Facebook Google+ Twitter

"Wymyślanie wrogów i inne teksty okolicznościowe" Umberto Eco

"Aby trzymać narody w ryzach, trzeba wciąż wymyślać wrogów i przypisywać im cechy wzbudzające lęk i odrazę" - to jedna z tez, jakie przedstawił Umberto Eco w tekście okolicznościowym "Wymyślanie wrogów".

 / Fot. materiały promocyjneUmberto Eco (ur. 5 stycznia 1932 roku w Alessandri) to człowiek odgrywający wiele ról i wykonujący różne zadania. Najczęściej jest przedstawiany jako włoski filozof, wykładowca, mediewista, pisarz i felietonista, eseista, bibliofil. Napisał m.in. "Imię Róży", "Wyspę dnia poprzedniego", czy "Cmentarz w Pradze".

Najnowszy zbiór tekstów okolicznościowych tego znanego pisarza jest oparty na przemyśleniach i doświadczeniach autora, który cechuje się wielką wrażliwością intelektualną i przenikliwością filozoficzną. Wszystkie eseje zamieszczone w niedawno wydanym zbiorze powstały w ostatnim dziesięcioleciu. Czytając je, warto zwrócić uwagę na ich zróżnicowaną tematykę. Przedmiotem rozważań Eco są zarówno rzeczy transcendentne, jak i wyspy zaginione czy skandal WikiLeaks. Tak szeroka tematyka przyciąga czytelnika i sprawia, że eseje są dla niego interesujące.

"Kilka lat temu w Nowym Jorku trafiłem na taksówkarza o trudnym do rozszyfrowania imieniu" - to pierwsze zdanie z tekstu "Wymyślanie wrogów". Rozmowa pochodzącego z Włoch pisarza z pakistańskim taksówkarzem stała się dla Eco pretekstem do rozważań nad obecnością (i koniecznością obecności) wrogów w życiu każdego człowieka, ale też narodu. Nieszczęściem narodu włoskiego ma być to, że w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat zabrakło mu wrogów z prawdziwego zdarzenia. Wróg w ujęciu autora "Imienia róży" jest nieszczęściem, z którego jeśli się chce, można wydobyć dobro. Należy tylko właściwie go zidentyfikować, nazwać i określić. Podejmując walkę z wrogiem - przeszkodą, możemy utrwalić nasz system wartości i pokazać, ile jesteśmy warci. Autor sięga choćby po przykład skinów z Werony, którzy z łatwością "uznawali za wroga każdego, kto do nich nie należał, byle tylko móc się określić jako grupa".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.