Facebook Google+ Twitter

Wyniki wyborów. RP, PSL czy SLD - z kim PO stworzy koalicję?

Za nami wybory parlamentarne 2011. Wygrała Platforma Obywatelska, wyprzedzając PiS o prawie 10 pkt proc. Wyniki sondażu TNS OBOP pokazują, że w Sejmie zasiadać będzie 212 posłów PO, co jest zbyt małą liczbą, aby sprawować samodzielnie rządy. Z kim Donald Tusk może zawiązać koalicję?

Sonda

Z kim PO nawiąże koalicję?

 / Fot. PolskapressePlatforma Obywatelska wygrała wybory parlamentarne 2011. Na partię Donalda Tuska głosowało 39,6 proc. obywateli, dzięki czemu w VII kadencji Sejmu zasiadać będzie 212 posłów PO.

Partią, z którą z całą pewnością Donald Tusk koalicji nie zawiąże, jest PiS. Ugrupowanie prezesa Kaczyńskiego uzyskało wynik 30,1 proc., w związku z tym w Sejmie umieści 158 posłów.

Potencjalni koalicjanci


Wyniki OBOP-u wskazują na to, że będzie ich kilku. Cel jest jeden: 231 posłów - przekroczyć ten pułap lub zrównać się z nim.

Do koalicji z PO może spokojnie ruszyć największa niespodzianka wyborów, "czarny koń" dzisiejszego głosowania - Ruch Palikota. Partia lewicowego polityka osiągnęła niespodziewany wynik 10,1 proc., co daje jej trzecie miejsce w wyborach. W VII kadencji Sejmu 39 miejsc w Sali Posiedzeń będzie przeznaczonych dla polityków "Ruchu".

Donald Tusk nie wykluczył koalicji z Januszem Palikotem. Gdyby były - i najprawdopodobniej przyszły - premier zdecydował się na utworzenie "wspólnej drużyny" z byłym posłem PO, bez problemu uzyskałby większość sejmową - koalicja składałaby się z 251 posłów i byłaby największa możliwą do osiągnięcia.

Agaton Koziński dla W24: Polacy chcą, aby rządził zgrany duet – Tusk i Pawlak:


Drugim kandydatem na koalicjanta i czwartym, "który dobiegł do mety" jest PSL. "Ludowcy" z wynikiem 8,2 proc. wyprzedzili SLD Grzegorza Napieralskiego i w kolejnej kadencji Sejmu będą mogli szczycić się liczbą 27 posłów. Gdyby Platforma postanowiła stworzyć wspólny rząd z ugrupowaniem Waldemara Pawlaka, mogłaby liczyć na wspólną siłę 239 posłów (8 ponad większość parlamentarną). Jest to najbardziej prawdopodobny kandydat na koalicjanta.

Trzecim kandydatem i ostatnią tym samym, piątą partią, która znajdzie się budynku przy ul. Wiejskiej jest Sojusz Lewicy Demokratycznej. W VII kadencji Sejmu największa - jak dotąd - partia lewicowa będzie miała 23 posłów. Jest to najgorszy wynik SLD w historii jego istnienia.

Choć koalicja z ugrupowaniem Grzegorza Napieralskiego jest teoretycznie możliwa, to jest mało prawdopodobna. Wspólna siła PO i SLD liczyłaby 235 osób, czyli jedynie 4 ponad próg.

Minister Zdrowia, Ewa Kopacz w wywiadzie dla TVN24 stwierdziła, że wynik SLD jest dla niej największym zaskoczeniem. Na pytanie, czy PO zechciałoby zawiązać koalicję z partią Napieralskiego, pani minister odpowiedziała, że "nie jej decydować o takich sprawach".Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

qw
  • qw
  • 10.10.2011 22:55

,


WYNIKU) ,a za cztery lata (a może wcześniej) uważają ,że J.KACZYŃSKI zostanie premierem po ZWYCIĘSTWIE PIS-u nad: PO i pozostałymi partiami.
Nie dajmy się OTUMANIANIU,MATACZENIU,KŁAMSTWOM,DEZINFORMOWANIU,DESTRUKCJI,HIPOKRYZJI, ... pseudo : partiom,mediom, zapraszanym do TV klakierom PO,... - POligłupowali? Dalsze rządy PO,PSL to DALSZE SZYBKIE ZADŁUŻANIE POLSKI - tylko w ciągu 4 lat rządów Tuska DŁUG WZRÓSŁ o KOLEJNE 400 mld. ZŁ(wielu prof. ekonomi mówi,że może być ZNACZNIE większy) ,a jak przetrwonią : WSZYSTKIE pieniądze z OFE (przeznaczone na przyszłe emerytury) i pieniądze z UE to OKAŻE SIĘ,że jesteśmy WIĘKSZYM BANKRUTEM niż GRECJA.Kosztem ZANIŻANIA BUDZETU ZWIĘKSZAJĄ DŁUG POLSKI. Trzeba zmiany rządu na PIS, aby SPOŁECZEŃSTWO dowiedziało się jaka jest naprawdę WIELKOŚĆ zadłużenia BUDZETU i DŁUGU PUBLICZNEGO. Czemu dziennikarze nie pytają premiera i prezydenta o UZASADNIENIE SĄDU w sprawie OFE? oraz zmiast dyskutować o gospodarce to SZUKAJĄ TEMATY ZASTĘPCZE -jak tylko ZDYSKREDYTOWAĆ, PONIŻYĆ,OPLUĆ premiera J.KACZYŃSKIEGO i wyborców PIS.studenci plotkują- insynuacje,kłamstwa,cynizm,hipokryzja,destrukcja,agresja,mataczenie,naditerp retacja, ... -słów przez :Tuska,Sikorskiego ... totalna głupota podpisania i wysłania listu do Merkel przez : byłych ministrów :Bartoszewskiego,Olechowskiego,Cimoszewicza,Rosatiego, ... -czy postradali rozum?,chcą WOJENKI z Niemcami?, ... , - szkodzą POLSKIEJ RACJI STANU.Piromani?, ...???? -dość mamy dzielenia POLAKÓW,wojenek,hipokryzji, ... -PObolszewi?Chcemy dobrych i mądrych stosunków z NIEMCAMI i ROSJĄ .-Tózkobus pod nadzorem policji-zatrzymania,... -przypomina to trochę STAN WOJENNY jaruzela.

