Facebook Google+ Twitter

Wyniki II tury wyborów w Gliwicach. Frankiewicz znów prezydentem

Zygmunt Frankiewicz, bezpartyjny kandydat i wieloletni prezydent miasta zostaje na urzędzie. Dostał 67,44 proc. głosów. W drugiej turze zmierzył się ze Zbigniewem Wygodą z PO, który dostał 32,56 proc. głosów.

Sonda

Czy odpowiada Ci wybrany wczoraj prezydent Twojego miasta?

ratusz w Gliwicach / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gliwice_town_hall.jpgW pierwszej turze wyborów, Zygmunt Frankiewicz uzyskał poparcie 47,62 proc. wyborców, natomiast Zbigniew Wygoda 16,87 proc. Patrząc na wynik mogłoby się wydawać, że dotychczasowy prezydent wygraną ma w kieszeni, jednak opinie mieszkańców Gliwic pokazują, że reelekcja Frankiewicza nie jest pewna.Zygmunt Frankiewicz jest honorowym przewodniczącym oraz założycielem stowarzyszenia „Gliwicka Wspólnota Obywatelska”. Teraz bezpartyjny, kiedyś zaangażowany był w działalność Unii Wolności, potem Platformy Obywatelskiej - był jej założycielem oraz w dużej mierze współtwórcą sukcesów na Śląsku. W 1993r. gliwicka rada miasta powołała go na stanowisko prezydenta, na kolejne kadencje w 1994 i 1998r. również wybierali go radni, a od 2002 wygrywa w wyborach bezpośrednich.W tegorocznym programie wyborczym proponuje kontynuację swojej dotychczasowej polityki, szczególnie zwraca uwagę na modernizację miasta pod względem transportu publicznego oraz budowanie obwodnic. Chce również pokazać, że Gliwice są miastem wysoko rozwiniętym pod względem technologicznym - rozwój istniejącego już Technoparku oraz zorganizowanie kongresu technopolii w 2012r.

Zbigniew Wygoda z PO jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Jest współautorem strategii rozwoju dla jednostek samorządu terytorialnego, m.in. dla Województwa Mazowieckiego, miasta Piły i powiatu będzińskiego oraz pracownikiem naukowym. W swoim programie wyborczym zaznacza, że chce wzmocnić rolę samorządu przez większą dostępność władz dla obywateli m.in. planuje stworzyć portal internetowy, w którym mieszkańcy będą mogli zamieszczać swoje problemy i uwagi dotyczące miasta.

Obaj kandydaci zwracają problem na jakość służby zdrowia w Gliwicach - chcą zmodernizować i rozbudować szpital miejski, ale także na tworzenie przestrzeni, w których można by aktywnie wypoczywać w rodzinnym gronie oraz ekologię.

Jerzy Buzek - przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz mieszkaniec Gliwic nie chciał wytypować konkretnego kandydata do zwycięstwa, mimo że w innych miastach popierał kandydatów PO. "Myślę, że Gliwice są dobrze rządzone. Ale nie chciałbym wchodzić w sprawę wyborów w moim własnym mieście, w którym mieszkam, w którym jestem zameldowany i głosuję. Jest mi trochę niezręcznie. Ale uważam, że Gliwice są dobrze rządzonym miastem" - http://gliwice.naszemiasto.pl/artykul/676356,buzek-mysle-ze-gliwice-sa-dobrze-rzadzone,id,t.htmlpowiedział podczas swojej wizyty na Śląsku

Kandydaci na prezydenta Gliwic, którzy odpadli w I turze rozkładają swoje poparcie ze wskazaniem na kandydata Platformy. Aleksander Chłopek z PiS, którego poparcie wynosiło niewiele mniej niż Zbigniewa Wygody, bo 15,59 proc., poparł zdecydowanie kandydata PO. Katarzyna Lisowska (Komitet Wyborczy Wyborców GLIWICZANIE) jeszcze przed oficjalnymi wynikami uznała, że w II turze popiera kontrkandydata Frankiewicza, nie wiedząc kim on będzie.Tylko SLD i ich kandydat Marek Widuch, który uzyskał 13,42 proc. nie są zdecydowani na komu przekazać swoje głosy,dlatego też wynik w Gliwicach może być zaskakujący.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

jaroslaw j.
  • jaroslaw j.
  • 06.12.2010 17:51

jak by zlikwidowal kolej to tak by nikt nie zauwazyl bo ona prawie nie istnieje kochani-uwazam ze w tych wyborach byl jednynym slusznym kandydatem!

Komentarz został ukrytyrozwiń
hans kloss
  • hans kloss
  • 06.12.2010 08:44

Beton jest nie do ruszenia...........

Komentarz został ukrytyrozwiń
kasta
  • kasta
  • 06.12.2010 08:35

Wolę zgraję kolesiów prawie sytych (bo jedzą już od kilku lat) i przy okazji coś dla miasta robią niż watahę nienażartych, którzy zamierzają się dopiero utuczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
alan
  • alan
  • 06.12.2010 00:33

Kolesie znowu maja robotę na kilka lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
trynek
  • trynek
  • 02.12.2010 20:55

Frankiewicz w następnej kadencji pewnie zlikwiduje kolej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.