Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

957 miejsce

Wypalone paliwo jądrowe z Polski dostarczono do Rosji

  • Szymon B
  • Data dodania: 2016-10-12 10:47

Wysoko wzbogacone wypalone paliwo jądrowe z reaktora badawczego Maria zostało dostarczone do Jekaterynburgu samolotem An-124-100. Będzie rozszczepione na zakładzie radiochemicznym Mayak.

 / Fot. Zakład MayakWywóz wypalonego paliwa jądrowego z Polski jest zorganizowany w ramach umowy pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi o współpracy w odtransportowaniu paliwa jądrowego z reaktorów badawczych, odbudowanych zgodnie z rosyjskimi projektami. Jednym z celów tego programu jest obniżenie zagrożenia jądrowego przez utylizację wzbogaconego uranu, zawartego w paliwie jądrowym reaktorów badawczych. Dla wywiezienia wypalonego paliwa jądrowego podpisane zostało rosyjsko-polskie porozumienie od 01.09.2009 w sprawie współpracy w wykorzystaniu energii atomowej.
Jest to ósmy i ostatni wywóz wysoko wzbogaconego wypalonego paliwa jądrowego z polskiego reaktora badawczego, nie ma więcej w Polsce uranu wzbogaconego. Wywiezienie było zorganizowane zgodnie z rosyjskimi standardami bezpieczeństwa i wymaganiami MAEA, odbyło się w ramach uzgodnionego regulaminu.


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.