Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyprawa po "zioło". Grzybki

Artur Hampel
Artur Hampel
Uszak bzowy
Uszak bzowy Svdmolen
Na pniakach i gałęziach bzu czarnego można spotkać grzyby przypominające kształtem ucho. Czy wiecie, że ów specjał jest niezwykle popularny i znany w tradycyjnej kuchni dalekiego wschodu?

Uszak bzowy (Hirneola auricula-judae). Zima, to najwłaściwszy termin zbioru tych grzybów zwanych również uchem bzowym lub uchem Judasza. Najwłaściwszy okres zbioru tego grzyba to okres zimowy od grudnia do lutego. Spotkać go można jednak nie tylko na czarnym bzie, lecz również na innych drzewach liściastych takich jak klon, czy wierzba.
Okres w jakim pozyskuje się uszaka, jest doskonałym pretekstem do opuszczenia ciepłego domu i spędzenia kilku chwil na świeżym powietrzu.

Właściwości lecznicze
Pomimo faktu, iż ucho bzowe jest mało znanym i rzadko zbieranym grzybem obecnie, to jego zastosowanie lecznicze datuje się już na wiek XVII, gdzie wykorzystywano go wówczas jako okłady do leczenia dolegliwości związanych z podrażnieniem oczu.
Czasy obecne dostarczają nowej wiedzy na temat przydatności tego grzyba w farmakologii.
Związki zawarte w niniejszych grzybach wpływają korzystnie na układ odpornościowy organizmu. Obniżają ciśnienie krwi oraz poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych. Wykorzystywane są ró1)nież podczas leczenia hemoroidów. Ogólnie mówi się o tych grzybkach, że rozrzedzają krew.
Wykorzystywane są również do uśmierzania bólu (nawet zębów). Jest to kolejny gatunek polskiej flory, który dzięki zawartym w sobie substancjom pochłania z organizmu wolne rodniki stając się ważnym sprzymierzeńcem w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych.

Ucho bzowe w kuchni
Grzyb ten jest zdecydowanym liderem stosowanym w kuchni azjatyckiej. Znany już w starożytności i doceniany w tamtejszej kuchni głównie ze względu na walory zdrowotne.
Coraz chętnie sięgają po niego również Polacy. Pomimo tego, iż grzyby te nie mają smaku, to stanowią również doskonały element dekoracyjny potraw.

Tajemnica jego nazwy
Niezwykle frapująca jest nazwa „ucho Judasza”. Generalnie spotkałem się dwojakim tłumaczeniem tej nazwy. Jedna z nich pochodzi rzekomo od faktu, iż Judasz zamienił się właśnie w czarny bez, za wyjątkiem ucha. Inne wyjaśnienie tej nazwy tłumaczy, że Judasz powiesił się właśnie na krzewie czarnego bzu. Biorąc pod uwagę jednak inne hipotezy, mianowicie, że Judasz powiesił się na osice, to ja osobiście wolę to pierwsze wyjaśnienie takiej nazwy.

Obecnie nietrudno znaleźć przepisy na różne potrawy z wykorzystaniem tych grzybów. Ze swojej strony zachęcam jak zwykle do „Wyprawy po zioło” – po smak, po dobrą zabawę, po zdrowie.

Nominowany na Dziennikarza obywatelskiego roku 2012 w dziale "Cywilizacja"

Będę niezmiernie wdzięczny za docenienie mojej ubiegłorocznej pracy dziennikarskiej. Mam nadzieję, że włożony wkład w przybliżenie Państwu tajemnic polskiej przyrody oraz opatrzenie w zdecydowanej większości artykułów w autorskie fotografie sprawiło Wam wiele przyjemności i pogłębiło zainteresowanie przyrodą.
Zachęcam do oddania głosu na moją skromną osobę a za każdy głos o treści DOROKU.26 na numer 7055 z góry serdecznie dziękuję.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto