Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5649 miejsce

Wyprawa po "zioło". Młode pędy sosny

To już ostatnie chwile na zbiór pędów. Zazwyczaj maj jest ostatnim miesiącem, w którym pędy sosny są najbardziej wartościowym materiałem do sporządzenia syropu.

młody pęd sosny / Fot. Artur Hampel Syrop z pędów sosny stanowi doskonały suplement diety podczas takich schorzeń jak katar, przeziębienie, grypa a nawet zapalenie oskrzeli. Niektórzy dopatrują się w syropie właściwości łagodzących objawy alergii pod postacią udrażniania górnych dróg oddechowych.
Pędy sosny zawierają duże ilości witaminy c, szereg mikroelementów oraz antyoksydanty. Prócz syropu, znajdują zastosowanie w przyrządzaniu nalewek, toników oraz kąpieli.
Przyjęła się zasada, że najlepiej wykorzystać do zbioru pędy młode, brązowe, pozbawione igieł. Długość takich pędów nie powinna przekraczać 10 cm .
Są jednak amatorzy zbierania pędów z młodymi igłami. Syrop uzyskany z takich pędów będzie charakteryzował się wyraźnym żywicznymmłody pęd sosny z kwiatostanem męskim / Fot. Artur Hampel posmakiem.
Wybierając się dość późno po "zioło", zdecydowałem się na zbiór młodych pędów okrytych kwiatostanami.

Gdzie i kiedy zbierać


Należy pamiętać, że odłamywanie pędów jest niczym innym jak kaleczeniem drzewa. Zbioru nie powinniśmy dokonywać na terenach leśnych. Absolutnie nie wolno pozyskiwać takich pędów na uprawach leśnych o wysokości do 4m. Związane jest to z zakazem wstępu na tego typu powierzchnie. O takim zakazie mówi Art.26 rozdziału 5 Ustawy o Lasach . Jedną z najważniejszych przesłanek związanych z niniejszym zakazem, jest zapobieganie niszczeniu pajęczyn w młodych drzewostanach. Gęsta sieć pajęczyn ma zbawienny wpływ na walkę ze szkodliwymi owadami takimi jak zwójki, boreczniki czy osnuje.
Galas zwójki żywiczaneczki (Retinia resinella) - szkodnika sosny / Fot. Artur Hampel Dla przykładu zamieściłem fotografię tzw. galasu, czyli narośli wywołanej żerowaniem gąsienicy zwójki żywiczaneczki (Retinia resinella). Podczas masowego występowania tego motyla mogą wystąpić nie lada problemy z właściwym przyrostem młodych drzewek.

Najlepszymi miejscami do zbioru pędów sosny są nieużytki przeznaczone pod zabudowę. W Polsce takich miejsc jest całkiem sporo a ustalenie, czy dany teren jest terenem Lasów Państwowych, terenem przeznaczonym pod zalesienia czy też gruntem przeznaczonym pod zabudowę nie stanowi większego problemu.
Odłamując pędy sosny należy unikać odłamywania pędów wierzchołkowych. Nie spowodujemy tym samym ograniczenia wzrostu drzewka na wysokość.
Zbierając pędy okryte kwiatostanami należy pamiętać o tym, że silnie pylą. Osoby uczulone na pyłek sosny powinny zachować szczególną ostrożność podczas zbioru, gdyż odłamywane kwiatostany powodują wielokrotnie większe zapylenie w obrębie danego drzewka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W naszej rodzinie stosowany jest odkąd pamiętam.. robili go dziadkowie, ojciec, sama też robię. Skuteczność potwierdzam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drzewa iglaste, jak się okazuje, są również jak liściaste nadzwyczaj spektakularne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aż tyle informacji chyba nie przyswoję / cóż blondynka :)/ ale zdjęcia - ja zwykle mistrzostwo!!! Przybijam piątaka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.