Facebook Google+ Twitter

Wynalazki - najlepsze z najlepszych

Twórcy innowacyjnych wynalazków z całego kraju zaprezentowali się w mieszczącym się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki Muzeum Techniki. Do niedzieli 16 marca można oglądać XV Giełdę Polskich Wynalazków.

To najważniejsza tego typu impreza w kraju. Łącznie w Pałacu Kultury i Nauki prezentowanych jest 109 stworzonych przez polskich naukowców wynalazków. Wszystkie wystawione w Warszawie innowacyjne rozwiązania zostały w 2007 r. nagrodzone na polskich i międzynarodowych targach. Zdobywały najwyższe wyróżnienia m.in. w Brukseli, Kuala Lumpur, Genewie, Norymberdze czy Tajpei.

Jak mówi komisarz wystawy, Piotr Zarzecki, giełda przeznaczona jest przede wszystkim dla przedstawicieli środowiska naukowego, dla specjalistów. - Część wynalazków jest dla przeciętnego zwiedzającego po prostu niezrozumiała - tłumaczy. Są jednak i takie, które mogą "przydać się" w sytuacjach dnia codziennego, jak makaron instatnt, który nadaje się do spożycia nawet, gdy zaleje się go zimną wodą, nawóz, którego nie wypłuczą wody opadowe, czy maszyna, która w ciągu godziny napełnia aż 750 worków z piaskiem.

Na giełdzie wystawionych jest również wiele innowacyjnych rozwiązań proekologicznych. Niestety, większość z nich pozostanie na etapie badań i prób laboratoryjnych. Dlaczego? - W Polsce nie ma zachęt, by wprowadzać proekologiczne wynalazki w życie. Zbyt małe są np. kary dla osób zanieczyszczających środowisko - kwituje Piotr Zarzecki.

Wśród udostępnionych dla zwiedzających innowacyjnych rozwiązań są także prace, które zyskały laury tak prestiżowego wydarzenia, jak 56 Międzynarodowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „Innowa” (w ramach konkursu „Brussels Eureka”), które rok rocznie odbywają się w Brukseli. Ostatnia edycja targów odbyła się w dniach 22 – 25 listopada 2007 roku. Właśnie na nich złoty medal z wyróżnieniem jury i Grand Prix Targów otrzymał innowacyjny „Spektrometryczny system wczesnego wykrywania i diagnostyki nowotworów”. Spektrometr zbudowali naukowcy z Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM w Zabrzu przy współpracy swoich kolegów z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bytomiu i z Wydziału Matematyczno-Fizycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli: Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego i Waldemar Pawlak, minister gospodarki.

Giełda Polskich Wynalazków odbywa się w Muzeum Techniki (Plac Defilad 1). Prezentowane innowacyjne rozwiązania można oglądać od 8.30 do 16.30 (do piątku) i od 10 do 17 (sobota i niedziela).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.