Facebook Google+ Twitter

Wyniki II tury wyborów w Radomiu. Andrzej Kosztowniak prezydentem miasta

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-12-02 11:39

W Radomiu o urząd prezydenta 5 grudnia walczył prezydent Andrzej Kosztowniak i kandydat PO Piotr Szprendałowicz. Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, Kosztowniak otrzymał 59,95 procent głosów, Szprendałowicz 40,05 proc.

W pierwszej turze zwyciężył Kosztowniak, głosowało na niego prawie 35 tysięcy osób. Drugi wynik - 18 proc. uzyskał Szprendałowicz, na którego głosowało 13 tysięcy mieszkańców Radomia.Andrzej Kosztowniak jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Od 2006 roku sprawuje urząd prezydenta Radomia. Ukończył Wydział Prawa i Administracji UMCS oraz Wydział Ekonomiczny Politechniki Radomskiej. Ubiega się o reelekcję pod hasłem "dobrej kontynuacji". Zapewnia, że jako prezydent będzie kontynuował pozyskiwanie środków unijnych na rozwój Radomia. Wskazuje, że podczas obecnej kadencji pozyskał prawie 400 mln zł środków z UE. Kandydat zapowiada również kontynuację walki z bezrobociem, działań pobudzających lokalną przedsiębiorczość, inwestycji w bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. Chce wspierać radomską kulturę i edukację. Planuje również rozbudowę infrastruktury drogowej i wodociągowej, w tym budowę obwodnicy południowej czy trasy N-S. W listopadzie uzyskał 47 proc. głosów, nie wystarczyło to by pokonać kontrkandydatów w pierwszej turze, teraz zmierzy się z kandydatem Platformy Obywatelskiej.

W grudniowych wyborach przeciwnikiem Kosztowniaka jest Piotr Szprendałowicz. Kandydat PO, tak jak Kosztowniak, ukończył Wydział Ekonomiczny Politechniki Radomskiej. Jest również absolwentem Wydziału Zarządzania UW. Od 2006 roku jest członkiem Zarządu Województwa Mazowieckiego. Dawniej pracował jako dziennikarz w mediach lokalnych. Zapewnia, że jest "szansą na szybszy rozwój" Radomia. Startuje pod hasłem "by żyć godnie w swoim mieście". Chce walczyć z bezrobociem, pozbyć się "syndromu miasta bez przyszłości". Planuje modernizację infrastruktury miasta, w tym budowę trasy północ-południe. Zapowiada modernizację linii kolejowej do Warszawy, budowę obwodnicy zachodniej i południowej. Kandydat zapewnia, że w kluczowych dla mieszkańców sprawach będzie przeprowadzał konsultacje społeczne.

W październiku czterech opozycyjnych kandydatów na prezydenta miasta z PO, SLD, Kocham Radom i Stowarzyszenia Radomianie Razem podpisało antypisowskie porozumienie, które zakładało, że w drugiej turze poprą oni wspólnego kandydata. Z tego powodu Szprendałowicz uzyskał wsparcie dawnych kontrkandydatów. Mariusz Fogiel zaapelował do swoich wyborców, by 5 grudnia zagłosowali na PO. Zrobił to również Jakub Kluziński oraz Marek Wikiński z SLD, który w pierwszej turze osiągnął trzeci wynik wyborczy. Opozycyjni kandydaci wskazywali, na to, że Radom staje się "PiS-landem". Kosztowniaka z kolei poparli działacze Solidarności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.