Facebook Google+ Twitter

Wyniki II tury wyborów w Szczecinie. Piotr Krzystek prezydentem miasta

W Szczecinie 5 grudnia odbyła się II tura wyborów na prezydenta miasta. Według pierwszych sondaży Piotr Krzystek otrzymał 60,57 proc. głosów. Na Arkadiusza Litwińskiego głosowało 11 695 mieszkańców.

Sonda

Czy jesteś zadowolony z wybranego wczoraj prezydenta Twojego miasta?

 / Fot. włodi, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 GenericSzczecin jest jednym z miast, w którym nie wyłoniono prezydenta w I turze wyborów samorządowych. 5 grudnia, w drugiej turze zmierzą się ze sobą Piotr Krzystek i Arkadiusz Litwiński.

Polskatimes.pl przypomina, że Piotr Krzystek, który zdobył 26,55 proc., czyli 31321 głosów, jest obecnym prezydentem Szczecina. W 2006 r. startował z listy PO. W tym roku, stracił poparcie Platformy i wystartował z własnym komitetem KWW Piotra Krzystka "Szczecin dla pokoleń". Jeżeli ponownie zostanie wybrany prezydentem miasta, planuje zachęcić inwestorów do lokowania w Szczecinie, chce rewitalizować miasto, skupić się na kulturze, turystyce, sporcie jako segmentach gospodarczych przynoszących dochody.

W 2006 r., startując z PO, zyskał poparcie PiS-u. W tym roku, Prawo i Sprawiedliwość, nie zadeklarowało jeszcze poparcia dla żadnego z kandydatów. - Cztery lata temu bezwarunkowo poparłem Krzystka, a później to poparcie boleśnie odczuliśmy - mówi Joachim Brudziński, lider zachodniopomorskiego PiS.

Jak informuje gazeta.pl Krzystek może liczyć, że wyborcy Krzysztofa Zaremby to na niego oddadzą swoje cenne głosy.

Konkurentem Krzystka jest Arkadiusz Litwiński (21,25 proc. - 25066 głosów), startuje on w "barwach" Platformy Obywatelskiej. Jako prezydent planuje uczynić Szczecin "wygodnym i przyjaznym dla mieszkańców", Chce również zwiększyć liczbę miejsc w przedszkolach i żłobkach, uruchomić Szybką Kolej Miejską, zapewnić darmowy dostęp do internetu w mieście oraz pozyskać przedsiębiorców do miasta.

Litwiński zyskuje duże poparcie wśród kandydatów i osobistości sceny politycznej. Naszemiasto.pl informuje, że w tym momencie sprzyja mu Małgorzata Jacyna-Witt, która zadeklarowała, że nie popiera PO, jedynie kandydata partii. Jak uważa, jej program, prezentowany w czasie kampanii i program Litwińskiego są w wielu punktach zbieżne.

Kandydat Platformy uzyskał przychylność również Anny Nowak, startującej z listy PSL-u. - Programy Anny Nowak i mój były dość spójne i przede wszystkim dotyczyły pracy. Łączy nas troska o inwestorów chcących prowadzić interesy w naszym mieście. A także takie obszary jak gospodarka morska oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego. Jesteśmy ludźmi kompromisu - twierdzi sam Litwiński.

Kandydat PO może liczyć na poparcie Jędrzeja Wijasa (SLD), któremu zaproponował miejsce wiceprezydenta miasta.

Litwiński również zyskał przychylność premiera Donalda Tuska, Bartosza Arłukowicza - posła klubu Lewicy i ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego. - Z Arkiem znamy się ponad 20 lat. Obaj urodziliśmy się na początku lat 70, mamy podobne doświadczenie zawodowe. Nawet ręka opatrzności nas łączy i biologia, bo obaj mamy dwóch synów - jak informuje radio.szczecin.pl, powiedział Minister w czasie wizyty w Szczecinie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

jvelzkeyek
  • jvelzkeyek
  • 06.12.2010 17:00

Status quo

Wygrał prezydenturę P. Krzystek w Szczecinie.

Jak teraz kolejna kadencja upłynie?

