Facebook Google+ Twitter

Wynagrodzenie komornicze czy "rozbójnicze"?

Władza zawsze - odkąd pamiętam - mówiła o sprawiedliwym wynagradzaniu urzędników państwowych. Płaca miała być ekwiwalentem włożonej pracy i jej efektów. Niestety nie dotyczy to komorników. Ich płaca ustalana jest zupełnie bezsensownie.

 / Fot. Marek ChorążewiczO wynagrodzeniach komorników można znaleźć sporo materiałów w Internecie. Próbowano ograniczyć ich zarobki, ale to się nie udało. Dlaczego? Można poczytać chociażby tutaj:
http://www.rp.pl/artykul/402917_Nietykalny_zysk_komornikow.html

Natknąłem się na taki oto przykład:

Pan X (nazwisko znane autorowi, dokumenty oglądałem osobiście) zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony ma zajęcie komornicze 50 procent swojego wynagrodzenia na podstawie prawomocnego wyroku sądu z klauzulą natychmiastowej wykonalności.

Wybrałem do zilustrowania rozpiętości opłat najniższą, średnią i najwyższą wartość zajętej części wynagrodzenia:

od kwoty 648 zł opłata egzekucyjna wyniosła "tylko" 97,20 zł;

od kwoty 1081 zł opłata egzekucyjna wyniosła 162,15 zł;

od kwoty 5660 zł (wynagrodzenie + nagroda) opłata wyniosła 800,92 zł

Nie da się logicznie wytłumaczyć faktu, dlaczego wynagrodzenie komornika za czynności związane z zajęciem pensji pracownika zatrudnionego na umowę wzrasta progresywnie, gdy dłużnikowi uda się zarobić wyższą kwotę?

Innymi słowy, gdy komornik pobiera część jakiegoś wynagrodzenia na podstawie prawomocnego wyroku sądu, to wysokość opłaty egzekucyjnej wzrasta za tę czynność niewspółmiernie do wykonanej przez niego pracy, aby pozyskać należną część takiego zajętego wynagrodzenia. Dlaczego? Tego nie wie nikt!
Komornik pani Y, o którą tutaj chodzi, odpowiada, że jest to zgodne z ustalonym sposobem wynagradzania za jej pracę.

Wydaje się, że trud zajęcia 1000 złotych z takiego wynagrodzenia jest dokładnie taki sam, jak podczas zajęcia np. 5-krotnej wielkości tej sumy. Gdzież więc jest sprawiedliwość w wynagradzaniu urzędników państwowych? Dlaczego innych urzędników państwo tak dziwacznie nie wynagradza. Czyżby jednak byli równi i "równiejsi"?

Refleksje końcowe mojego dłużnika rozmówcy Pana X

Podczas przeglądania przedłożonych dokumentów zapytałem:
- Dlaczego Pan nazywa wynagrodzenie komornika wynikające z przepisów prawa "rozbojem"?
- Właśnie dlatego, że nakład jego pracy we wszystkich przypadkach, które pan wynotował z moich dokumentów, był przecież taki sam! Dlaczego u mnie w pracy, aby uzyskać podwyżkę muszę czymś się zasłużyć, coś więcej zrobić czy wypracować więcej godzin? A on? Jako urzędnik państwowy, dostaje podwyżkę dosłownie za nic - usłyszałem na koniec od mojego rozżalonego rozmówcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Panie Marku, według mnie też jest "niesprawiedliwy", choćby nie w "sumie" wynagrodzeń, a właśnie w tych jednostkowych, "łatwych" przypadkach.

Ale kij ma drugi koniec.
I jest nim po prostu sprawdzone w praktyce działanie systemu.
Jak? Nie wiem. Ale działać musi, bo ludzie/firmy muszą mieć prawo odzyskiwać szybko i skutecznie swoje pieniądze.
Przypadek skrajny, czyli stałej pensji podałem też tylko dlatego, żeby pokazać, że w ten sposób właśnie, w praktyce działać nie będzie.
A więc "prowizja". Ale jaka, to już niech inni sobie łamią głowy.
Można tylko stwierdzić truizm, że powinna to być zasada minimum za sprawne działanie, jak wszędzie we wszechświecie :)

Tak a propos, według mnie w Polsce pies jest pogrzebany w okresie do uzyskania wyroku sądu.
I tam też czają się największe przekręty na "zwykłych" ludziach.
Ze strony firm windykacyjnych.
Które w dodatku własną działalność ubrały w otoczkę "wysoce moralną" i wywierają, a jakże, "moralną" presję na dłużnika.
Podczas gdy JEDYNYM powodem ich działalności jest zysk. Nie odzyskanie długu, a zysk.
Tylko pozornie te dwie kwestie się łączą. JEDYNYM ich łącznikiem jest prawo. I dłużnik powinien to samo prawo im przeciwstawić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krysiu, ależ całkowita zgoda. Każdy z nas może dorzucić - myślę - po kilka takich profesji. A chociażby tych wszystkich "magików" od mieszania kapitałem na giełdzie czy wszelkiej maści ubezpieczycieli, gdzie najpierw nalicza się prowizje i realizuje zyski, a potem co Bóg da... to będzie dla klienta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arturze, a jakie ma znaczenie, że to dłużnik bezpośrednio opłaca komornika? Jeżeli to odbywa się przy pomocy bata państwowego, to zmiana nazewnictwa mnie zupełnie nie przekonuje.

