Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20056 miejsce

Wyprawa po "zioło". Grzybki

Na pniakach i gałęziach bzu czarnego można spotkać grzyby przypominające kształtem ucho. Czy wiecie, że ów specjał jest niezwykle popularny i znany w tradycyjnej kuchni dalekiego wschodu?

Uszak bzowy (Hirneola auricula-judae). Zima, to najwłaściwszy termin zbioru tych grzybów zwanych również uchem bzowym lub uchem Judasza. Najwłaściwszy okres zbioru tego grzyba to okres zimowy od grudnia do lutego. Spotkać go można jednak Uszak bzowy / Fot. Svdmolennie tylko na czarnym bzie, lecz również na innych drzewach liściastych takich jak klon, czy wierzba.
Okres w jakim pozyskuje się uszaka, jest doskonałym pretekstem do opuszczenia ciepłego domu i spędzenia kilku chwil na świeżym powietrzu.

Właściwości lecznicze

Pomimo faktu, iż ucho bzowe jest mało znanym i rzadko zbieranym grzybem obecnie, to jego zastosowanie lecznicze datuje się już na wiek XVII, gdzie wykorzystywano go wówczas jako okłady do leczenia dolegliwości związanych z podrażnieniem oczu.
Czasy obecne dostarczają nowej wiedzy na temat przydatności tego grzyba w farmakologii.
Związki zawarte w niniejszych grzybach wpływają korzystnie na układ odpornościowy organizmu. Obniżają ciśnienie krwi oraz poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych. Wykorzystywane są ró1)nież podczas leczenia hemoroidów. Ogólnie mówi się o tych grzybkach, że rozrzedzają krew.
Wykorzystywane są również do uśmierzania bólu (nawet zębów). Jest to kolejny gatunek polskiej flory, który dzięki zawartym w sobie substancjom pochłania z organizmu wolne rodniki stając się ważnym sprzymierzeńcem w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.02.2013 20:11

-:P To zawsze tak jest.
Kiedyś poszłam na zwykły marsz z psem na przełaj przez łąki i mało nie zemdlałam na widok niezliczonej ilości krwistych okratków australijskich (Clathrus archeri) w różnych stadiach rozwojowych.
Pies musiał zapomnieć o dalszej wędrówce, gdyż ja padłam na brzuch i obfotografowywałam znalezisko ze wszystkich stron. To był piękny materiał do publikacji sromotnikowatej ciekawostki!

Gdybym ten temat zaplanowała, najpewniej musiałabym podeprzeć się fotografiami z netu. Ot, taka "przewrotność losu".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja natomiast chciałem zrobić zdjęcia pod artykuł, chodziłem, szukałem. Niestety się gdzieś pochowały :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.02.2013 16:19

W październiku "upolowałam" aparatem fotograficznym sporo uszaków w Puszczy Augustowskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.