Facebook Google+ Twitter

Wypadki przy pracy zgłoszone do OIP w Szczecinie

Do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie wpłynęło w tym roku 131 zgłoszeń wypadków. 130 zdarzeń zostało przez zakładowe zespoły powypadkowe uznanych za wypadki przy pracy.

Wypadki przy pracy / Fot. CreativeCommons/Flickr/kwreinschJak dowiedziałem się w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Szczecinie wśród zgłoszonych wypadków były 22 wypadki śmiertelne, 39 ciężkich i 11 zbiorowych. - mówi nadinspektor pracy Grażyna Pawlata - Ich, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.
Jak mówi nadinspektor pracy, inspektorzy pracy zakończyli kontrole związane z badaniem 66 wypadków.

Wśród wydarzeń powodujących wypadki były, min.:
13 - upadek z wysokości,
6 - utrata kontroli nad obsługiwaną maszyną lub obrabianym materiałem,
4 – utrata kontroli nad środkami transportu,
4 – upadek czynnika z góry na pracownika,
4 – pochwycenie odrzucenie osoby przez czynnik materialny,
3 – rozerwanie się czynnika tworzące odłamki, które uderzyły pracownika,
3 – pożar, zapłon.

Grażyna Pawlata - Ich, rzecznik prasowy OIP w Szczecinie mówi że od wielu lat dominują przyczyny wynikające z niewłaściwej organizacji pracy (ok. 47%).
Dotyczy to:
ogólnej organizacji, czyli niewłaściwego przygotowania pracowników do wykonywania pracy (brak rzetelnego szkolenia, brak kwalifikacji, brak badań lekarskich, w tym dopuszczających do pracy na wysokości, niewydanie odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej), braku nadzoru nad pracownikami lub tolerowania przez nadzór niebezpiecznych metod pracy;
organizacji bezpiecznego stanowiska pracy, czyli niezapewnienia bezpiecznego dostępu do stanowiska (dojścia, drabiny), braku zabezpieczenia stanowisk na poziomie różnym od poziomu „0” przed upadkiem pracownika z wysokości (dotyczy to głównie rusztowań i podestów roboczych bez barier ochronnych), pracy przy maszynach nieposiadających osłon stref niebezpiecznych, w których możliwy jest w każdej chwili dostęp do ruchomych elementów (tarcz, narzędzi skrawających, stempli pras, pasów, kół, itp.).

Jedną z wielu przyczyn jest również niewłaściwe zachowanie pracownika (ok. 45%), wynikające z braku doświadczenia zawodowego (ukończone szkoły ogólnokształcące oraz studia o kierunkach nietechnicznych powodują brak świadomości zagrożeń), lekceważenia zagrożeń (u osób starszych wiekiem dominują złe nawyki, u osób młodszych – naśladowanie innych pracowników o dłuższym stażu, którzy nie dbają o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych, np. nie stosując wydanych środków ochrony indywidualnej).
Ludzie młodzi nie mają możliwości wyrobienia w sobie dobrych nawyków, szczególnie, że najczęściej wykonują pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, nie są właściwie instruowani o zasadach bezpieczeństwa i zagrożeniach, i często zmieniają miejsce wykonywania pracy. - tłumaczy nadinspektor pracy OIP w Szczecinie.

Pozostałe, to przyczyny techniczne, wynikające z błędów konstrukcyjnych maszyn i urządzeń, wad materiałowych, a przede wszystkim niewłaściwej eksploatacji maszyn i urządzeń (np. brak przeglądów i konserwacji).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.