Facebook Google+ Twitter

Wymienić mózgi władzy

Przepis o obowiązkowej wymianie praw jazdy Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodny z prawem...

Kolejna zmiana blankietu praw jazdy i kolejne zyski, ale nie dla kierowców... / Fot. Ireneusz GębskiNiektórzy politycy i komentatorzy polityczni podniecają się przypadającą dzisiaj 32 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Dyskutują o tym, czy generał Jaruzelski postąpił słusznie, czy też złamał obowiązujące wówczas prawo. Ci bardziej radykalni pikietują przed jego domem przy ul. Ikara i zarzucają schorowanemu dziewięćdziesięciolatkowi tchórzostwo. Faktycznie, Jaruzelski przebywa w szpitalu, ale chyba nikt rozsądny nie wierzy w to, że schronił się tam z obawy przed demonstrującymi przed jego willą.

A skoro mowa o postępowaniu zgodnym z konstytucją, to przynajmniej zadziwiające jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o zgodności z uchwałą zasadniczą ustawy o wymianie praw jazdy dla osób, które otrzymały je bezterminowo. Przecież demokracja polega między innymi na tym, że prawa nabyte powinny być respektowane przez kolejne rządy, niezależnie od ich orientacji politycznej.

Niestety, po bezprawnym przedłużeniu wieku emerytalnego do 67 roku życia i manipulacji z OFE, rząd Tuska poszedł dalej. Sięgnął do kieszeni kierowców…

Aktualnie ponad 20 milionów rodaków posiada prawo jazdy. Koszt wydania takiego dokumentu wynosi obecnie 110,50 z. Koszt badania lekarskiego oscyluje od 50 – 200 zł. Policzmy więc, o ile wzbogaci się skarb państwa i gabinety lekarskie po wejściu w życie wspomnianych przepisów…

Argument o bezpiecznym ruchu drogowym jest tu całkowicie chybiony. Statystyki mówią wyraźnie, że więcej niebezpiecznych wypadków powodują kierowcy młodzi. Poza tym wiadomo, że nie jest wielkim problemem załatwienie sobie lewego zaświadczenia lekarskiego…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wyjaśnia:
"Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie trzeba ponownie zdawać egzaminu, ani przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne. Kiedy wygaśnie ważność któregoś z tych dokumentów, do wydania nowego potrzebne będą jedynie: aktualna fotografia, opłata za wydanie prawa jazdy, kserokopia posiadanego prawa jazdy i wniosek do starosty."
Dla mnie jest to bezsensowna akcja. Sens miałoby zobowiązanie wszystkich prowadzących pojazdy (zawodowo i amatorsko) do kontroli stanu zdrowia w określonych odstępach czasu. Nie tylko kierowca autobusu czy ciężarówki stanowi zagrożenie dla siebie i innych, jeśli nie zdaje sobie sprawy, że jest chory.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zradykalizował Pan swój artykuł po modyfikacji . Zniknął mój komentarz . Więc napiszę ponownie . W kwestii wymiany praw jazdy mija się Pan z prawdą . Nie będą wymagane badania lekarskie[ kat B amatorskie ] tylko wymiana zdjęcia . Nikt się nie wzbogaci . Dokładne tłumaczyli eksperci ds motoryzacji jednocześnie obwinili media o sianie niepokoju wśród kierowców .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.