Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21675 miejsce

Wypalone paliwo jądrowe z Polski dostarczono do Rosji

Wysoko wzbogacone wypalone paliwo jądrowe z reaktora badawczego Maria zostało dostarczone do Jekaterynburgu samolotem An-124-100. Będzie rozszczepione na zakładzie radiochemicznym Mayak.

 / Fot. Zakład MayakWywóz wypalonego paliwa jądrowego z Polski jest zorganizowany w ramach umowy pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi o współpracy w odtransportowaniu paliwa jądrowego z reaktorów badawczych, odbudowanych zgodnie z rosyjskimi projektami. Jednym z celów tego programu jest obniżenie zagrożenia jądrowego przez utylizację wzbogaconego uranu, zawartego w paliwie jądrowym reaktorów badawczych. Dla wywiezienia wypalonego paliwa jądrowego podpisane zostało rosyjsko-polskie porozumienie od 01.09.2009 w sprawie współpracy w wykorzystaniu energii atomowej.
Jest to ósmy i ostatni wywóz wysoko wzbogaconego wypalonego paliwa jądrowego z polskiego reaktora badawczego, nie ma więcej w Polsce uranu wzbogaconego. Wywiezienie było zorganizowane zgodnie z rosyjskimi standardami bezpieczeństwa i wymaganiami MAEA, odbyło się w ramach uzgodnionego regulaminu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.