Facebook Google+ Twitter

Wyniki wyborów samorządowych w największych miastach

Według sondażu przeprowadzonego dla TVP Hanna Gronkiewicz-Waltz zdobyła 51,6 proc. głosów. Kandydat PiS, Czesław Bielecki, otrzymał 24,8 proc. W Krakowie niespodziewanie pierwsze miejsce zdobył Stanisław Kracik (PO), a w Łodzi - Hanna Zdanowska (PO). Oboje czeka jednak druga tura.


Wyniki wyborów samorządowych według danych PKW z 30 procent obwodów głosowania

 / Fot. PAP/Radek Pietruszk
Warszawa:

Jeżeli wyniki się potwierdzą obecna prezydent Warszawy wygrała w I turze. Wojciech Olejniczak zdobył 12,9 proc. Czwarty był Janusz Korwin-Mikke - 5,7 proc. Za nim Katarzyna Munio - 1,7 proc. Według sondażu TNS OBOP dla TVP w wyborach do sejmików wojewódzkich PO uzyskała 33,8 proc., PiS - 27 proc., SLD - 15,8 proc., PSL - 13,1 proc. PO wygrała w 10 sejmikach, a PiS - w sześciu. Z sondażu wynika ponadto, że wybory prezydenta Warszawy wygrała - w I turze - ubiegająca się o reelekcję kandydatka PO Hanna Gronkiewicz-Waltz (51,6 proc.).

"Wynik PiS - 27 proc. to coś, co ta partia brała w dobrych czasach. To utrzymanie pozycji, to nie jest nokaut" - uważa politolog Anna Materska-Sosnowska. "Trzeba przyznać, że niższa frekwencja wyborcza sprzyja PiS-owi, zwłaszcza niska frekwencja w miastach, ale z drugiej strony frekwencja na poziomie około 50 proc. to nie jest dramatycznie niska frekwencja, którą można by tłumaczyć wynik PiS-u. Wynik ten pokazuje zmobilizowanie twardego elektoratu partii, oraz że rozłam PiS-owi nie zaszkodził - oceniła politolog.

"Ale by nie było PiS-owi za słodko: sromotna przegrana w dużych miastach pokazuje, że to pyrrusowe zwycięstwo (...). To, że PiS wieczór wyborczy obchodzi w Radomiu, też o czymś świadczy. PiS nie nawiązał walki w dużych miastach, żadnej walki. To niestety spowoduje, że język lidera partii Jarosława Kaczyńskiego będzie jeszcze bardziej radykalny, dzielący" - zaznaczyła Materska-Sosnowska.

Kraków:

Według sondażu TNS OBOP w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Krakowie zwyciężył kandydat PO Stanisław Kracik. Wyprzedził urzędującego prezydenta Jacka Majchrowskiego. Stanisław Kracik otrzymał 39,1 proc. głosów. Jacek Majchrowski - 37,1 proc. Taki rezultat, nawet jeżeli oficjalne wyniki wyborów będą różniły się od sondaży, wskazuje na zaciętą walkę w drugiej turze.

Trzecie miejsce zajął kandydat PiS Andrzej Duda (21 proc.). Piotr Boroń (Prawica Razem Wspólnota Samorządowa)dostał 1,3 proc. głosów, Stanisław Żółtek (Ruch Wyborców Janusza Korwin-Mikkego) 1,2 proc., a Stanisław Gniadek (Komitet Sprawiedliwy Kraków) 0,3 proc.

Według sondażu frekwencja w Krakowie wyniosła 44,9 proc.


Łódź:

W Łodzi wygrywa Hanna Zdanowska z PO - 33,6 proc. Drugi jest Dariusz Joński - 24,8 proc. Kandydat PiS, Witold Waszczykowski zdobył 16,3 proc. Według sondażu TNS OBOP, pozostali kandydaci uzyskali następujące poparcie: Włodzimierz Tomaszewski (Łódzkie Porozumienie Obywatelskie) - 15,8 proc., Zdzisława Janowska (niezależna) - 6,2 proc., Teresa Białecka-Krawczyk (bezpartyjna) - 0,7 proc., Adam Fronczak (lista PSL) - 0,7 proc., Dominik Sankowski (Ruch Przełomu Narodowego) - 0,5 proc., Zbigniew Tynenski (bezpartyjny) - 0,5 proc., Jacek Kędzierski (Komitet Narodowo-Katolicka Wspólnota Łódzka) - 0,4 proc., Paweł Frankowski (Samoobrona) - 0,3 proc. i Janusz Rutkowski (bezpartyjny) - 0,3 proc.

