Facebook Google+ Twitter

Wyniki w Iranie mogły być prawdziwe

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-15 21:59

Wybory w Iranie wcale nie musiały być sfałszowane i mogą odzwierciedlać rzeczywiste preferencje mieszkańców tego kraju. Tak wynika z sondażu, jaki na trzy tygodnie przed wyborami w Iranie, przeprowadziła jedna z amerykańskich organizacji pozarządowych.

Badanie preferencji wyborczych mieszkańców Iranu zrobił niezależny Instytut Badania Opinii Publicznej „Przyszłość bez terroru". Organizacja ta nie korzystała z pomocy rządu w Teheranie. Część wywiadów przeprowadzono telefonicznie z zagranicy, a pozostałe wykonał irański ośrodek Farsi, który współpracuje z zachodnimi telewizjami BBC i ABC.

W sondażu obecny prezydent Mahmud Ahmadineżad uzyskał ponad dwukrotnie wyższe poparcie od swego głównego rywala Mira Husejna Mousawiego. Choć w czasie badania wielu Irańczyków nie było jeszcze zdecydowanych na kogo zagłosuje, to rozkład poparcia w poszczególnych grupach społecznych i regionach w przybliżeniu odzwierciedla rzeczywiste wyniki wyborów.
Sondaż pokazał na przykład, że choć Mousawi podkreślał swoje Azerskie pochodzenie, to w tej grupie etnicznej przegrywał z Amadineżadem w stosunku 2 do 1.

Reprezentujący ośrodek „Przyszłość bez terroru" badacze Ken Allen i Patrick Doherty twierdzą, że zachodnie media mogły ulec złudzeniu wysokiego poparcia dla Mousawiego, skupiając się na młodych wyborcach z wielkich miast i entuzjazmie panującym w internecie. Allen i Doherty zauważają jednak, że tylko 1/3 Irańczyków ma dostęp do internetu, a w ich sondażu zdecydowana większość młodych ludzi popierała Ahmadineżada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.