Facebook Google+ Twitter

Wynajem zamiast kupna - nowy pomysł rządu

Chcesz wykupić mieszkanie, ale nie masz zdolności kredytowej? A może chcesz po prostu "żyć na swoim"? Polaku, nie martw się, rząd ci pomoże.

Nowy dom / Fot. Shiodomo / WikimediaZamiast inwestować w dopłaty do kredytów mieszkaniowych rząd woli namawiać deweloperów do budowy mieszkań pod wynajem. Lokator, który zdecyduje się na nową formę ułatwienia, będzie mógł je wykupić po 10 latach użytkowania. Aby namówić deweloperów na taki krok, państwo będzie poręczać kredyty na budowę mieszkań spółdzielniom oraz prywatnym firmom deweloperskim. Jedynym ograniczeniem stanie się cena takiego mieszkania.

Przyszły lokator będzie musiał wpłacić 30 proc. ceny lokalu, a całą resztę spłacać przez 10 lat w ramach czynszu. W ten sposób osoby, które nie mają zdolności kredytowej na całe mieszkanie, ale stać je na wpłatę 1/3 kwoty będą mogły zamieszkać "na swoim". Takim sposobem finansowania mieszkań mogą być zainteresowane także firmy. Nowy program zacznie obowiązywać w przyszłym roku.

Aby to mogło nastąpić, rząd powoli wycofa się z dotychczasowego programu wsparcia "Rodzina na swoim." Najpierw zostaną z niego usunięte mieszkania na rynku wtórnym. Państwo wspierać będzie jedynie zakup nowo wybudowanych lokali lub domów. Następnie po 3 latach "Rodzina na swoim" zostanie zlikwidowana. Nadal jednak nie wiadomo czy zostanie on zlikwidowany natychmiast czy też stopniowo wygaszany.

Wiadomo za to, iż rząd ma dobrą wiadomość dla singli. Będą mogli oni skorzystać z nowego programu gdyż dotychczasowy obejmował jedynie rodziny i osoby samotnie wychowujące dzieci. Przewidziana norma metrażowa dla singla wynosi 50 m kw. z czego 30 m objętych byłoby dopłatą. Analogicznie w przypadku rodziny norma ta wynosi 75 i 50 m kw.

----
Źródło: http://www.tvn24.pl/-1,1625990,0,1,rodzina-na-wynajetym,wiadomosc.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Decyzje rządu weryfikuje codzienność, która wygląda jak ser szwajcarski - też mający swoich smakoszy, właśnie przez dziury w serze ;)
http://wyhacz.gazeta.pl/Wyhacz/1,88542,6121281,Kwitnie_handel_mieszkaniami_TBS_ow__Czy_jest_legalny_.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny rządzie. Uprzejmie donoszę, że to odkrycie nazywa się TBS. Towarzystwo Budownictwa Społecznego. I ktoś na to wpadł jakieś... lekko licząc 20 lat temu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.