Wie Pan, to jest zupełnie tak, jak ze składką na Izbę lekarską... żaden urzędnik nie nazywa jej podatkiem, no bo przecież prawa podatkowego nie można naruszyć. A przecież jeżeli coś w sprawach finansowych jest obowiązkowe, to tak czy siak stoi za tym państwowy aparat przymusu.

Pan wybaczy, ale nie satysfakcjonuje mnie argument "materialnego zainteresowania systemem prowizyjnego wynagradzania" w wielu rodzajach pracy, w tym również komornika. To w wielu sytuacjach prowadzi do patologii.

Inny przykład. Nikt rozsądny nie proponuje opłacania strażaka na lotnisku tylko za jego konkretną pracę, czyli za prowadzone akcje, a policjanta z "drogówki" nie powinno się nagradzać za ilość wypisanych ściągalnych mandatów, itd, itd.

Tym przykładem opisanym w tekście chciałem zwrócić uwagę, że obecny system wynagradzania jest demoralizujący, żeby już nie pisać niesprawiedliwy, bo rzeczywiście najpierw należałoby zacząć od filozoficznych określeń, definicji i uściśleń...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest więcej takich zawodów i dziwnych płac: np.: syndyk masy upadłościowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie można też zapomnieć o tym, że komornik działa "na zlecenie" wierzyciela.
W sensie niemal dosłownym. To znaczy za pieniądze wierzyciela ( które to później ma wierzyciel odzyskać od dłużnika) i w oparciu o informacje przekazane przez wierzyciela.
Za poszukiwania składników majątku dłużnika, wierzyciel płaci ekstra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Marek Chorążewicz

/Dlaczego innych urzędników państwo tak dziwacznie nie wynagradza./

Głównym powodem jest fakt, że państwo w ogóle nie "wynagradza" komornika. W tym sensie, że nie płaci mu żadnej stałej pensji, a "tylko" ustawowo reguluje stawki wynagrodzeń. ( "prowizje" od zajętych składników)
Jednak te pieniądze ( i inny majątek) w całości pochodzą od dłużnika.

Wyobraźmy sobie inną skrajność. Komornik jest na stałej pensji, wypłacanej przez państwo, czyli podatnika. Czy wtedy w ogóle miałby "zachętę" do tego, aby działać skutecznie w interesie wierzyciela ? Efekt byłby taki, że symulowałby pracę, a jakże, wykazując się przed pracodawcą ( państwem-podatnikiem) stertą bardzo poważnie wyglądających raportów.

Nie bronię komorników. Z niejednym miałem do czynienia.
Ale też uważam, że potrzebny jest rozsądny kompromis.

W opisywanym przypadku też przecież nie wiadomo ( czytelnikom, choć pewnie wiadomo autorowi), ile faktycznej pracy włożył komornik w zajęcie tej pensji.
Czy było to tylko kilka wysłanych urzędowych listów, czy też na przykład wcześniej "bujał" się z nieuchwytnym dłużnikiem przez ileś tam lat, podejmując szereg czynności.
Zakładam, że w tym przypadku raczej był to ten pierwszy wariant, ale tych drugich przypadków też jest wiele i te właśnie przypadki mają zostać komornikowi "zrekompensowane" w ten właśnie sposób.

Czy to jest "sprawiedliwe"?
Ha, a co jest ? :) A w ogóle co to jest sprawiedliwość ? ;)

Na serio, zgadzam się z tym, że kwestia wynagrodzeń komorników jest do mądrej reformy.

P.S.
Nie jest też tak, że tylko ten jedyny "urzędnik" jest wynagradzany w podobny sposób.
Notariusz jest kolejnym, choć jednak trochę innym przykładem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Henryku, to proszę o tym pisać, bo inaczej to lobby komornicze niewidoczne na zewnątrz, ani nie biegające od jednego studia do drugiego, kręci swoje lody w majestacie "prawa", bo to nie jest prawo, skoro do takich patologii dopuszcza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komornik to nic innego jak złodziej w majestacie prawa. Przy eksmisjach pod patronatem policji przy zazwyczaj zerowej pomocy stronie przez Pomoc Społeczna stosują psychiczną i fizyczną przemoc. Mam dowody.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.