Facebook Google+ Twitter

Wymieniać nagrobki na Monte Cassino czy nie?

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zapowiedziała generalny remont zaniedbanego przez lata cmentarza polskich żołnierzy na Monte Cassino i forsuje pomysł wymiany płyt na mogiłach. Jednak według ekspertyzy specjalistów z AGH w Krakowie, podczas planowanego remontu nie powinno się całkowicie wymieniać płyt nagrobnych wykonanych z trawertynu, który można naprawić. Czy zabytkowe nagrobki pozostaną na swoimi miejscu?

Cmentarz wojenny na Monte Cassino. / Fot. Anna SmolińskaCmentarz na Monte Cassino jest w fatalnym stanie. Za niespełna cztery miesiące odbędzie się tu uroczysta ceremonia z okazji 65. rocznicy bitwy, a sytuacja nie ulega polepszeniu. W zeszłym roku Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zapowiedziała rozpoczęcie generalnego remontu nekropolii. Remont ma trwać dwa lata. Jednym z pierwszych elementów, które zostaną poddane odnowie będzie monumentalny orzeł. Oprócz remontu przewiduje się również wybudowanie pawilonu informacyjnego.

Nadal nie wiadomo jednak czy zostaną wymienione płyty nagrobne na mogiłach polskich żołnierzy. Taką wymianę chce przeprowadzić podczas remontu generalnego Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wczoraj Polska Agencja Prasowa podała informację o ekspertyzie dotyczącej płyt nagrobnych wykonanych z trawertynu, z której wynika, że wymiana płyt nie jest konieczna. Autorami ekspertyzy są dr inż. Anna Smoleńska i dr Marek Rembiś z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy twierdzą, że płyty nagrobne są zniszczone, ale nadają się jeszcze do przeprowadzenia zabiegów naprawczych. Konserwacja powinna polegać po pierwsze na ustabilizowaniu podłoża, by zapobiec pęknięciom, następnie na oczyszczeniu i sklejeniu pękniętych już elementów i uzupełnienie ubytków oraz na przeprowadzeniu zabiegów impregnacji. Dzięki takim zabiegom trawertyn, z którego wykonane są płyty nagrobne, pomimo obecności dużych pustek (kawern) może długo zachować trwałość.

Rozpadające się mogiły. / Fot. Anna SmolińskaZ pewnością słowa sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzeja Przewoźnika – "Problem z Monte Cassino polega na użyciu przy budowie tego cmentarza bardzo nietrwałego włoskiego kamienia" po takiej ekspertyzie nie mają już podstaw. Jest to kolejne potwierdzenie faktu, że cmentarz od ponad 60 lat nie był otoczony należytą opieką z polskiej strony.

Wielki ukłon w stronę ROPWiM za jej poczynania na Wschodzie, ale to co pokazujemy światu na Monte Cassino jest godne pożałowania. Dopiero na kilka miesięcy przed przypadającą 18 maja 65. rocznicą bitwy oraz zapowiedzianą na 24 maja wizytą papieża Benedykta XVI, rozważa się możliwość wymiany płyt nagrobnych na polskim cmentarzu wojennym. Mam nadzieje, że nie będziemy świadkami kolejnej "kosmetyki" cmentarza na zbliżające się obchody. Czy rzeczywiście nie ma odpowiedniego organu, który dokonał by odpowiednich kontroli i koordynacji całości?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak prawdę mówiąc, warto byłoby zainteresować się, jak p.Przewoźnik gospodaruje pieniędzmi przeznaczonymi na zadania instytucji przez niego zarządzanej.

Kilka lat temu, dwukrotnie odwiedzałam tę nekropolię i zawsze robiła wrażenie zapomnianej.
Aniu, plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trafna uwaga, zwaszcza ta ostatnia Jadziu :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bez zadnych wątpliwosci z tekstu wynika, że cmentarz włoski BYŁ otoczony opieka i konserwowany, natomiast polski - NIE BYŁ.
Stąd róznice w stanie płyt nagrobnych, wykonanych z tego samego kamienia.
Wynika z tego równiez, że płyty na Monte Cassino rozsypią sie w proch i pył, a jedyną nienaruszoną opoką pozostanie pan Przewoźnik.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.01.2009 21:33

Moj punkt widzenia, lwow10:

Ty piszesz: "Na cmentarzu włoskim płyty nagrobne utrzymywane są tymczasem w bardzo dobrym stanie."

Autorka pisze: "jest to kolejne potwierdzenie faktu, że cmentarz od ponad 60 lat nie był otoczony należytą opieką z polskiej strony."

