Facebook Google+ Twitter

Wyprawa na jeden dzień - Czersk

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-04-17 19:56

Jeśli brakuje Ci pomysłu, jak ciekawie spędzić popołudnie - oto nadchodzi odsiecz! Ruiny zamku w Czersku nie są może imponujące, ale mają swój klimat i warto je zwiedzić. Tym bardziej, że nie jest to kosztowna ani długa wyprawa.

Zamek w Czersku / Fot. K. Małecka Czersk znajduje się o "rzut beretem" od Warszawy. Według "Google Maps" jest to tylko trochę ponad 30 kilometrów drogi. Można wybrać się samochodem, albo rowerem - zależnie od tego, ile ma się czasu i jaką kondycję. Ruiny zamku w Czersku, jak wspomniałam, nie są imponująco rozległe. Widoczne są starania o zachowanie zabytku w dobrym stanie, jednak dawna świetność nie zostanie z pewnością szybko przywrócona (o ile w ogóle). Mimo to warto tam się wybrać, zanurzyć w tej atmosferze rycerskości i dam dworu! Warto na chwilę zapomnieć o nowoczesności i pomyśleć o tym, jak ludzie kiedyś żyli.

Zamek w Czersku / Fot. K. Małecka Niegdyś potężna twierdza, dziś ruina. Tak w skrócie można opisać zamek w Czersku. Z całości zachowały się trzy wieże, wysokie na 6 metrów. Jest też XVIII-wieczny ceglany most, dobrze zachowany oraz fragmenty murów okalających. Widoki można oglądać z wieży, która niegdyś pełniła funkcję więziennej. Obiekt dostępny jest dla zwiedzających, bilety są w bardzo przystępnych cenach, można też robić zdjęcia bez ograniczeń. Na jednej z wież możliwe jest przenocowanie - to może być niesamowite przeżycie, zarówno ze względu na otoczenie surowych ruin, jak i przenikające zimno, ciągnące z kamieni i cegieł.

Zamek w Czersku / Fot. K. MałeckaMiejsce to wolne jest od tłumów turystów. Czasami odbywają się tu festyny, turnieje, a nawet wesela. Jednakże, na co dzień, w obrębie ruin hula wiatr. Tym bardziej więc warto tu przyjechać, zobaczyć stare mury, wejść na wieżę i popatrzeć na rozległy widok. Można wyobrazić sobie, jakby to było, żyć tu kiedyś, dawno, dawno temu. Warto dać się ponieść atmosferze! Gdy zwiedzałam ruiny, było zimno, wietrznie - i tym bardziej dało się odczuć nastrój - odrobinę posępnej świetności, która przeminęła wieki temu. Nie zdziwiłabym się, gdyby udało się w pomrukach wiatru usłyszeć echa dawnego życia, rżenie koni, stukot kopyt o bruk, codzienny gwar... I chociaż nie usłyszałam tego, wyobraziłam sobie, jak mogło to wszystko wyglądać. A chwilę później, gdy wróciłam myślami do rzeczywistości - ucieszyłam się, że udało mi się choć na chwilę oderwać. I ucieszyłam się, że jednak żyję tu i teraz!

Zamek w Czersku / Fot. K. MałeckaWięcej informacji o ruinach zamku w Czersku oraz o organizowanych w jego murach imprezach dostępnych jest na stronie internetowej zamekczersk.pl.

O zamkach w Polsce można poczytać na stronie zamkipolskie.com. Jeśli ktoś ma ochotę pozwiedzać lepiej i gorzej zachowane ruiny zamkowe na terenie Polski, jest to niezła baza wiedzy i informacji o tym, gdzie takich miejsc szukać. A gdy w Polsce nie będzie już co oglądać, warto wybrać się w podróż po zamkach europejskich...

Z pewnością warto zwiedzać zamki! Jest to świetny sposób na spędzenie czasu i oderwanie się na parę godzin/dni od nowoczesności!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Modny ten Czersk zrobił się na łamach W24 w ostatnich dniach strasznie:). Jadę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.