Facebook Google+ Twitter

Wyniki II tury wyborów w Krakowie. Majchrowski prezydentem

Jacek Majchrowski wygrał w Krakowie, wynika z sondażu przeprowadzonego przez TVP. Osiągnął wynik 60,83 proc. Stanisław Kracik zdobył 39,17 proc.

Jacek Majchrowski / Fot. SilkTork, GNU Free Documentation LicenseW prognozach przed I turą wyborów samorządowych TNS OBOP typował na zwycięzcę kandydata PO. Jednak lepszy okazał się dotychczasowy prezydent Krakowa. Jacek Majchrowski, który uzyskał 102594 głosów (60,83 proc.). Stanisław Kracik zdobył 84748 głosów (39,17 proc.).

Profesor zwyczajny nauk prawnych, Jacek Majchrowski, jest kandydatem bezpartyjnym, popieranym przez środowiska lewicowe (zawiesił swoje członkostwo w SLD). Jego hasło wyborcze brzmi "Sprawdzony prezydent". Jest ono zrozumiałe ze względu na to, że ubiega się już o trzecią kadencję (jest prezydentem Krakowa od 2002 roku). Liczy, że na jego korzyść świadczyć będą: doświadczenie oraz wcześniejsze osiągnięcia.

Majchrowskiego popiera SLD, a także naukowe środowisko Krakowa oraz niektórzy członkowie "Solidarności", m.in. Tadeusz Jedynak, Stafan Jurczyk i Bogdan Lis. Ten ostatni argumentuje swoją decyzję bezpartyjnością kandydata i troską Majchrowskiego o dobro Krakowa, bardziej niż o własną karierę polityczną.

Stanisław Kracik / Fot. materiały prasoweJego kontrkandydat, Stanisław Kracik, jest byłym burmistrzem Niepołomic i dotychczasowym wojewodą małopolskim. Swój program wyborczy oparł na haśle "Stać nas na więcej". W wyborach startuje z ramienia PO, stąd też może liczyć na poparcie rządu. W kampanię wyborczą kandydata Platformy zaangażowała się jego żona, Jadwiga Kracik. Poparcia udzielili mu, m.in. Danuta Hübner, Piotr Boroń, Władysław Bartoszewski, Jerzy Buzek, Bogdan Borusewicz, Krzysztof Hołowczyc, Jagna Marczułajtis, Krzysztof Globisz, Zbigniew Wodecki i Robert Makłowicz.

Jak możemy przeczytać na blogu: kandydata, Majchrowski zarzuca Kracikowi poparcie rządu i finansowanie kampanii z funduszy PO. Dodatkowo wyraża obawę, czy skupienie pełni władzy w rękach jednej partii będzie korzystne dla miasta. Kracik zaś mówi o zmarnowanych szansach Krakowa oraz prezentuje swój program oparty na własnych przemyśleniach i wnioskach wyciągniętych z rozmów z mieszkańcami stolicy Małopolski.

Na razie obaj kandydaci mają pełne ręce roboty: występują na licznych konferencjach, udzielają wywiadów, spotykają się z różnymi środowiskami. Jednak wydaje się, że decydującą kwestią, w sprawie wygrania II tury, wyborów może okazać się poparcie udzielone przez Andrzeja Dudę, który w I turze uzyskał 22,38 proc. głosów. Kandydat PiS jeszcze nie zdecydował, czy pomoże któremuś z kandydatów.

Druga tura w 738 miastach i gminach

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.