Andrzej Przewoźnik twierdzi: "Problem z Monte Cassino polega na użyciu przy budowie tego cmentarza bardzo nietrwałego włoskiego kamienia"

Założenie: nagrobki na obu cmentarzach sa wykonane z tego samego materiału. Cmentarz wloski jest w bardzo dobrym stanie i zaledwie 6 lat mlodszy. Cmentarz polski jest w stanie fatalnym...

Teza: stan cmentarza nie jest zależny od jakości budulca. Autorka ma racje twierdząc, ze "jest to kolejne potwierdzenie faktu, że cmentarz od ponad 60 lat nie był otoczony należytą opieką z polskiej strony.", a Pan Przewoźnik, twierdząc, iż stan cmentarza jest spowodowany nietrwałością kamienia, wygaduje bzdury...

Komentarz został ukrytyrozwiń

lwow10 na obu cmentarzach dokonał wizyty porównawczej w zeszły poniedziałek. Oba cmentarze są wykonane z tego samego i tej samej jakości budulca!!!!!!!!Proszę zapoznać się z artykułem K.Piotrowskiego w tej sprawie zamieszczonym na łamach dwutygodnika Polonii we Włoszech "Nasz Świat". Zamieszczony przez Panią Smolińską cytat o nietrwałości włoskiego kamienia, to oczywiście słowa sekretarza Przewoźnika, który faworyzuje całkowitą wymianę płyt nagrobnych i krzyży celem zatarcia swoich długoletnich zaniedbań. Doszliśmy do momentu kiedy zabytki i miejsca pamięci narodowej zamienia się na atrapy, tymczasem urząd ministra Przewoźnika szumnie zwie się - RADA OCHRONY PAMIĘCI WALK i MĘCZEŃSTWA. I to ma być elita Narodu? Może jeszcze Cmentarz ŁYczakowski zamienimy na atrapę?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.01.2009 20:46

(+) teraz plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.01.2009 20:45

(+)

lwow10 pisze: "Proszę zwrócić uwagę, że niewiele odległy od miasta Cassino cmentarz żołnierzy włoskich w Mignano Monte Lungo, został wzniesiony zaledwie w 6 lat później niż cmentarz polski i na dodatek z tej samej jakości budulca- trawertynu z kamieniołomów Tivoli pod Rzymem. Na cmentarzu włoskim płyty nagrobne utrzymywane są tymczasem w bardzo dobrym stanie. Proszę się wybrać i porównać."

Anna Smolińska pisze: ""Problem z Monte Cassino polega na użyciu przy budowie tego cmentarza bardzo nietrwałego włoskiego kamienia" po takiej ekspertyzie nie mają już podstaw. Jest to kolejne potwierdzenie faktu, że cmentarz od ponad 60 lat nie był otoczony należytą opieką z polskiej strony."

lwow10: przecież autorka m.in.pisze właśnie o tym... :) Wydaje mi sie, ze "wybrała się i porównała" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, właśnie i dziękuję. Różnica pomiędzy cytowanym bezpodstawnie "sporem", a opinią naukowców jest zasadnicza! Powstałe zamieszanie nie wnosi oczywiście nic dobrego dla sedna sprawy. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na sam aspekt poruszonej kwestii. Forsowanie przez sekretarza Przewoźnika kompletnej wymiany płyt nagrobnych i krzyży doprowadzi do bezpowrotnej utraty waloru oryginalności cmentarza na Monte Cassino. Proszę zwrócić uwagę, że niewiele odległy od miasta Cassino cmentarz żołnierzy włoskich w Mignano Monte Lungo, został wzniesiony zaledwie w 6 lat później niż cmentarz polski i na dodatek z tej samej jakości budulca- trawertynu z kamieniołomów Tivoli pod Rzymem. Na cmentarzu włoskim płyty nagrobne utrzymywane są tymczsem w bardzo dobrym stanie. Proszę się wybrać i porównać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogi "lwow10", tekst powstał na podstawie depeszy PAP. Rozumiem, ze określnie mojego tekstu jako "bzdety" odnosi się równiez do artykułów, które ukazały sie w polskiej prasie (również na podstawie depeszy PAP, ktora nawiasem mówiąc ujawniła nazwiska naukowców) . Mysle, że pytanie dotyczace upoważnienia ujawnienia nazwisk nalezy skierować gdzie indziej..może do PAP-u.... albo do osoby, która przekazała tę ekspertyzę do PAP...? Pomijam oczywiście zamieszanie , które powstało czyli rzekomy spór naukowców z Sekretarzem Rady, o którym pisze wiekszośc internetowych gazet...co oczywiście nie jest zgodne z prawdą.
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.