Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5821 miejsce

Wyprawa po "zioło" czyli wszystko o jemiole

Nie ma chyba osoby, która nie kojarzy tej rośliny. Roślina o wielu leczniczych zastosowaniach, otoczona jeszcze większą liczbą legend, ludowych podań i przesądów.

Jemioła pospolita Viscum album - półpasożyt drzew liściastych zwany także jemiołą białą, strześlą lub starzęślą.

Jemioła pospolita ( Viscum album ) / Fot. Artur HampelTa znana od wieków roślina uważana była i jest zresztą do tej pory, za jedną z najważniejszych roślin w zielarstwie. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, iż większość gatunków należących do rodziny sandałowcowatych rośnie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Jemioła pospolita natomiast, doskonale przystosowała się jednak do naszych warunków klimatycznych. Wiele z tych roślin wykazuje cechy lecznicze, a nawet trujące. Nasz rodzimy sandałowiec jest za to szeroko wykorzystywany w medycynie zarówno profesjonalnej jak również ludowej. Ma też bogatą historię związaną z wieloma mitami i przesądami.

Jemioła w kuchni

Jedynym zastosowaniem w kulinariach jest dodawanie ziela jemioły do wina, w którym się maceruje. Głównym celem takiej Jemioła pospolita ( Viscum album ) / Fot. Artur Hampelmaceracji ma być rzekomo pozytywny wpływ na poprawienie płodności i skuteczności zajścia w ciążę. Stąd też winem takim raczyły się wyłącznie panie. Co ciekawe, podobne zastosowanie widzą w tej roślinie niektóre plemiona afrykańskie.

Jemioła jako roślina lecznicza

Jemioła była docenianą rośliną leczniczą od niepamiętnych czasów. Leczono nią stany krwotoczne, epilepsje, kurcze, kołatanie serca. Wraz z rozwojem nauki odkryto, iż zawarte związki w tej roślinie odpowiadają za obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Wiedza ta została wykorzystana przy produkcji wielu leków. Dzięki zawartości flawonoidów jemioła jest pomocna również w schorzeniach nowotworowych. Niezwykle ciekawe jest to, iż nowotwory leczone były przy pomocy jemioły już w czasach naszych pradziadów. W czasach dzisiejszych wyciągi z jemioły są składnikami kilkudziesięciu leków. Tajemnice tego ziela odkrywane są nieprzerwanie przez naukowców z całego świata. O ile jego niepodważalne działanie polegające na walce z nadciśnieniem tętniczym jest faktem wykorzystywanym w medycynie, o tyle obecnie trwają badania nad podobnym wykorzystaniem tej rośliny w skutecznej walce z niektórymi nowotworami.

Materiał zielarski stanowią końcówki pędów jemioły z listkami, zbierane w okresie zimowym mniej więcej do marca. Zastosowanie w medycynie ludowej znajdowały również jagody jemioły, jako środek przeczyszczający i przeciw pasożytniczy stosowany zarówno u zwierząt jak i ludzi. Jemioła w medycynie ludowej stosowana była również w leczeniu chorób płuc, wątroby i układu trawiennego. Miała też być pomocna w zbijaniu gorączki. Jej działanie przeciwkrwotoczne było wykorzystywane podczas porodów, połogu oraz kobiecych dolegliwościach związanych z krwawieniami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Bardzo pożyteczny materiał:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W mojej okolicy widuję jemiołę najczęściej na topolach, niektóre są tak nią obsypane, że zastanawiałam się nad jej szkodliwością. Ale skoro niegroźny.. to niegroźny pasożyt.
Jak zwykle mnóstwo informacji, niektóre dla mnie nowe. Dziękuję, pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magicznie za to działają gdy stojąc pod jemiołą wypowiemy życzenie i zrywając przy tym jedn liść. Bezkarnie też można pod jemiołą całować się i przynosi to zakochanym szczęście. A jak się nawet i przyciśnie mocniej, to też bezkarnie uchodzi...:) Pozdrawiam !

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zapomniał, nie zapomniał :)
Jest tak wiele przekazów na ten ten temat, że autor to profesjonalnie pominął :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

A o całowaniu pod jemiołą autor zapomniał :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawda , jemioła wisi u mnie przypięta do żyrandola :) Dziękuję za informację o leczniczym działaniu tego niegroźnego pasożyta .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.