"Sytuacja jaka powstała w mediach, jest łudząco podobna do tej sprzed kilkudziesięciu lat. Oficjalna propaganda działała święcie przekonana, że to co powtarza utrwali się i nastawi przekonania odbiorców.Jak taki szereg nazwisk szanowanych publicystów dał się uwikłać przez brudny aparat przemocy na słowa i obrazy uczestnicząc w nagonkach, propagandowych akademiach, jednostronnych dyskusjach bez poważnych adwersarzy? Czy są to beneficjenci "systemu"? Nie jest to signum temporis?"

Intelektualiści w liście do Niemców bronią Jarosława Kaczyńskiego.
Ok. 150 intelektualistów podpisało się pod listem do niemieckiej opinii publicznej, do którego dotarła w piątek PAP. Jak podkreślają, w mediach w Niemczech i Polsce pojawiły się manipulacje dotyczące słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
"Ubolewamy z powodu takiego nieodpowiedzialnego działania niektórych polityków i mediów w Polsce i Niemczech. Jest nam przykro, że podobne insynuacje, znajdujące poparcie w części mediów w obu krajach, nie tylko fałszują nasze głębokie przekonanie o potrzebie budowania trwałych i partnerskich więzi pomiędzy naszymi krajami, ale także prowadzą do powielania personalnych stereotypów i uprzedzeń, które nigdy nie stanowią solidnej podstawy do równoprawnej współpracy" - napisano w liście.


,

Komentarz został ukrytyrozwiń
zx
  • zx
  • 10.10.2011 22:53

,

studenci plotkują i się śmieją - w końcu ktoś z (rp) będzie REPREZENTOWAŁ pseudo-media?- i zapraszanych do TV KOLESI i KOLEŻANKI ? CYRK i błazenada zatacza w mediach coraz większy krąg.Czy prawdziwe wiadomośći i fakty w niektórych mediach zastąpią:plotki,przekręty,mataczenie, ... , dezinformację, kłamstwa, popierają KORUPCJĘ w sejmie,PRZEKUPSTWO stołkami, ..., ? Wygrana Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych to ponury zwiastun. Czekają nas kolejne cztery stracone lata - uważa publicystka Rutkowska- zwycięstwo PO oznacza, iż nie zmieni się kierunek i modus operandi polskiej polityki, który - jej zdaniem - jest nastawiony na destrukcję państwa i wspólnoty narodowej oraz "degradowanie potencjału, jakim wciąż jeszcze dysponujemy". "Czeka nas nieuchronna destrukcja państwa". Platforma Obywatelska nie ma już alibi - pisze Sztabińska - w osiem lat można kraj zmienić i naprawić, można też pogrążyć. - zależy, czy za cztery lata będziemy Tuska szanować, czy nie.- Nie będzie już mógł za SWOJE NIERÓBSTWO i USTAWY NIEKONTYTUCYJNE obarczać J.KACZYŃSKIEGO, PIS i pozostałą opozycję przy ciągłym poparciu niektórych mediów i akceptowaniu NIERÓBSTWA (NIE)rządu. WYNIKI WYBORÓW i NIEWIELKIE zwycięstwo PO nad PIS - to WIELKA PRZEGRANA KOŚCIOŁA (niektórych hierarchów i księży-sowy czy dzięcioły?). Wyborcy dziękują J.KACZYŃSKIEMU za DOBRY WYNIK PIS(niejedna partia MARZY o takim WYNIKU) ,a za cztery lata (a może wcześniej) uważają ,że J.KACZYŃSKI zostanie premierem po ZWYCIĘSTWIE PIS-u nad: PO i pozostałymi partiami. -NIERÓBSTWO,niekonstytucyjne ustawy,ZADŁUŻENIE POLSKI o KOLEJNE 400 mld.zł DŁUGU w ciągu 4lat(podwojenie go),kradzież przyszłych emerytur z OFE (prezydent przegrał 2 rozprawę w sądzie...), afery , ... - brak pomysłów na poprawienie UBÓSTWA NAJBIEDNIEJSZYCH(80% społeczeństwa), ... , - prowadzą POLSKĘ do WIĘKSZEJ ZAGŁADY niż GRECJA.,ale o tym przekonają się POLACY za kilka lat,że byli oszukiwani przez premiera o PRAWDZIWYM ZADŁUŻENIU
.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.