Facebook Google+ Twitter

Wyniki wyborów w USA - republikańska Izba, demokratyczny Senat

Według wstępnych wyników wyborów parlamentarnych w USA, Republikanie zgodnie z przewidywaniami odnieśli wyraźne zwycięstwo, przejmując ponad 60 miejsc w Izbie Reprezentantów. Nie zdołali jednak przejąć kontroli nad Senatem.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:US_Congress_02.jpgJak zapowiadano, wtorkowe wybory do 112. Kongresu zakończyły się wielkim, choć niekompletnym zwycięstwem Partii Republikańskiej. Demokraci, którzy w ciągu dwóch lat od spektakularnego zwycięstwa w 2008 roku stracili całą swoją przewagę w Izbie Reprezentantów,
zdołali jednak, mimo straty co najmniej siedmiu miejsc, zachować większość w Senacie.

Mimo tego nastrój w szeregach konserwatystów był triumfalny.
- Dzisiaj jasne jest, kto jest prawdziwym zwycięzcą: jest to naród amerykański - ogłosił John Boehner, który najprawdopodobniej zostanie nowym spikerem Izby Reprezentantów -
W całym kraju widzimy odrzucenie Waszyngtonu, odrzucenie przerośniętego aparatu państwowego, odrzucenie polityków, którzy nie słuchają amerykańskich obywateli.

Nancy Pelosi, ustępująca spiker Izby, w powyborczym wystąpieniu nie pogratulowała oponentom, zrobił to natomiast prezydent Obama.

Mimo że nie spłynęły jeszcze głosy ze wszystkich okręgów wyborczych, wiadomo już, że w 435-osobowej Izbie Reprezentantów co najmniej 239 miejsc zostanie zajętych przez Republikanów, zaś Demokraci zdobędą co najmniej 183 mandaty. O pozostałe 19 miejsc walka była tak wyrównana, że nie można jednoznacznie stwierdzić, kto jest zwycięzcą. W niektórych przypadkach różnica między kandydatami nie przekracza kilkuset głosów. Według telewizji CNN, ostatecznie w nowej Izbie Reprezentantów zasiądzie 243 Republikanów i 192 Demokratów, co oznacza dla zwycięskiej partii zyskanie 65 mandatów. Jest to jedna z największych zmian w najnowszej historii Stanów Zjednoczonych.

Tylko trochę lepiej wygląda sytuacja Demokratów w wyborach do Senatu. Według danych z komisji wyborczych, Demokraci będą mieli w nowym, 112. Kongresie co najmniej 51 senatorów, zaś Republikanie co najmniej 47, co i tak oznacza przejęcie 7 nowych miejsc, w tym między innymi w tradycyjnie "niebieskich" stanach, jak Illinois, Pennsylvania i Wisconsin. Z drugiej strony przegrali w Nevadzie, gdzie jeden z liderów Demokratów - Harry Reid wygrał z kandydatką Tea Party Sharron Angle, dzięki czemu Demokratom uda się zachować kontrolę nad Senatem.

Mimo kilku znaczących porażek, Tea Party odniosła sukces wygrywając kilka kluczowych pojedynków. W Wisconsin "herbaciany" kandydat Ron Johnson pokonał długoletniego senatora i jednego z ważniejszych polityków Demokratów Russa Feingolda. W Kentucky wygrał libertarianin Rand Paul, na Florydzie zwycięstwo odniósł Marco Rubio. Najciekawiej prezentuje się jednak sytuacja na Alasce, gdzie w wyścigu o miejsce w Senacie kandydat Tea Party Joe Miller prawdopodobnie przegra z obecną senator Lisą Murkowski, którą wcześniej pokonał w prawyborach Republikanów. Mająca polskie pochodzenie pani Murkowski wystartowała jednak jako kandydat niezależny, licząc na to, że wyborcy ręcznie wpiszą jej nazwisko na karcie do głosowania. Jak wynika z rezultatów, które jak dotąd wpłynęły z Alaski, Murkowski zdobyła 41% głosów, przy 34% Millera i 24% kandydata Demokratów Scotta McAdamsa.

Republikańscy kandydaci wygrali też większość wyborów na gubernatorów stanowych. Spośród 37 wyścigów o fotel gubernatora, aż 29 wygrali Republikanie.

Komentatorzy polityczni zgodnie podkreślają, że znakomity wynik Republikanów jest wynikiem frustracji wielu Amerykanów z powodu przedłużającego się kryzysu gospodarczego i coraz większej ingerencji państwa w gospodarkę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ron Paul to ojciec nowego senatora z Kentucky

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dany
  • Dany
  • 03.11.2010 18:33

a nie Ron Paul??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.