Facebook Google+ Twitter

Wypełnianie wniosku o zmianę OFE

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-08-21 08:53

Jak wygląda zmiana funduszu OFE oraz na co każdy powinien zwrócić uwagę zmieniając OFE?

Mam wrażenie, że wiedza na temat działalności OFE oraz ich wyników finansowych z miesiąca na miesiąc poszerza się wśród społeczeństwa. Często jednak mimo wzrostu świadomości, jeśli już podejmiemy decyzję by zmienić OFE nie wiemy jak de facto to wszystko się odbywa. Najczęściej polega to na tym, że agent reprezentujący jakieś OFE przychodzi do nas, podaje nam papiery do podpisania, a jak wygląda dalsza procedura jest to już poza nami. Moim zdaniem warto jednak zaznajomić się z procedurą zmiany OFE.

">http://mojeofe.com

Zmiana OFE dokonuje się cztery razy w roku na koniec lutego, maja, sierpnia lub listopada, mimo że agenci OFE pracują cały rok. W tym przypadku chodzi o tak zwane transfery dokonywane przez ZUS. Ponadto proszę pamiętać o pobieranej opłacie za odejście z OFE jeśli jesteśmy jego członkami krócej niż 24 miesiące. Maksymalne stawki pobierane przez stare OFE to: 160 zł jeśli jesteśmy członkiem danego OFE krócej niż 12 miesięcy i 80 zł jeśli jesteśmy członkami OFE dłużej niż rok, ale krócej niż 24 miesiące.

Opłatę należy uiścić w terminie 7 dni na wskazany przez dotychczasowy fundusz OFE rachunek bankowy. Proszę pamiętać o poinformowaniu dotychczasowego OFE o numerze swojego rachunku bankowego. Czasami taki zabieg jest z korzyścią dla nas. Jeśli bowiem okaże się, że opłata jest za wysoka, lub w momencie jej zaksięgowania jesteśmy w OFE dłużej niż 12 lub 24 miesiące OFE zwróci nam część lub całość naszej wpłaty.

Pozwolę sobie w tym miejscu na jeszcze jedną uwagę. Datą zawarcia umowy z OFE jest dzień podpisania wypełnionego wniosku o zmianę OFE przez agenta, a nie data podpisania formularza przez nas lub wysłania go droga elektroniczną.

Przy zmianie OFE, niektórzy specjaliści sugerują by zwrócić uwagę na opłaty pobierane przez OFE za zarządzanie naszymi pieniędzmi. Jest to dość istotny argument przemawiający za którymś z OFE. Ale z drugiej strony, czy nie lepiej zapłacić większą prowizję i mieć przynajmniej lekkie poczucie bezpieczeństwa naszych aktywów powierzonych w OFE? Większa prowizja = więcej pieniędzy zarabia OFE = może zatrudnić lepszych specjalistów, którzy w innym przypadku mogliby przejść do TFI. Proszę tego ostatniego fragmentu nie traktować jako żadnej porady, są to tylko moje spisane myśli i wątpliwości.

Autor: Krzysztof Władowicz
Artykuł pochodzi ze strony www.mojeofe.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.01.2010 07:16

Tutaj można porównać wszystkie fundusze: http://ofe.gourl.org/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.