Facebook Google+ Twitter

Wymierny wizerunek

54 proc. Polaków uważa, że ZUS działa źle – wynika ze styczniowego sondażu CBOS. Dobrą opinię o ZUS ma 22 proc. badanych, zaś co czwarty nie ma zdania na ten temat.

Wyniki odnotowało kilka kolorowych gazet i portali internetowych, żadna z redakcji nie zauważyła jednak, że od kilku miesięcy ocena ZUS stale się poprawia. Wystarczy sprawdzić w gazetowych archiwach, albo zapytać Googla. W październiku - kiedy CBOS rozpoczął stałe monitorowanie opinii o ZUS - odsetek negatywnych odpowiedzi wynosił 62 proc. W listopadzie spadł do 57, a w grudniu do 56 proc. i nadal się zmniejsza.

Liczba osób dobrze oceniających pracę Zakładu utrzymuje się na stałym poziomie w przedziale 20-22 proc. Rośnie natomiast liczba niezdecydowanych - o ile cztery miesiące temu odpowiedź „trudno powiedzieć” wybierało 18 proc. badanych, to obecnie jest ich 25 proc. co pozwala mieć nadzieję, że coraz więcej osób może być skłonnych do zmiany swojej opinii na pozytywną.

Oczywiście 54 proc. ocen „złych” i „zdecydowanie złych” to wciąż za dużo. Dlaczego Polacy tak negatywnie oceniają ZUS? W mojej ocenie kilka przyczyn łatwo zdiagnozować.

Pierwszym i bodaj najważniejszym powodem jest powszechna niewiedza na temat ubezpieczeń społecznych w ogóle i roli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w systemie ubezpieczeniowym. Przeciętny Polak nie ma zielonego pojęcia, czym naprawdę jest ubezpieczenie, dlaczego trzeba płacić składki i jakie świadczenia otrzymuje się w zamian. Nie wie, bo nie ma się tego skąd dowiedzieć.

Choć to kluczowa sprawa w życiu każdego człowieka, bo od decyzji podejmowanych w trakcie kariery zawodowej zależy np. wysokość naszej przyszłej emerytury, w Polsce nie wyjaśnia się tego dzieciom w szkołach, nie piszą o tym gazety, a telewizja woli tańce na lodzie. Efekt, to m.in. pretensje kierowane pod adresem ZUS za całe zło tego świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I wielu ma rację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.