Facebook Google+ Twitter

Wynik referendum w południowym Sudanie: powstanie nowe państwo

Aż 98,83 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością południowego Sudanu. Ludność południa nie kryje szczęścia. Zwolennicy jedności Sudanu bojkotują wyniki.

Karta do głosowania przygotowana przez ONZ dla niepiśmiennych obywateli Sudanu. / Fot. Orionist,domena publiczna,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Southern_Sudanese_independence_referendum_voting_form_2011.svg&filetimestamp=Nowe państwo w Afryce. / Fot. PAP/EPA/PHILIP DHILPrezydent Sudanu Omar Hasan el-Baszir wydał dekret akceptujący decyzję południa Sudanu o oderwaniu się od północy. Na tę decyzję bezpośrednio wpłynęły wyniki styczniowego referendum, w których ludność południa jednogłośnie zadecydowała o oderwaniu się od reszty kraju. El-Baszir oficjalnie uznał wynik referendum.

Mimo tych pokojowych rozstrzygnięć wewnątrzpaństwowego konfliktu, sytuacja w kraju nie jest stabilna. Rewolucja w Tunezji i zamieszki w Egipcie zainspirowały Sudańczyków do protestów. W ubiegłym tygodniu tysiące studentów i opozycjonistów demonstrowały swoje niezadowolenie z pogarszającej się sytuacji ekonomicznej kraju i rosnących cen żywności. Tłum nawoływał do obalenia prezydenta el-Baszira. Na ulice wyszło również wielu zwolenników jedności Sudanu. Pojawiają się pogłoski, że policja terroryzuje południowych separatystów. Aresztowano kilkudziesięciu dziennikarzy i zamknięto trzy opozycyjne gazety - oto nieoficjalna odpowiedź Północnego Sudanu na niepodległość Południa.

Flaga Południowego Sudanu / Fot. Domena publiczna, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Flag_of_the_SPLAM.svg&filetimestamp=20101006113117Z kolei w stolicy Południa, Dżubie, panuje powszechna radość. "Wytańczę z siebie dzisiaj wszystkie łzy, które wylaliśmy za tych, którzy zginęli w wojnie, i zrzucę z siebie wszystkie upokorzenia, których doznałem od Arabów" - radośnie krzyczy ktoś w tłumie. Na granicy z północą natomiast ludzie raczej nie będą świętować. "Wszyscy są przerażeni ostatnimi wydarzeniami i spodziewają się negatywnej reakcji północnego Sudanu" - cytuje wykładowcę Uniwersytetu Górnego Nilu Wani Onyu gazeta.pl

W lipcu południe Sudanu zostanie samodzielnym państwem. Na mapach świata pojawi się Republika Południowego Sudanu - 193. państwo w świecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Światosław
  • Światosław
  • 15.02.2011 02:48

fryc a niby po co? Polska jest jednością i nie zamierza się dzielić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
fryc
  • fryc
  • 08.02.2011 16:09

czekamy na referendum o podziale polski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Separacja pod względem ekonomicznym na dobre nie wyjdzie. Z drugiej zaś strony wojna pochłonęła wiele istnień ludzkich. Czas pokaże, co było dobre.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.