51-letnia Hanna Zdanowska to b. wiceprezydent Łodzi i obecna szefowa miejskich struktur PO. Kampania prezydencka Zdanowskiej odbywała się pod hasłem "Walczmy o Łódź". Kandydatka PO postulowała, aby miasto było odnowione, czyste i bezpieczne. Bezpieczeństwo zamierza zwiększyć poprzez system monitoringu.

Liczenie głosów w komisji obwodowej w Józefowie. / Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski31-letni Dariusz Joński, obecny wiceprezydent Łodzi, to najmłodszy spośród kandydatów ubiegających o fotel prezydenta. Przewodniczył Federacji Młodych Socjaldemokratów w Łodzi do grudnia 2006 r. W poprzednich wyborach samorządowych został wybrany miejskim radnym; był także sekretarzem regionalnego SLD.

Z badań przeprowadzonych przez studentów Wydziału Politologii UMCS dla Radia Lublin wynika, że w Lublinie o włos wygrywa kandydat PO - Krzysztof Żuk - 31,25 proc. Drugi jest Henryk Sprawka z PiS - 30,31 proc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

fqmTIVEULDBi
 • fqmTIVEULDBi
 • 06.04.2011 05:08

Gronkiewicz_waltz_wygrywa_w_warszawie_kracik_w_krakowie_170031.. Dandy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bernard Kurzawa (Kursawe)
 • Bernard Kurzawa (Kursawe)
 • 22.11.2010 16:03

ŚLŮNZOKI PORADZILI
Na RAŚ zagłosowało 9,5 proc. wyborców.
Wielki wielki sukces
Ruchu Autonomii Śląska
RAŚ przekroczył 5% próg wyborczy dwukrotnie
zdobył prawie 10% Brawoooo
Yno Ślůnsko Nacyjo!!!!!
Yno Gůrny Ślůnsk !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.11.2010 13:26

Słucham dziś Jedynkę,widziałem wiadomości,i mam wobec wyników wyborów jedne pytanie:czy ci,inni,ci którzy przegrali,oni są niepełnosprawni,nie dość wykształceni,słowem mi się wydaję,że oni z innej beczki,nie tutejsi,i chcą zawieść Kraj w dziadostwo,w przeszłość.Takie mam wrażenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wnuczek
 • wnuczek
 • 22.11.2010 08:57

Dziadunio powtarzał:Jak coś działa, to po co to naprawiać?Od siebie dodam,że w Polsce nie brakuje domorosłych majsterklepków,którzy by naprawiali na siłę-wszystko i wszystkich

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie! Sam widzisz, że dzień bez Jadzi to dzień stracony. Nieprawdaż? Hę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Zdzisław Mac - pan się nie boi panie Zdzisławie - jak zagipsowali, to już nie obetną. Trzeba uważac, żeby sie panu do gipsu coś nie przykleiło.
Za parę tygodni skorupę zdejmą przy pomocy piły tarczowej, wysokoobrotowej i będzie glanc. Proszę sie w trakcie zabiegu nie ruszać, żeby rzaz nie poszedł za głęboko...Potem trzeba pozyczyc od sąsiada wiadro i moczyć w nim noge; stosować ciepłą wodę z garścią szarego mydła. Noga będzie nieco cieńsza i tego w trakcie poszukiwań sponsorki radzę nie zdradzać, bo może sie zdarzyć estetka i ogladając amatora wygodnej poscieli popadnie w obrzydliwość...
Z dobrego serca to wywalam cepem po klawiaturze, siedzac w melinie w której odczuwamy boleśnie pańską nieobecność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jadziaż nie pozostawiła tu jeszcze komentarza swego? Jaktoż?

Komentarz został ukrytyrozwiń
bombka dla PO
 • bombka dla PO
 • 22.11.2010 01:10

Kracik skazany? A nawet gdyby, to co z tego? PO wygrywa w więzieniach - sami swoi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.11.2010 00:04

Kracik jest skazany wyrokiem sądowym. Nie może ktoś taki być prezydentem miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.