Czy będą sukcesy, czy tylko istnienie,

miasta bez rozwoju i jego same cienie.

W Sopocie wygrał prezydent zawieszony

i nikt tym nie jest bardzo zdziwiony.

Zarzuty prokuratorskie o korupcję,

nie zaszkodziły, lecz wyzwoliły poparcia erupcję.

Ci co stracić mogą chodzą na głosowania.

Nie chcą zmian układu, ale jego trwania.

Pragną zachować status quo i stanowiska,

dlatego reelekcja jest im najbardziej bliska.

Każdy "stary" wiadomo co zrobi i kogo zachowa.

Niepewni swego, kiedy pojawia się twarz nowa.

Od siły sztabów zależą wyborów wyniki.

Czy były w tym aspekcie zrobione kiedyś statystyki?

Dla socjologów i badaczy temat kolejny,

ani prosty, ani beznadziejny,

dlatego podjąc go warto,

aby nie został pustą kartą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Arek
  • Arek
  • 03.12.2010 23:28

Arkadiusz Litwiński – nawet zimy nie mamy
“W całej Polsce od kilku dni trwa atak zimy. W Szczecinie, pomimo znacznych mrozów o prawdziwej, śnieżnej zimie nie ma co mówić. Litwiński zrzuca winę na Krzystka.

Trwający obecnie niemal w całej Polsce atak zimy, to kolejne duże wydarzenie w którym Szczecin nie bierze udziału – mówi kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta miasta Szczecina Arkadiusz Litwiński. W tej kwestii wyprzedziły nas nie tylko tradycyjnie Poznań czy Wrocław, ale nawet takie miasta jak Lublin czy Kielce. Jest to ewidentna wina obecnie urzędującego prezydenta Piotra Krzystka oraz jego ekipy, którzy przez lata zaniedbań doprowadzili do takiej sytuacji. Jeśli zostanę prezydentem, to dzięki swojemu doświadczeniu i znajomością w Warszawie – bo tam powstają wszystkie znaczące prognozy pogody – nigdy do takiej sytuacji nie dopuszczę.

Arkadiusz Litwiński przedstawił wykresy grubości pokrywy śniegowej dla Szczecina za prezydentury Piotra Krzystka i porównał je z wykresami dla innych miast w Polsce, oczywiście dane statystyczne dla Szczecina wyraźnie odbiegały od normy. Wymienił również szereg zalet zimy, takich jak spadek bezrobocia związany z powstawaniem miejsc pracy przy odśnieżaniu, większy obrót w sklepach ze specjalistycznym sprzętem czy też większe zyski Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, w której gmina ma udziały, co bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia wpływów do budżetu (tylko w 2009 roku wpływy z tytułu dywidendy wyniosły ponad 4 mln złotych – przyp. Redakcji). Arkadiusz Litwiński zwracał również uwagę, że duża ilość śniegu wpływa pozytywnie na spadek patologi wśród młodzieży – zamiast pić wino w bramach mają alternatywę w postaci chociażby wyjścia na sanki do Parku Kasprowicza.

Wtórował mu europoseł Sławomir Nitras, który specjalnie na tą okazję przyjechał do Szczecina rezygnując z obrad europarlamentu: – Jeśli ktokolwiek znajdzie w Polsce drugie takiej wielkości miasto jak Szczecin bez śniegu, jestem gotów za sponsorować dwudniowy pobyt studyjny w Brukseli.

Na pytanie dziennikarzy, skąd Arkadiusz Litwiński jako prezydent weźmie pieniądze na kosztowną akcję zima, odpowiedział, że nie trzeba będzie z niczego rezygnować ponieważ pieniądze są zarezerwowane w budżecie, a jeśli zabraknie to dzięki swoim znajomością w Warszawie, jest w stanie zaangażować finansowanie zewnętrzne. Zdradził również, że podczas swojej kadencji, chciałby wprowadzić pilotażowy program elektrycznego ogrzewania jezdni i chodników, co raz na zawsze rozwiązałoby problem nieodśnieżonych ulic.”

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał Kaproń
  • Michał Kaproń
  • 01.12.2010 21:47

Jędrzej Wijas to kandydat SLD! Proszę o korektę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.