • 17.08.2012 13:16

zamiast religii w szkolach powinni wprowadzic podstawy prawa i ekonomii

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.