Facebook Google+ Twitter

Wypadek autokaru w Szwajcarii. Powrót ofiar, w Belgii żałoba narodowa

16 marca o godzinie 11.00 cała Belgia na minutę pogrążyła się w ciszy. Wszystkie flagi opuszczono do połowy masztu i nie zostaną one podniesione do niedzieli – piątek i sobota są w Belgii dniami żałoby narodowej.

Ceremonia pogrzebowa w Lommel / Fot. EPA/OLIVIER HOSLETBelgijski premier Elio Di Rupo wcześnie rano udał się do Centrum Kryzysowego Spraw Wewnętrznych w celu monitorowania repatriacji zwłok ofiar. Posiedzenie rządu przewidziane na piątek zostało odwołane.

O godzinie 9 na lotnisku w Genewie z szacunkiem i należytą powagą pożegnano ofiary, których ciała wróciły do rodzinnego kraju na pokładzie dwóch wojskowych samolotów transportowych Hercules C-130. Do ostatniego momentu na szwajcarskiej ziemi straż honorową przy trumnach ofiar pełnili policjanci z kantonu Valais, którzy dołożyli wszelkich sił i środków, aby wywiązać się z zadania.

Samolot z trumnami ofiar wylądował o 10.30 na lotnisku wojskowym w Melsbroek. Następnie już pod eskortą belgijskiej policji przetransportowano trumny do Lommel, Herverlee i Aarschot, gdzie mieszkały ofiary tragedii.

Jak podaje agencja ATS, rzecznik Centrum Kryzysowego Markus Hächler przekazał w piątek następujące informacje: gminy, w porozumieniu z rodzinami ofiar, zorganizują pogrzeby ofiar w najbliższych dniach. Rodziny ofiar powróciły do Belgii specjalnymi lotami w nocy z czwartku na piątek.

Ponadto odbędzie się sześć kolejnych lotów specjalnych, dzięki którym czternaścioro dzieci z Lommel i Haverlee - rannych w katastrofie autobusu - będzie mogło wrócić do Belgii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.